Türkiye

/

ARDEB 1001 Programı’nın 2023 Yılı 2. Dönem Başvuruları Başladı!

Araştırma Destek Programları Başkanlığı (ARDEB) tarafından yürütülen 1001-Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projelerini Destekleme Programı’nın 2023 yılı 2. dönem başvuruları 18 Ağustos 2023 tarihi itibariyle başladı. Başvurular https://ardeb-pbs.tubitak.gov.tr adresi üzerinden yapılabilmektedir.
Bu yıl ARDEB 1001 Programı kapsamındaki projeler için destek üst limiti %32 oranında…

ARDEB 1001 Programı’nın 2023 Yılı 2. Dönem Başvuruları Başladı!

/

Araştırma Destek Programları Başkanlığı (ARDEB) tarafından yürütülen 1001-Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projelerini Destekleme Programı’nın 2023 yılı 2. dönem başvuruları 18 Ağustos 2023 tarihi itibariyle başladı. Başvurular https://ardeb-pbs.tubitak.gov.tr adresi üzerinden yapılabilmektedir.
Bu yıl ARDEB 1001 Programı kapsamındaki projeler için destek üst limiti %32 oranında artırılarak 1 milyon 250 bin TL’den 1 milyon 650 bin TL’ye yükseltilmiştir. Projeler için yeni destek üst limiti, 2023 yılı 2. döneminden itibaren sunulacak projeler için geçerlidir. Mevcut projeler için ise, yeni destek üst limiti dikkate alınarak ek ödenek talepleri değerlendirilecektir.
2023 yılı 2. döneminde sunulacak proje önerileri için çevrim içi başvuru süreci, 25 Eylül 2023 tarihinde sona erecektir. …

Bir Alper Tüydeş Hikayesi: “Havadan, sudan, kuştan”

//////

Türkiye’de endemik türlerdeki kuşları fotoğraflayan, doğa fotoğrafçılığına başka bir pencere aralayan Alper Tüydeş, merak edilenleri Bilimma’ya anlattı.
Türkiye’de doğa fotoğrafçısı olarak özellikle kuşların fotoğraflarını çeken Alper Tüydeş, Bilimma’nın sorularını cevapladı. Tüydeş, 2000 yılından beri fotoğraf çektiğini ancak 2011 yılında özel olarak doğa ve yaban hayatına yöneldiğini söyledi. Çocukluğundan beri hayvanlara ve doğaya merakının olduğunu anlatan Tüydeş, en sevdiği çizgi filmin “Uçan Kaz” olduğunu kaydetti. İlerleyen hayatında dönem ödevlerini hep hayvanlar, özellikle de kuşlar üzerinden aldığını belirten Tüydeş, “Ama ben şöyle özetliyorum; resim çizme yeteneğim vardı ve seviyordum. Hayvanlara da ilgim vardı. Ben bu sayede şimdi sanatsal yanımla tutkulu olduğum yanı bir …

Hatalı Planlama Doğal Afet Tehlikelerine Kapı Aralıyor

////////

Jeoloji Mühendisi Prof. Dr. Candan Gökçeoğlu, 3 Haziran 2023’te Ankara’da meydana gelen şiddetli yağış ve fırtına dolayısıyla Ankara’nın Yenimahalle ilçesine bağlı Şentepe semtinde yaşanan taşkını değerlendirdi. Gökçeoğlu, Twitter hesabından yaptığı değerlendirmede, “Hatalı planlama, olası doğal tehlikelerin dikkate alınmaması bu sonucu oluşturmuştur” ifadelerine yer verdi.

26 Mayıs 2023 tarihinden itibaren Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin resmi Twitter hesaplarından Ankara’da oluşabilecek şiddetli yağış, fırtına ve taşkına karşın uyarılarda bulunuldu. Ancak, altyapı sorunu dolayısıyla Ankara’nın Yenimahalle ilçesindeki Şentepe semtinde bir apartmanda şiddetli taşkın meydana geldi. Jeoloji Mühendisi Prof. Dr. Candan Gökçeoğlu, Twitter hesabından 3 Haziran 2023’te Ankara’da meydana gelen …

Forensic Analysis of Turkish Elections in 2017–2018 Makalesinde Referandum’da Hile İddiası!

///

Türkiye’de 2017 yılında gerçekleşen seçimde seçmenler, mevcut Türkiye Anayasası’nın 18. maddesi üzerindeki değişiklikleri oylamıştı. Geçtiğimiz günlerde Forensic Analysis of Turkish Elections in 2017–2018 makalesinde referandumda hile olduğu iddiası gündeme geldi.
 

Elmas: “Net delil yok”
Forensic Analysis of Turkish Elections in 2017-2018 makalesi, belirli yolsuzluklar saptadığını, “2018 cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimlerinde, boyut ve yön olarak 2017’dekilere benzer istatistiksel düzensizlikler buluyoruz. Bu bulgular, sonuçlarımızın seçim yolsuzluklarıyla mücadele etmek için daha fazla dikkat gerektiren sistematik ve hatta potansiyel olarak hileli önyargıları ortaya çıkardığını doğrulamaktadır” ifadeleriyle belirtti. Sosyal Medya Manipülasyonu Araştırmacısı Dr. Tuğrulcan Elmas makaleyi okuyup incelediğini fakat hilenin net delilinin olmadığını resmi Twitter hesabında …

Seçim Katılımları Milli İrade Tecellisi Mi?

/

Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekili Seçimi 14 Mayıs Pazar günü itibariyle gerçekleşti. Tarihinin rekor katılımı olduğu bilgisi sosyal medyada konuşuluyordu. Gelişmelerin yaşandığı süreçte çok sayıda bilgi konuşulurken, hangi bilginin doğru hangisinin yanlış olduğu merak ediliyor.
YSK Başkanı Yaptığı Açıklamada Konuya Açıklık Getirdi
Ülke gündemini oldukça meşgul eden seçim, nihayet sonuçlandı. Seçime katılım oranları yüzde 90’ın üzerinde olarak konuşulurken, YSK başkanı yaptığı açıklamada konuya açıklık getirdi.
AA’nın paylaştığı resmi olmayan verilere göre, yurt içi ve yurt dışında toplam 55 milyon 761 bin 445 seçmen sandık başına gitti. Yine AA verilerine göre yurt içi katılım yüzde 88.84, yurt dışı katılım ise yüzde 53.20 şeklinde açıklandı.
Türkiye’de …

Seçim Sürecinde Belirleyici Gerçek: Seçmen Psikolojisi

///

Türkiye’de vatandaşların gözleri uzun süredir Cumhurbaşkanlığı seçiminde. Odak noktası bu kadar seçime kaymışken biz de geçtiğimiz günlerde anket şirketlerinin yayınladığı sonuçlar ve sosyal deneyler sonucunda seçmen psikolojisini sizler için araştırıp, derledik.

Seçmen psikolojisi kavramı, seçmenin seçimlerde nasıl davrandığına ve hangi faktörlerin bu davranışları belirlediğine ilişkin bir kavramdır. Birçok psikolojik danışman ve psikoloğa göre yapılan seçimler bireylerin kendi otokontrolünde değildir. Nitekim, Stanford Üniversitesi’nde Siyasal Bilimler Profesörü Jon Krosnick bu konuda, “50 yıllık psikoloji bilgimiz bize gösteriyor ki beynimiz iki bölüme ayrılıyor ve aslında bütün kararlar farkında olmadan alınıyor” diyor.
Uzmanlara göre kontrolü bireylerin kendilerinin sağlayamamasının birçok sebebi vardır. Bu etmenler arasında sağlık, eğitim …

Ülkeyi Sarsan Depremle İlgili Son Durumlar

///

Deprem bölgelerinden gelen haberler doğrultusunda son durum şu şekilde; 3 bin 419 kişi hayatını kaybetti, 20 bin 534 kişi yaralandı. Toplam 10 ilde büyük yıkım getiren depremler nedeniyle 5bin 775 bina yıkıldı. Süreç içerisinde şu ana kadar toplam 312 artçı deprem yaşandı. Bunlardan 3 tanesi 6 ve üzeri şiddetinde.
12 Bin 181 Personel Arama Kurtarma Çalışmasında
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, AFAD Genel Merkezi’nde deprem bölgelerindeki son duruma ilişkin sıklıkla basın açıklamalarında bulunuyor. Arama kurtarma çalışmalarının aralıksız devam ettiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, bir taraftan afetle bir taraftan da olumsuz hava koşullarıyla mücadele edildiğini belirtti.
Hala Yardımın Ulaşmadığı Yerler Var Mı?
Cumhurbaşkanı Yardımcısı’nın yaptığı …

Marmaris’te Zarar Gören Doğa ve Yaban Hayvanları İçin Neler Yapılabilir?

///

Marmaris’te Zarar Gören Doğa ve Yaban Hayvanları İçin Neler Yapılabilir?
21 Haziran 2022 tarihinde Marmaris’te yaşanan orman yangını için söndürme ve soğutma çalışmaları sürerken, yanan alanlardaki olumsuz sonuçlar görülmeye devam ediyor. Yangından en çok etkilenen bölgelerin başında gelen Bördübet Yaban Hayatı Geliştirme Sahası’nda 4500 hektar alanın yandığı söyleniyor. Buradaki doğal yaşam ve yaban hayatının yangından sonraki akıbetleri merak ediliyor.
“Bördübet’de 4500 Hektar Yandı!”

Bördübet Yaban Hayatı Geliştirme Sahası! Bölgede aralıksız 15 yıl yürüttüğüm çalışmalarım sonucu alanın 2020 yılında @milliparklar tarafından korunan alan ilan edilmesinde rehberlik ettim. Ardından derneğimiz @NaturaDoga bölgede 2021 yılı yangınlardan sonra araştırma+ https://t.co/ZwEtG2odCe
— Yasin İLEMİN (@anatoliacaracal) June 26, 2022

Bördübet Yaban …

Kaçak Avcı Kulübeleri Yıkıldı

////

Erzincan’ın Kemaliye ilçesindeki, yaban keçilerini avlamak için inşa edilmiş onlarca kulübe Milli Parklar Müdürlüğünce tespit edildi.

Uzun zamandır bu kulübelerin etrafına bırakılan yiyecekler ile yaban keçilerinin tuzaklanarak avlandığı tespit edildi.

Yaban keçisi avında kullanılan kaçak avcı kulübeleri yıkıldı… pic.twitter.com/0FMQDS57la— Milli Parklar (@milliparklar) November 26, 2021

Kulübelerin tespit edilmesinin ardından Milli Parklar Müdürlüğü ivedilikle harekete geçip kulübelerden tespit edilen 18 tanesi yıkıldı. Yıkılan kulübelerde ısınma için soba, stoklama için dolaplar ve avcılık için kullanılan silahlar çıktı.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından sosyal medya hesaplarından duyurusu yapılan olay hakkında detaylı bir haber henüz müdürlük web sayfasında yayınlanmadı.

Manavgat Yangını Haritalandı

////

28 Ağustos tarihinden bu yana devam etmekte olan Manavgat yangın felaketinin, yangın haritası Gebze Teknik Üniversitesi Harita Mühendisliği Uzaktan Algılama Anabilim Dalında görevli bilim insanları tarafından çıkartıldı. Günlerdir devam eden yangınla ilgili merak edilen konulardan biri de bu yangının ne kadar hasara sebep olduğu idi. Prof. Dr. Taşkın KAVZOĞLU, Prof. Dr. Umut Güneş SEFERCİK ve Doç. Dr. İsmail ÇÖLKESEN ve Arş. Gör. Muhammed Yusuf ÖZTÜRK’ten oluşan ekip tarafından araştırma gerçekleştirildi.ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezi (USGS) ve Avrupa Uzay Ajansı (ESA) tarafından servis edilen uydu görüntülerinin, görüntü işleme teknikleri ile analiz edilmesi sonucunda, 30 temmuz tarihinde yangının toplamda 30.632,87 hektarlık alanda etkili …

1 2 3 6