BilimHaberUzay

Türkiye Uzay Ajansı kanun taslakları mecliste!

Türkiye Uzay Ajansı

Türkiye Uzay Ajansı kurulması için yasa tasarasını bu gün meclis gündemine geldi.

Bu yasa tasarısı kapsamında Türkiye Uzay Ajansı Kurulması ve Uzaya Yönelik Faaliyetlerin Düzenlenmesi Hakkında Kanun Tasarısı bu gün TBMM Başkanlığına sunuldu. Böylece mecliste süreç başladı. Bu kanun tasarısı ile uzay ve havacılık ile ilgili temel politika ve stratejilerinin belirlenmesi hedefleniyor. Özellikle ülke dışına bağımlı olmayan rekabetçi bir sanayinin geliştirilmesi ve uzay teknolojilerinin toplumun refahı ve milli kazanımlar çerçevesinde yaygınlaştırılması ön plana çıkıyor. Ayrıca bilimsel ve teknolojik altyapı ile insan gücünün geliştirilmesi, kapasite artırılması temel amaçlanan hedefler.

Türkiye Uzay Ajansı

Türkiye Uzay Ajansı kuruluyor!

Türkiye Uzay Ajansının temel görev ve yetkileri arasında ilgili kurum ve kuruluşlarla birlikte Uzay ve Havacılık Programını hazırlamak başta geliyor. Astronomi çalışmaları, gözlemevleri, uluslararası uzay hukuku, uzay ve havacılık teknolojileriyle ilgili bilim insanlarının yetişmesi için ilgili kurumlarla işbirliği gibi görevleri de bulunmakta. Türkiye Uzay Ajansının, Başkanlık, Bilim ve Teknoloji Yönlendirme Komitesi, Uzay Kurulu, Uzay Uygulamaları Geliştirme ve Koordinasyon Komitesi’lerinden oluşacak. Bu birimlerden Uzay Kurulu’nun karar alıcı birimi olması ve başkan dahil 7 üyesinin bulunması planlanıyor. Bilim ve Teknoloji Yönlendirme Komitesinde ise TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi Müdürü ve Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü Müdürü doğal üye olarak bulunacak.

Türkiye Uzay Ajansı

Türkiye Uzay Ajansı çalışmalarında bilim insanlarının teşvik edilmesi planlanıyor.

Türkiye Uzay Ajansı taslakları 2016’da hazırlandı

Türkiye Uzay Ajansı kurulması ile ilgili çalışmalar 2016 yılında sürdürülmüştü. Böylece hazırlanan taslaklar bu yıl meclise sunuldu. Geçtiğimiz yıl eylül ayında Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, konuyla ilgili bilgilendirme yapmıştı. “Türkiye Uzay Ajansı Kanun Taslağını yeni yasama yılında Meclis`e sevk edilecek.” açıklamasında bulunmuştu.

Türkiye Uzay Ajansı

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan 2016 yılında konu ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Bakan Ahmet Arslan Uluslararası Uzay İstasyonunda deneyler yürütülmesine ilişkin işbirliği protokolününde 8 Eylül’de imzalandığını duyurmuştu. Bu çalışmalar kapsamında pek çok uzay ajansı ile de ortak çalışmalar yürütmek üzere görüşmelerin sürdürüldüğünü belirtmişti. Amerika Havacılık ve Uzay İdaresi (NASA), Fransa Uzay Araştırmaları Merkezi (CNES), Almanya Havacılık ve Uzay Araştırmaları Merkezi (DLR), Japonya Havacılık ve Uzay Araştırmaları Ajansı (JAXA)’nın incelendiği belirtildi. Ve temel uzay politikalarının yeni kanun tasarısının geliştirilmesinde bu dökümanlardan faydalanıldığını belirtmişti.

NTV
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı

Yazar Hakkında

Hacettepe Biyoloji Bölümünden 2011 yılında mezun olduktan sonra ODTÜ’de Antik DNA çalışmaları ile lisans üstü eğitimini sürdürmüştür. Lisans eğitiminde ve daha sonrasında ekoloji ve popülasyon ile ilgilenmiş olup, vektör ekolojisi üzerine çalışmaları ve yayınları bulunmaktadır. ODTÜ’de lisans üstü çalışmalarına devam ederken biyoteknoloji girişimciliğine adım atmış olup, Türkiye’de inovatif biyoteknoloji ekosisteminin gelişmesi için çalışmalarına devam etmektedir. Bildiklerini ve öğrendiklerini paylaşmaktan büyük mutluluk duyan Elçin, doğrulanabilir Türkçe bilimsel yayın kaynaklarının az olmasından rahatsız olmuş ve ortağı Emre ile birlikte Bilimma'yı kurmuştur. Ekim 2016'dan itibaren bilimsel haber ve bilgilerin sorgulanabilir kaynaklarla insanlara ulaşması için yazılar yazmaktadır. Fotoğraf çekmek, arazi çalışmalarına katılmak ve gezmek başlıca ilgi alanları olup, ERES Biyoteknoloji'de projelerini sürdürmektedir.
Alakalı İçerikler
Haber

Türkiye Uzay Ajansı 'nın kadrosu açıklandı

Haber

Manned "insanlı" görevleri karşılamıyor - Cinsiyet eşitsizliği

Haber

Uluslararası Uzay İstasyonu'nda organoid deneyi

Özel HaberlerUzay

Apollo 11- 50 yıl önce ilk kez bir insan Ay'da yürüdü

Bilim dünyasının son haberlerini kaçırmamak için eposta bültenimize hemen üye olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir