Türkiye Üreyen Kuş Atlası
/

Türkiye Üreyen Kuş Atlası yayımlandı

4 dakikalık içerik

Türkiye Üreyen Kuş Atlası raporu yayımlandı. Kuş Atlası, kuşların yayılış alanlarını sistematik bir yöntemle belgeleyerek, doğal hayatı daha iyi anlayabilmemiz ve gözlemleyebilmemiz amacıyla yapıldı. Atlas, Türkiye’de yuvalayan tüm kuş türlerinin ülke çapındaki dağılım alanlarını, gerçek gözlemlerle belgeliyor.

Türkiye Üreyen Kuş Atlası, kuş gözlemcileri, sivil toplum örgütleri, üniversiteler ve kamu işbirlikçileri ile ortaklaşa şekilde ortaya çıkarıldı. Atlas, arazi çalışmalarına katılan yüzden fazla gönüllünün ve verilerin değerlendirilmesine yardımcı olan yerli ve yabancı araştırmacı ve uzmanların katkısıyla oluşturuldu. Bu rapor, esasen kuş gözlemcilerinin bir ürünüdür ve şimdiye kadar ülkemizde yapılmış en kapsamlı biyoçeşitlilik envanter araştırmasıdır.

Ülkemiz, ılıman kuşağın biyoçeşitlilik açısından en zengin ülkelerinden biridir. Farklı iklim kuşaklarına sahip olması ve coğrafi bölgelerin farklılığı sebebiyle ülkemizde, 400’den fazla kuş türü bulunuyor. Türkiye’deki kuş türlerini inceleyen ve düzenli olarak raporlamayı hedefleyen bu çalışma ile mevcut kuş türlerini izleyebileceğiz ve geleceğe dair tahminler üretebileceğiz.

Türkiye Üreyen Kuş Atlası, örnekleme ve kareleme sistemi kullanarak, belirli bir zaman dilimini ele alan ayrıntılı yayılış haritaları üretmeyi amaçlıyor. Kuş Atlası, kuşların yayılışları ve popülasyonlarındaki durumu ortaya koymak ve değişimleri belgelemek, kuşların çevresel değişimlere verdiği tepkileri ölçerek gelecekteki durumlarını tahmin etmek, türe veya bölgeye özgü kuş araştırmaları için temel bilgiyi oluşturmak gibi birçok konuya hizmet edecek.

Atlas, kuşların yaşam alanı kaybı, iklim değişikliği ve diğer insan kaynaklı nedenlerle değişmekte olan tür dağılımlarını izlememize olanak sağlıyor. Ayrıca, bu atlas sayesinde nesli azalan türler önceden tespit edilebilecek.

Ekolog, kuş gözlemcisi olan Kerem Ali Boyla, projenin yöneticiliğini ve yazarlığını yaparken, diğer yazarlar arasında, Lider Sinav ve Dilek Eylül Dizdaroğlu da bulunuyor.

Çalışmadan fotoğraflar;

Türkiye Üreyen Kuş Atlası
Yuvasından çıkan bir gökkuzgun.  Foto; Nizamettin Yavuz
Türkiye Üreyen Kuş Atlası
Yuvadan kafasını çıkararak annesini çağıran yavru orman alaca ağaçkakanı.  Foto; Mustafa Sözen

Raporu PDF olarak indirmek için tıklayınız; https://d2hawiim0tjbd8.cloudfront.net/downloads/turkiye_ureyen_ku_atlas_raporu_2019.pdf

Kaynaklar; Kuş TR, WWF TR