Kuantum bilgisayar

Türkiye’nin ilk kuantum teknolojileri topluluğu

3 dakikalık içerik

Kuantum mekaniği, madde ve ışığın, atom ve atomaltı seviyelerdeki davranışlarını inceleyen bir bilim dalıdır. Fizikte, kuantum bir etkileşime katılan herhangi bir fiziksel varlığın minimum miktarıdır. Türkiye’nin ilk kuantum topluluğu “QTurkey“, bir grup kuantum araştırmacısı tarafından kuruldu.

ODTÜ Fizik bölümünde araştırma görevlisi Zeki Can Seskir ve Dr. Hande Alemdar, Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden Dr. Özlem Salehi Köken, Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi öğretim görevlisi Dr. Ahmet Çevik, Letonya Üniversitesi’nden Dr. Abuzer Yakaryılmaz’ın yanı sıra ODTÜ Fizik bölümü öğrencisi Onurcan Bektaş ve Bilkent Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümü öğrencisi Berfu Deniz Kara topluluğu kuranlar arasında.

İstanbul Teknik Üniversitesi’nde (İTÜ) Öğretim Görevlisi Dr. Deniz Türkpençe, bir tweet atarak kurulan kuantum topluluğunu takipçilerine tanıttı. Türkpençe, “Artık Türkiye’nin de bir kuantum teknolojileri topluluğu var. İstekli ve hevesli herkes katkıda bulunabilir.” dedi.

“İkinci kuantum devrimi Türkiye’de de gerçekleşiyor” vurgusu yapan topluluk misyonunu, “QTurkey, Türkiye’deki kuantum teknolojileri ile ilgili faaliyetler için bir iletişim ve işbirliği ağıdır. ‘Kuantum Programlamaya Giriş’ atölye çalışmaları düzenliyor, popüler bilim içeriğinin Türkçe olarak üretilmesi ve yaygınlaştırılması üzerine çalışmalar yapıyor, ilgili konularda çalışma grupları ve toplantılar düzenliyoruz. Ülke düzeyinde kuantum meraklıları için bir buluşma alanı olarak hareket ediyoruz.” şeklinde ifade ediyor.

QTurkey, 19-20-21 Temmuz tarihlerinde Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde “Kuantum programlamaya giriş” etkinliği düzenleyecek. Bir diğer etkinlik ise, 2-3-4 Ağustos tarihleri arasında ODTÜ Teknokent’te yapılacak olan “Kuantum programlamaya giriş” çalıştayı olacak. ODTÜ’deki çalıştay için başvurular başladı. Başvurmak için buraya tıklayınız.

Kaynaklar;

QTurkey

Wikipedia-Kuantum nedir?