Türk Hava Kurumu
//

Türk Hava Kurumu yurtdışına öğrenci göndermeye devam ediyor

5 dakikalık içerik

Türk Hava Kurumu (THK), 16 Şubat 1925 yılında Mustafa Kemal Atatürk’ün emriyle kurulduğundan bu güne, özellikle gençlere havacılık alanında büyük destekler vermektedir. THK, dahil olduğu Uluslararası Hava Öğrenci Mübadelesi (IACE) kapsamında üye öğrencilerini, tüm masraflarını karşılayarak yurtdışına gönderiyor. Yurtdışına gönderdiği öğrencilerden biri de Bursa’da yaşayan 16 yaşındaki Nevzer Bilaloğlu.

Nevzer Bilaloğlu ile Science Expo 2019 fuar alanında bir araya geldik ve mübadele sürecini, THK’yı ve havacılık tutkusunu konuştuk. Genç havacı, yaklaşık 3 yıldır üyesi olduğu Türk Hava Kurumu Bursa şubesinde gönüllü olarak havacılık faaliyetlerini sürdürüyor. Nevzer Bilaloğlu, “Geçtiğimiz yıl Eskişehir Sivrihisar’da planör başlangıç kursuna katılmaya hak kazandım. Atatürk’ün, Sabiha Gökçen’in uğradığı yerlerde eğitim almak gurur vericiydi. Eğitimlere teorik derslerle başladık ve ardından planörün başına geçip pratiğe döktük. Türk Hava Kurumu’nda çok tecrübeli hocalara sahibiz. Eğitim sürecine bakarsak, havacı olma serüveninde çok küçük bir kısım aslında. Belli temel havacılık özelliklerini kavradık. 16-17 yaşında olup, gökyüzüne çıkmak, bir hava aracına hakim olmak müthiş bir his. Küçüklük hayalimdi havacı olmak.” şeklinde konuşarak üyelik sürecini ve THK’yı anlatıyor.

“Uçan hukukçu olacağım”

Türk Hava Kurumu IACE kapsamında yurtdışına öğrenci göndermekteNevzer Bilaloğlu, öğrenci değişim programı kapsamında bu yaz Hong Kong’a gidecek ve yaklaşık 20 günlük bir eğitim sürecine girecek. Bilaloğlu, “IACE, Türk Hava Kurumu’nun dahil olduğu bir program. Kurum, kendi öğrencilerine ücretsiz olarak bu fırsatı veriyor. Ankara’da mülakata girdim, İngilizce bir sınav ve Türkçe mülakat şeklindeydi. Sonuçlar açıklandığında çok mutlu oldum. Program için 60-70 katılımcı arasından 10 kişi seçildi. Hong Kong’a giden tek öğrenciyim, diğerleri Almanya ve İngiltere’ye gidiyor. Tamamen ücretsiz olması benim için büyük bir şans. Türkiye şartlarında orta halli bir ailenin kızıyım ve yurtdışında kısa süreli eğitim alacağım.” dedi.

Nevzer Bilaloğlu, 23 Temmuz-7 Ağustos tarihleri arasında Hong Kong’da bulunacak. Bilaloğlu, Hong Kong’daki sürecinde Türkiye’yi temsil edeceğini ve tanıtacağını belirtti. Genç havacı, devamında ekledi: “THK olarak yaptığımız çalışmalardan, havacılığa katkılarımızdan bahsedeceğim. Türk kültürünü tanıtacağım. Oradaki grubumla geziler yapacağız. Yurtdışından pek çok arkadaş edineceğimi umuyorum. Orada tanışacağım arkadaşlara şimdiden hediyeler belirledim bile; madeni para, magnet gibi. Atatürk’ten, Türk kültüründen, eğitim sistemimizden bahsedeceğim onlara. Ufkum genişleyecek buna eminim.”

Nevzer Bilaloğlu son olarak ise çevresinde etkileneceği biri olmamasına karşın çocukluğunda pilot olmak istediğini söyledi. Fakat genç havacı, pilotluğun yeterince kendisini mutlu etmeyeceğini düşünerek, hukukçu olmaya karar verdiğini de belirtti. Nevzer Bilaloğlu bu durumu, “Çünkü yazmayı, okumayı, söz sahibi olmayı seviyorum. Ama bu tamamen havacılıktan uzaklaşacağım anlamına gelmiyor. Uçan bir hukukçu olacağım.” diyerek ifade ediyor.

Kaynak; THK