Türk Gençleri Uluslararası Bilim Olimpiyatlarında Büyük Başarılar Elde Etti

4 dakikalık içerik

TÜBİTAK BİDEB tarafından yürütülmekte olan 2202 Bilim Olimpiyatları Programı kapsamında pek çok genç bilim insanı Türkiye’yi uluslararası olimpiyatlarda temsil etti. Bu olimpiyatlarda yarışmak üzere yetiştirilen gençler, katıldıkları her yarışmadan ödüllerle ayrıldı.

63. Uluslararası Matematik Olimpiyatı’nda 4 Gümüş, 1 Bronz, 1 Mansiyon

Norveç’in başkenti Oslo’da düzenlenen 63. Uluslararası Matematik Olimpiyatı 6-16 Temmuz 2022 tarihlerinde gerçekleşti. 104 ülkeden 589 yarışmacının katıldığı olimpiyatta Türkiye’den 4 öğrenci gümüş, 1 öğrenci bronz madalya kazanırken 1 öğrenci ise mansiyon ödülüne layık görüldü. TÜBİTAK’ın resmi internet sitesinden yapılan duyuruda, “Ülkemizi temsil eden; Mehmet Can BAŞTEMİR, Barış KOYUNCU, Hakan GÖKDOĞAN ve Şevket ONUR YILMAZ Gümüş madalya, Emre OSMAN Bronz madalya ve Burak KARATAŞ Mansiyon derecesi kazandı” ifadeleri yer aldı.

52. Uluslararası Fizik Olimpiyatı’nda 2 Gümüş, 3 Bronz Madalya

İsviçre merkezli olarak çevrimiçi düzenlenen 52. Uluslararası Fizik Olimpiyatı ise 10-18 Temmuz 2022 tarihlerinde gerçekleştirildi. Olimpiyata 76 farklı ülkeden 368 öğrenci katıldı. Türkiye’yi temsil eden 5 öğrencinin 2’si gümüş, 3’ü bronz madalya alarak başarı sağladı. Yarışmada madalya kazanan gençlerin isimleri şöyle duyuruldu, “Ülkemizi temsil eden Emir AKDAĞ ve Yaman Bora OTUZBİR Gümüş Madalya, Ahmet Bahadır TRABZON, Mehmet Anıl İŞKESEN ve Tolga AVKAN Bronz Madalya kazandı”.

54. Uluslararası Kimya Olimpiyatı’nda 1 Altın, 3 Gümüş Madalya

Bir başka çevrimiçi düzenlenen olimpiyat ise Çin merkezli düzenlenen 54. Uluslararası Kimya Olimpiyatı’ydı. 10-18 Temmuz 2022 tarihlerinde gerçekleşen olimpiyata toplamda 84 ülkeden 326 öğrenci katıldı. Düzenlenen 54. Uluslararası Kimya Olimpiyatı’nda 1 genç altın madalya alırken, 3 gencimiz ise gümüş madalya kazandı. Resmi sitede yapılan duyuruda, “Ülkemizi temsil eden; Berkan TARAK Altın Madalya, Dilara ALTUNDAĞ, Fatma İlay TOSUN ve Barbaros BOLAT Gümüş Madalya kazandı” ifadelerine yer verildi.

33. Uluslararası Biyoloji Olimpiyatı’nda 2 Altın, 1 Gümüş, 1 Bronz Madalya

Uluslararası Biyoloji Olimpiyatı ise Ermenistan’ın başkenti Erivan’da 10-18 Temmuz 2022 tarihlerinde düzenlendi. 63 ülkeden 237 öğrencinin katıldığı yarışmaya Türkiye’den 4 öğrenci katıldı. 4 Türk genç bilim insanı bu olimpiyattan birer madalyayla döndü. 2 öğrenci altın, 1 öğrenci gümüş, 1 öğrenci de bronz madalya kazanarak ülkelerini başarıyla temsil etti. Öğrencilerin isimleri şöyle duyuruldu, “Ülkemizi temsil eden öğrencilerimizden; Tolga ATILIR ve Latif HATİPOĞLU Altın, Abdullah Akif ÇELİKKAYA Gümüş ve Sude Filiz DİREN Bronz madalya kazandı”.

TÜBİTAK, resmi internet sitesinden yaptığı açıklamada bilim insanı adayı olan bu öğrencileri tebrik ederek, “Olimpiyatlara katılan tüm öğrencilerimize, ailelerine, öğretmenlerine, başta Komite Başkanlarımız olmak üzere eğitimlerde görev alan tüm akademisyenlere teşekkür ediyoruz” dedi.

Haber ve Görsel; tubitak.gov.tr