Tuğça Şener Mardin Gençlik Evi’nin etkinliğinde yer alacak

4 dakikalık içerik

Mardin Gençlik Evi, astrofizikçi Dr. Huri Tuğça Şener‘i konuk edecek. Mardin Gençlik Evi Twitter hesabından paylaşılan gönderide, Tuğça Şener’in konuk olacağı açıklandı. Açıklamada, etkinliğin 26 Ağustos günü saat 18.00’de başlayacağı duyuruldu. Etkinlik, Şehidiye / 1. Cadde’de bulunan Mardin Gençlik ve Kültür Evi’nde düzenlenecek.

Mardin Gençlik ve Kültür Evi, 1999 yılında GAP (Güney Anadolu Kalkınma Projesi) kapsamında, bölge kalkınma idaresi başkanlığı tarafından kuruldu. Gençleri sosyal hayata kazandırmayı amaç edinen Gençlik ve Kültür Evlerinde, gençlere yönelik sosyal, kültürel, sanatsal ve girişimciliğe yönelik faaliyetler yürütülüyor.

Twitter’dan yapılan duyuruda öncelikle, “Yeryüzünden, bize yüz binlerce, hatta milyonlarca kilometre uzaklıktaki gök cisimlerini ve gök olaylarını nasıl gözlemleyebiliyoruz? Gözlemlenebilir evrene açılan kapılarımız olan teleskoplar ve gözlemevleri gözlem ve keşif süreçlerinde neler yapabiliyor?” şeklinde sorular yöneltildi. Ardından aynı tweete ek yapılarak, Tuğça Şener’in konferans vereceği ifade edildi. Mardin Gençlik Evi’nin açıklaması:

Astrofizikçi Dr. H. Tuğça Şener, bizlere hem bir astrofizikçi neler yapar, hem de bir astrofizikçi olmak için neler yapmalıyız diye anlatmak; Dünya’dan uzaya açılan gözlerimiz olan yer tabanlı gözlemevleri ve teleskopların önemini bizlerle paylaşmak ve sohbet etmek üzere 26 Ağustos’ta Mardin’de olacak! Konferansın ardından bir yandan çıplak gözle astronomiye dair yeni şeyler öğreneceğimiz, bir yandan da teleskoplarla gökyüzünü keşfedeceğimiz gözlem etkinliği ile devam edeceğiz. Tüm gök bilim meraklılarını; astronomları, öğrencileri, çocukları ve ebeveynleri 26 Ağustos Pazartesi akşamı #astronomiveuzayokulu muzun ikinci konferans ve gözlemi için Mardin Gençlik ve Kültür Evi’ne bekliyoruz. Meraklı ve bilimle kalın!

Mardin Gençlik Evi’nin programına ilişkin tweetine ulaşmak için;

https://twitter.com/genclikevi/status/1163843425600528384?s=12

Astrofizikçi Dr. Tuğça Şener 

Astrofizikçi Tuğça Şener, lisans eğitimini Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümünde tamamladı. Lisans eğitimini sürdürürken aynı zamanda Ankara Üniversitesi’nde özel öğrenci olarak yüksek lisans dersleri aldı. Almanya’daki Bonn Üniversitesi‘nde yüksek lisansa başlayan Şener, Türkiye’ye dönmek zorunda kaldığı için yüksek lisans eğitimini Erciyes Üniversitesi‘nde tamamladı. Doktorasını Kuzey İrlanda’daki Queens Üniversity‘de yapan astrofizikçi, üniversitenin ortak çalıştığı Armagh Gözlemevi‘nde gözlemler yaptı. Tuğça Şener, 5 yıl Kuzey İrlanda’da araştırmalar yaptıktan sonra Güney Kore’de, buradaki TÜBİTAK’a eşdeğer olan bir kurumda 2 yıl çalıştı.

Geçtiğimiz aylarda söyleşi yaptığımız Şener, 1 Ekim 2019 itibariyle Polonya’da çalışacağını aktarmıştı. Tuğça Şener, Polonya’da doktora konusu olan “sıcak altcüce türü yıldızlar ve çift yıldızlar” üzerinde çalışacak.