TÜBİTAK’ın Ortaokul Yarışmasında Ön Değerlendirme Sonuçlandı

3 dakikalık içerik

TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı (BİDEB) tarafından düzenlenen, Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’nda ön değerlendirme sonuçları belli oldu. Bu yıl 16.sı düzenlenen yarışmada ön değerlendirmeyi geçen projeler bölge yarışmalarına katılmaya hak kazandı. TÜBİTAK’ın internet sitesi üzerinden yapılan duyuruda, ön değerlendirmeyi geçen projeler her bölge için ayrı ayrı duyuruldu.

Yarışmaya Toplam 31 Bin Ortaokul Öğrencisi Başvurdu

31 bin ortaokul öğrencisinin 23 bin 968 proje ile yoğun katılım sağladığı yarışmada, ön değerlendirme aşamasını geçen projeler bölge yarışmalarına çağırıldı. Adana Bölgesi’ne 100, Ankara Bölgesi’ne 102, Bursa Bölgesi’ne 101, Erzurum Bölgesi’ne 102, İstanbul Asya Bölgesi’ne 100, İstanbul Avrupa Bölgesi’ne 101, İzmir Bölgesi’ne 102, Kayseri Bölgesi’ne 101, Konya Bölgesi’ne 101, Malatya Bölgesi’ne 102, Samsun Bölgesi’ne 100 ve Van Bölgesi’ne 106 proje davet edildi. Yarışmada bölge aşamalarına katılmaya hak kazanan toplam proje sayısı 1.218 olarak belirlendi.

Takım Projelerinde Tüm Öğrencilerin Değerlendirmeye Katılması Zorunlu

16. Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’nın bölge aşaması, 28-31 Mart 2022 tarihleri arasında yüz yüze olarak gerçekleştirilecek. TÜBİTAK, resmi internet sitesi üzerinden yaptığı duyuruda yarışma detaylarını açıklayarak, “Takım olarak hazırlanan projelerde, tüm öğrencilerin değerlendirmeye katılması zorunludur. Aksi durumda proje, değerlendirmeye alınmayacak ve yarışmadan elenecektir” dedi. Değerlendirmelerde sunum süresinin en fazla 10 dakika olacağı belirtilen açıklamada, “Değerlendirmeler en fazla 10 dakika sunum, 5 dakika soru-cevap şeklinde gerçekleştirilecektir. Sunumun 10 dakikayı aşmayacak şekilde hazırlanması beklenmektedir. Sunum esnasında varsa projeye ait materyaller jüri üyelerine gösterilebilecektir” ifadeleri yer aldı.

Yarışmanın ön değerlendirme aşamasını geçip geçemediğini öğrenmek isteyen öğrenciler, TÜBİTAK’ın sitesini ziyaret ederek bu bilgiye ulaşabilecekler. Ayrıca sıradaki bölge yarışmalarına katılım hakkı kazanan öğrenciler, yine aynı site üzerinden gerekli bilgi ve belgeleri edinebilecekler.