TÜBİTAK BİÇABA

TÜBİTAK BİÇABA – Birlikte Çalışıp Birlikte Başaracağız Programı

3 dakikalık içerik

6 Şubat 2023 tarihinde yaşanan depremler, Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye ve Şanlıurfa illerindeki lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri ile doktora sonrası araştırmacıların çalışmalarını yürütmesi ve araştırma yapmaları imkansız hale geldi. Öğrencilerin ve araştırmacıların yaşadığı bu zor durum için TÜBİTAK acil bir burs programı çıkararak bu sorunları gidermek için aksiyon aldı. TÜBİTAK Merkez ve Enstitülerinde yürütülen veya TÜBİTAK tarafından desteklenen araştırma projelerinde depremden etkilenen öğrenci ve araştırmacıların yer alabilmesi için BİÇABA yani Birlikte Çalışıp Birlikte Başaracağız Burs Programı açıldı.

TÜBİTAK, BİÇABA-Birlikte Çalışıp Birlikte Başaracağız Programı’nı başlatarak, afetten etkilenen öğrencilerin ve araştırmacıların projelerde yer alabilmesini sağlamayı amaçlıyor.

Çağrı kapsamında, proje süresi boyunca destek verilecek öğrenci ve doktora sonrası araştırmacılara aşağıdaki destekler verilecektir.

  • Lisans öğrencilerine en fazla 6 ay
  • Yüksek lisans (tezli) öğrencilerine en fazla 12 ay
  • Doktora öğrencilerine en fazla 24 ay
  • Doktora sonrası araştırmacılara en fazla 12 ay

Bu doğrultuda program başvuruları Proje Yürütücüsü Bilgi Girişi, Öğrenci-Doktora Sonrası Araştırmacı Başvuruları ve Proje Yürütücüsü Değerlendirmesi olmak üzere 3 aşamada aşağıdaki başvuru takvimine göre tamamlanacaktır.

TÜBİTAK BİÇABA – Birlikte Çalışıp Birlikte Başaracağız Programı Tarihleri

BİÇABA programının ilk aşama başvuruları olan Proje Yürütücüsü Bilgi Girişi 13-24 Şubat 2023 tarihleri arasından alınmaya başlanacaktır. Bu kapsamda TÜBİTAK Merkez ve Enstitülerinde yürütülen veya TÜBİTAK tarafından desteklenen projelerde (ARDEB, TEYDEB, BİDEB) görev alan proje yürütücüleri https://ebideb.tubitak.gov.tr üzerinden “BİÇABA-Birlikte Çalışıp Birlikte Başaracağız Programı-Proje Yürütücüsü Bilgi Girişi” programına girerek yürürlükte olan projelerine lisans, yüksek lisans, doktora öğrencisi ve/veya doktora sonrası araştırmacı talebi yapabilecektir.

 

Kaynak: https://www.tubitak.gov.tr/tr/duyuru/tubitak-bicaba-birlikte-calisip-birlikte-basaracagiz-programini-cagriya-aciyoruz