/

TÜBA “COVID-19 Küresel Salgınla Mücadele Özel Ödülü” verecek

TÜBA Konseyi, COVID-19 Küresel Salgınla Mücadele Özel Ödülü vermeyi kararlaştırdı. İlk kez verilecek ödülün son başvuru tarihi 13 Kasım 2020.

5 dakikalık içerik

TÜBA COVID-19 Küresel Salgınla Mücadele Özel Ödülü için başvurular açıldı. İlk kez verilecek olan ödüle, küresel pandemiye yol açan COVID-19 hastalığına karşı aşı ve ilaç geliştirme çalışmalarında yer alan ya da hastalığın teşhis ve tedavisinde görev alan araştırmacılar başvurabilecek. 

Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Konseyi, COVID-19 hakkında ulusal çaplı hastalıkla mücadele ile teşhisten tedaviye tüm aşamalara yönelik özgün yöntem ve ürün geliştiren araştırmacıların başvurabileceği bir ödül programı oluşturulmasına karar verdi. Tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 küresel salgını ile ilgili üstün nitelikli bilimsel çalışmalarıyla öne çıkan bilim insanlarını araştırmaları için teşvik etmek, desteklemek ve onurlandırmak üzere düzenlenen programın adı “TÜBA COVID-19 Küresel Salgınla Mücadele Özel Ödülü” oldu. Türkiye Bilimler Akademisi, programa başvuru için son tarihi 13 Kasım 2020 olarak belirledi.

TÜBA Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Şeker ödüle ilişkin açıklama yaptı. Prof. Dr. Şeker, Türkiye’de COVID-19 ile ilgili ilaç veya aşı geliştirme çalışmaları yürütenler ile konu ile ilgili temel bilim araştırmalarına dahil olanların programa başvurabileceğini söyledi. Ayrıca COVID-19 hastalığının teşhis ve tedavi süreçlerinde aktif olarak görev alan bilim insanlarının da aynı şekilde bireysel olarak başvurabileceğini / kurumlar tarafından da aday gösterilebileceğini belirtti. 

Aday çalışmaların ağırlıklı olarak Türkiye’de yürütülmüş olmasına dikkat edilecek

tüba covid19 küresel salgınla mücadele özel ödülü
Görsel; TÜBA

Küresel salgınla mücadelede toplumun her kesiminin görevinin çok önemli olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Şeker, “İnsanlığı tek bir paydada birleştirebilen bir nevi küresel bir savaşın yürütüldüğü bu dönemde elimizdeki tek silah bilim. Ön saflarda gösterilen bu insanüstü çabaların büyük veya küçük fark etmeksizin her biri takdir edilmeye değer. Bu doğrultuda TÜBA kuruluş amacı gereği ‘COVID-19 Küresel Salgınla Mücadele Özel Ödülü’nü başvuruya açmış bulunuyor. Ödüle aday olan projenin ağırlıklı olarak Türkiye’deki merkezlerde çalışılmış ve yürütülmüş olması ve bilimsel etik izninin var olması bizim için ayrıca önem arz ediyor.” dedi.

Prof. Dr. Muzaffer Şeker, son olarak, COVID-19 Küresel Salgınla Mücadele Özel Ödülü başvurularının değerlendirilmesi ve ödül verileceklerin belirlenmesinin ise, Akademi Konseyi’nce oluşturulan Ödül Değerlendirme Komitesi ve değerlendirme kriterleri tarafından yürütüleceğini ifade etti.

TÜBA COVID-19 Küresel Salgınla Mücadele Özel Ödülü’ne başvurmak için son tarih 13 Kasım 2020 Cuma. İstenen tüm belgelerin bir asıl ve  bir dijital kopyasını (flash bellek) Akademi Başkanlığına ulaştırarak başvuru yapabilirsiniz. Ödüle başvuru şartları, ödülün değerlendirme süreci ve daha fazla bilgi için TÜBA’nın yayınına bağlanınız.

Kaynak;

TÜBA