ABD Trump İran uydusu

Trump ABD’nin gelişmiş uydu sistemini göstermiş olabilir

3 dakikalık içerik

Donald Trump, Twitter hesabı üzerinden dikkat çekici bir görüntü paylaşarak tartışmalara neden oldu.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, Twitter hesabı üzerinden dikkat çekici bir fotoğraf yayımladı. Fotoğrafta, uydu görüntüsü ya da drone (veya benzeri) ile çekilmiş bir görüntü bulunuyor. Görüntüde, İran’ın haberleşme uydusu Nahid-1’in fırlatma rampasında yandığı öne sürülüyor. Görüntü geçtiğimiz hafta Perşembe gününe ait.

Fotoğrafta, fırlatma rampasının üzerinde uydunun yandığı, dumanların yükseldiği ve rampa ile roketin yanmış kalıntıları görünüyor;

Trump İran uydusunun görüntüsünü paylaştı

Trump, paylaşımında, “Amerika Birleşik Devletleri’nin, İran Semnan Fırlatma Üssü’ndeki Safir SLV uydusunun son fırlatma hazırlıkları sırasında meydana gelen feci kazada hiçbir rolü yok.” ifadelerini kullandı.

Trump’ın tweeti;

Trump’ın paylaştığı görüntü tartışılırken, İran Bilgi ve Haberleşme Teknolojileri Bakanı Muhammed Cevad Azeri Cehromi, Twitter hesabından bir fotoğraf paylaşarak iddiaları yalanladı. Nahid-1 uydusuyla çekilen bir fotoğrafını paylaşan Cehromi, “Şu an ben ve Nahid 1. Günaydın Donald Trump!” şeklinde açıklama yaptı.

ABD görüntüleri nasıl çekti?

Uzay mühendisi Egemen İmre, Twitter’da bir tweet dizisi yaparak görüşlerini aktardı. Trump’ın paylaştığı görüntünün yüksek bir kalitede olduğunu vurgulayan İmre, görüntünün elde edildiği saatlerde ABD’ye ait USA 224 keşif uydusunun bölgeden geçtiğini açıkladı.

Egemen İmre’nin tweetleri;

Egemen İmre, açıklamalarının devamında, “Bu tür uyduların görüntüleri İnternette bulunmaz ya da bozularak verilir ki uyduların kapasitesi anlaşılmasın. Bu görüntünün -şayet uydu ise- bozulduğuna ihtimal vermiyorum çünkü uydu için inanılmayacak düzeyde iyi. Uydu değilse İran uzerinde drone vb. uçuyor demektir, o da bambaşka mesele, geçiyorum.” dedi.

ABD’nin uydu sisteminin büyük bir gelişme göstermiş olabileceğine dikkat çeken İmre, son olarak, “Kabul, çölde düşük nemlilik nedeniyle atmosferik koşullar da iyi ama şu anda ABD’nin gelişmiş uydularının kapasitesine ilk kez bakıyor olabiliriz. Ve bunu da Trump’a borçluyuz. İnanılmaz.” şeklinde açıkladı.