Özel HaberlerProgramlar

TRT Arşiv açıldı! Bu Kayıtları Gördünüz Mü?

trt arşiv

TRT Arşiv, trtarsiv.com adresinde hizmet vermeye başladı. Arşivde çok eski kayıtlar yer alıyor. Müzik programlarından filmlere, röportajlardan özel programlara kadar değişik pek çok videonun bulunuyor. Örneğin TRT’nin İstiklal Marşı ile yayın açılışı olan bu videodan, Uğur Dündar’ın ilginç röportajlarına kadar pek çok kayda erişmek mümkün.

TRT Arşiv ve Bilim Programları

Bu kayıtların içinde dönemine ait bilimsel ve teknolojik gelişmeleri anlatan pek çok program da bulunuyor. Dönemin bilimsel ve teknolojik gelişmelerinin kronolojik bir kaydı olmasının yanı sıra, o dönemde nasıl değerlendirildiğini görmek içinde önemli kayıtlar. Ayrıca Hacettepe, ODTÜ gibi pek çok üniversiteye ait kayda da TRT Arşiv üzerinden ulaşmak mümkün. Bunların yanı sıra, çeşitli programların içinde yer alan önemli bölümleri ise kısa videolar olarak TRT Arşiv’de bulabiliyorsunuz. Örneğin Uğur Dündar’ın programından sadece Türkan Saylan ile Cüzzam hastalığına dikkat çeken röportaj kesitine ulaşabiliyorsunuz.

TRT ArşivYa da Apollo 12‘nin 1969’da Charles Conrad, Richard Gordon ve Alan Bean’in Ay görevine dair videosuna, Ay’da atılan adımların kayıtlarına da TRT Arşiv’den ulaşmak mümkün.

TRT ArşivArşiv’de en çok dikkat çeken bilimsel programlardan “Bilim ve Teknik” programıyla “Bilim ve Yaşam” programlarını inceledik. 1984 yılında ve 2001 yılında yayınlanan bu programların her ikisinde de geleceğe vurgu yapılması aslında bilimin hiç bir zaman değerini yitirmediğini göstermesi açısından önemli.

Bilim ve Teknik

TRT’nin özellikle gençlere yönelik olarak yayınladığı bir program “Bilim ve Teknik” programı. Örgün öğretime devam eden öğrencilerin bilimsel ve teknik konular hakkında bilgilenmesini sağlayan program, öğrencilerin bu alanlara ilgi duyması için de çekilmiştir. Alp Öyken’in sunuculuğunda hazırlanan programın ilk bölümünde Marie Curie, atom enerjisi ve entegre devreler işlenmiştir. 1984 yılında yayınlanan bölüm, 15 günde bir yayınlanıyordu. Güncel haberler ve ayrıca bilim tarihine yer veren bir programdır. Ayrıca bölüm sonunda da satranç problemleri ele alınmaktadır.

TRT ArşivBilim ve Yaşam

TRT’de 2001 yılında yayımlanan bu bilimsel program, haftalık yayınlanmakydı. BİTAV (Bilimsel ve Teknik Araştırma Vakfı) tarafından çekilen bu yapım 124 hafta boyunca yayınlanmıştır. Hatta 2003 yılında TRT2 kanalında en yüksek izlenme oranlarına da ulaşmıştır. Ayrıca Sedat Simavi Gazeteciler Cemiyeti’nin yılın belgeseli ödülünüde almıştır. Bilim ve yaşam Rüştü Asyalı’nın bir sahil kenarında yaptığı açılış konuşmasıyla 1. bölümünde seyircilerinin karşısına çıkmıştır.

TRT Arşiv

 

Yazar Hakkında

Hacettepe Biyoloji Bölümünden 2011 yılında mezun olduktan sonra ODTÜ’de Antik DNA çalışmaları ile lisans üstü eğitimini sürdürmüştür. Lisans eğitiminde ve daha sonrasında ekoloji ve popülasyon ile ilgilenmiş olup, vektör ekolojisi üzerine çalışmaları ve yayınları bulunmaktadır. ODTÜ’de lisans üstü çalışmalarına devam ederken biyoteknoloji girişimciliğine adım atmış olup, Türkiye’de inovatif biyoteknoloji ekosisteminin gelişmesi için çalışmalarına devam etmektedir. Bildiklerini ve öğrendiklerini paylaşmaktan büyük mutluluk duyan Elçin, doğrulanabilir Türkçe bilimsel yayın kaynaklarının az olmasından rahatsız olmuş ve ortağı Emre ile birlikte Bilimma'yı kurmuştur. Ekim 2016'dan itibaren bilimsel haber ve bilgilerin sorgulanabilir kaynaklarla insanlara ulaşması için yazılar yazmaktadır. Fotoğraf çekmek, arazi çalışmalarına katılmak ve gezmek başlıca ilgi alanları olup, ERES Biyoteknoloji'de projelerini sürdürmektedir.
Alakalı İçerikler
Haber

Bilim ve Teknik şubat sayısında tardigradlar var!

Bilim dünyasının son haberlerini kaçırmamak için eposta bültenimize hemen üye olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir