DoğaekolojiHaber

Trabzon’da Vaşak Öldürülmüş Olarak Bulundu

vaşak bulundu

Trabzon’a bağlı Tonya’da bir vaşak silahla öldürülmüş olarak bulundu.

Tonya Kalınçamlı Mahallesi Keçi Gölü Semtinde taşkın koruma duvarı üzerinde bir vaşağın hareketsiz yattığı fark edildi. Yanına yaklaşan vatandaşlar hayvanın ölmüş olduğunu görüp, durumu jandarmaya bildirdi. Olay yerine gelen jandarma, avlanması yasak olan ve koruma altındaki vaşağın silahla vurularak öldürüldüğünü tespit etti. Vaşak, Milli Parklar ve Doğa Koruma Şube Müdürlüğüne teslim edildi.

Nesli tükenme tehlikesi altında olan ve koruma altındaki vaşağı vuran kişileri tespit edebilmek için çalışma başlatıldığı öğrenildi.

Vaşak Nasıl Bir Canlıdır?

Utah Üniversitesi’nde araştırmacı olan ve National Geographic kaşifi olan Dr. Çağan Şekercioğlu ve Türkiye’de kurduğu Kuzey Doğa Derneği ile yaptıkları vaşak çalışmasını TRT Belgesel yayınlamıştı. Vaşaklar hakkında detaylı bilgi ve çalışmaların anlatıldığı bu belgeseli YouTube üzerinden izleyebilirsiniz.

Vaşakların ekolojisi

Geçtiğimiz aylarda Kastamonu Üniversitesi araştırmacısı olan Dr. Anıl Soyumert ve ekibi Batı Karadeniz bölgesinde yaşayan vaşakların ekolojisini aydınlatan önemli bir çalışma yayınladılar. Bu çalışmaya göre Batı Karadeniz’de yaşayan vaşaklar Avrupa’da yaşayan vaşaklara göre daha fazla yabani tavşan avlamayı tercih ediyor.

Detaylar için: www.ekoevo.org/vasaklar-kimin-pesinde

Soyumert, Anıl, Alper Ertürk, and Çağatay Tavşanoğlu. “The importance of lagomorphs for the Eurasian lynx in Western Asia: results from a large scale camera-trapping survey in Turkey.” Mammalian Biology (2019)

Yazar Hakkında

Hacettepe Biyoloji Bölümünden 2011 yılında mezun olduktan sonra ODTÜ’de Antik DNA çalışmaları ile lisans üstü eğitimini sürdürmüştür. Lisans eğitiminde ve daha sonrasında ekoloji ve popülasyon ile ilgilenmiş olup, vektör ekolojisi üzerine çalışmaları ve yayınları bulunmaktadır. ODTÜ’de lisans üstü çalışmalarına devam ederken biyoteknoloji girişimciliğine adım atmış olup, Türkiye’de inovatif biyoteknoloji ekosisteminin gelişmesi için çalışmalarına devam etmektedir. Bildiklerini ve öğrendiklerini paylaşmaktan büyük mutluluk duyan Elçin, doğrulanabilir Türkçe bilimsel yayın kaynaklarının az olmasından rahatsız olmuş ve ortağı Emre ile birlikte Bilimma'yı kurmuştur. Ekim 2016'dan itibaren bilimsel haber ve bilgilerin sorgulanabilir kaynaklarla insanlara ulaşması için yazılar yazmaktadır. Fotoğraf çekmek, arazi çalışmalarına katılmak ve gezmek başlıca ilgi alanları olup, ERES Biyoteknoloji'de projelerini sürdürmektedir.
Alakalı İçerikler
BilimekolojiEvrimHaber

EkoEvo yıllık bülteninin 3. sayısı çıktı!

Haber

Bayburt'ta bitkin halde bulunan yavru vaşak tedavi ediliyor

HaberÖzel Haberler

Ekoloji ve Evrimsel Biyoloji Sempozyumu devam ediyor

Duyurular

Ekoloji ve Evrimsel Biyoloji Sempozyumu yarın başlıyor

Bilim dünyasının son haberlerini kaçırmamak için eposta bültenimize hemen üye olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir