Tokyo 2020 Olimpiyatları madalyaları

2020 Tokyo Olimpiyatları ‘nın madalyaları geri dönüşümden yapıldı

2 dakikalık içerik

Tokyo 2020 Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları’nda dereceye giren sporculara verilecek olan madalyalar, Japonya halkının desteğiyle geri dönüşümden yapıldı.

Olimpiyat ve Paralimpik Oyunlarında sporculara verilen altın, gümüş ve bronz madalyalar, sporcular için sadece büyük bir onur değil, aynı zamanda Japonya’nın, kültürünü ve güzelliklerini dünyaya sergilemek için yakaladığı bir fırsattır.

Tokyo Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları Organizasyon Komitesi, Japonya’nın her yerinden kullanılmış cep telefonları gibi küçük elektronik cihazları toplamak için “Tokyo 2020 Madalya Projesi”ni başlatmıştı. Bu proje ile Japonya, Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları tarihinde bir ilke imza attı. Çünkü ilk kez olimpiyatlara ev sahipliği yapan bir ülke, vatandaşların desteği ve geri dönüşüm ile madalyaların üretilmesini sağladı. 

Toplamda yaklaşık 5 bin madalya, Japonya’nın dört bir yanındaki insanlardan gelen küçük elektronik cihazlardan üretildi. Tüketicilerin kullandığı elektronik eşyaları geri dönüşüm projesiyle değerlendirerek, çevre dostu, sürdürülebilir bir toplum yaratma çalışmaları, Tokyo 2020 Oyunlarının bir mirası olarak akıllarda kalacak.

Tokyo 2020 Madalya Projesi’ne katılanların duygularını içeren madalyalar üretmek için komite, halkı madalya tasarım yarışmasına davet etti. Böylece metallerin tedarikinden, madalya tasarımının geliştirilmesine kadar Japonya’nın tamamı, Tokyo’nun 2020 Oyunları için madalyaların üretiminde yer aldı.  

Tokyo 2020 madalyaları;

Altın madalyanın ön yüzü.
Altın madalyanın arka yüzü.
Gümüş madalyanın ön yüzü.
Gümüş madalyanın arka yüzü.
Bronz madalyanın ön yüzü.
Bronz madalyanın arka yüzü.

Kaynak;

Tokyo 2020