HaberSağlık

Zika virüsü testisleri küçültüyor !

Zika virüsü küresel çapta önlem alınmasına sebep olan sivrisineklerle taşınan bir patojen. Hamile kadınlara bulaşması durumunda, fetüste gelişim bozukluğu ve küçük kafa oluşmasına sebep oluyor. Bu güne kadar Zika ile ilgili olarak en çok bebekler üzerindeki etkisi araştırılan virüs için aşı çalışmaları ise hızla sürüyor ve iki araştırma grubunun geliştirdiği aşılar klinik deneme süreçlerine girmiş durumda. Ancak Zika virüsünün erkek bireyler üzerine olan etkisi net olarak araştırılmamıştı. Nature’da yayınlanan son çalışma ile Zika virüsünün testisler üzerine olabilecek etkileri gösterildi.

Solda normal fare testisi, Sağda Zika Virüsü ile enfekte olmuş fare testisi;  Govero, J. et al. Zika virus infection damages the testes in mice. Nature doi:10.1038/nature20556

Gerçekleştirilen yeni çalışmalar Zika Virüsünün başka etkileri olduğunu da ortaya çıkarmış durumda. Son çalışma ile Zika virüsünün fare deneylerinde 21 günde testislerin küçüldüğü gözlemlenmiş. Sadece boyut olarak küçülmesi değil, iç yapılarının bozulması ve bu farelerde testosteron seviyelerinde düşüşte bu çalışmanın çarpıcı sonuçlarından.

Erkek farelerin Zika Virüsü ile enfekte edilmelerinden 3 hafta sonra testislerinin küçüldüğü ve hormon seviyesinin düştüğü ortaya çıkarılmış.Washington University’den Michael Diamond, bu araştırmayı Zika virüsü enfeksiyonunun erkeklerdeki etkilerini görmek için yaptıklarını belirtiyor. Ayrıca bu çalışmanın  fareler üzerinde gerçekleştirilmesine rağmen Zika virüsü ile enfekte olmuş erkeklerde testosteron düşüklüğü oluşabileceğinin altını çiziyor. Bu sebeple Zika endemik bölgelere yapılacak seyahatlerde dikkatli olunması ve en az altı ay prezervatif kullanılması gerektiğini bildiriyor. Çünkü virüs erkeklerim semeninde aylarca canlı kalabiliyor.


Nature

Alakalı İçerikler
BilimCovid2019Haber

Coronavirüs sivrisinekten bulaşır mı?

Haber

Yenidoğan bebek ve çocuk ölüm oranları haritalandırıldı

Haber

Google Akademik sıralamasının eksikleri tartışılıyor

Özel HaberlerSöyleşiler

15 soruda parçacık fiziği ve fizikçi Dr. Şeyda İpek'i tanıyalım

Bilim dünyasının son haberlerini kaçırmamak için eposta bültenimize hemen üye olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir