//

Tesla’nın Gizli Rakibi – Faraday Future

3 dakikalık içerik

Elektrikli araba firması Future Faraday, geçtiğimiz günlerde CES ( Consumer Technology Association) Las Vegas 2017’de amiral gemisi FF91 model elektrikli arabasının tanıtımını yaptı. Elektrikli araba pazarını kızıştıran Faraday Future firması, Tesla’nın elektrikli arabalarına rakip olmakla birlikte ondan farklı bir çok özelliğe de sahip olduğunu öne sürüyor.

Elektrikli araba Faraday Future
Elektrikli araba Faraday Future

2015 yılında kurulan Faraday Future firması, geçtiğimiz günlerde yeni elektrikli araba modelini tanıtım lansmanını gerçekleştirdi. Faraday Future firmasının FF91 model elektrikli arabası, 100 km/sa hıza 2,39 saniyede ulaşarak, en çabuk hızlanan elektrikli araba ünvanını da aldı. Rakibi Tesla firmasının Model S P100D elektrikli arabası ise aynı hıza 2,5 saniyede ulaşabilmekteydi. Bunun yanı sıra batarya ömrü ile de dikkat çeken Faraday Future firmasının FF91 model elektrikli arabası 775 kilometre yolu 88.5 km/sa hızla tamamlayabiliyor. Bunlardan başka vale park özelliği ile de dikkat çeken Farady Future’un FF91 model elektrikli arabası, kullanıcı olmadan, boş park yerini kendisi bulabiliyor ve kendini park edebiliyor.

Rekabetin Boyutu

Elon Musk’ın yönettiği Tesla’ya karşı ciddi bir rakip olan Faraday Future‘un şu anda 400 çalışanı bulunuyor. Ayrıca önümüzdeki günlerde ise 1 milyar dolarlık fabrika yatırımına hazırlandıkları yönünde haberler bulunuyor. Amerika’da bulunan Faraday Future, aslında Çin’li yatırımcılar tarafından desteklendiği biliniyor. Lüks tasarımıyla dikkat çeken FF91’in fiyat olarak 180 000 dolar civarında olması bekleniyor. Hem büyük bir araç olması hem de batarya özellikleri ve hızlanma gibi teknik özellikleri sebebiyle Tesla’ya göre daha pahalı olabileceği tahmin ediliyor.

Elektrikli araba Faraday Future
Elektrikli araba Faraday Future

Faraday Future, bu yaz FFZERO1 isimli konsept otomobili ile ilk kez dikkatleri çekmişti. “Elektrikli Batmobil” gibi görünen bu konsept aracı kısıtlı sayıda geliştirmiş ve 1000 beygir gücünde olacağını ilan etmişlerdi. Geliştiriciler NASA’nın sıfır yer çekimi tasarımından ilham aldıklarını belirtmişlerdi. Faraday Future’ın Tasarım direktörü Richard Kim, FFZERO1’in Faraday Future’ın tasarım yaklaşımını ortaya koyan bir model olduğunu anlatmıştı.Faraday Future ürettiği elektrikli araba FFZERO1 modelinin 321 km/sa hıza erişebildiğini belirtiyor. Ayrı olarak 100 km/sa hıza ise 3 saniyede çıkabiliyor.