Elektrikli AraçHaberTeknoloji

Tesla’nın Gizli Rakibi – Faraday Future

Elektrikli araba firması Future Faraday, geçtiğimiz günlerde CES ( Consumer Technology Association) Las Vegas 2017’de amiral gemisi FF91 model elektrikli arabasının tanıtımını yaptı. Elektrikli araba pazarını kızıştıran Faraday Future firması, Tesla’nın elektrikli arabalarına rakip olmakla birlikte ondan farklı bir çok özelliğe de sahip olduğunu öne sürüyor.

Elektrikli araba Faraday Future

Elektrikli araba Faraday Future

2015 yılında kurulan Faraday Future firması, geçtiğimiz günlerde yeni elektrikli araba modelini tanıtım lansmanını gerçekleştirdi. Faraday Future firmasının FF91 model elektrikli arabası, 100 km/sa hıza 2,39 saniyede ulaşarak, en çabuk hızlanan elektrikli araba ünvanını da aldı. Rakibi Tesla firmasının Model S P100D elektrikli arabası ise aynı hıza 2,5 saniyede ulaşabilmekteydi. Bunun yanı sıra batarya ömrü ile de dikkat çeken Faraday Future firmasının FF91 model elektrikli arabası 775 kilometre yolu 88.5 km/sa hızla tamamlayabiliyor. Bunlardan başka vale park özelliği ile de dikkat çeken Farady Future’un FF91 model elektrikli arabası, kullanıcı olmadan, boş park yerini kendisi bulabiliyor ve kendini park edebiliyor.

Rekabetin Boyutu

Elon Musk’ın yönettiği Tesla’ya karşı ciddi bir rakip olan Faraday Future‘un şu anda 400 çalışanı bulunuyor. Ayrıca önümüzdeki günlerde ise 1 milyar dolarlık fabrika yatırımına hazırlandıkları yönünde haberler bulunuyor. Amerika’da bulunan Faraday Future, aslında Çin’li yatırımcılar tarafından desteklendiği biliniyor. Lüks tasarımıyla dikkat çeken FF91’in fiyat olarak 180 000 dolar civarında olması bekleniyor. Hem büyük bir araç olması hem de batarya özellikleri ve hızlanma gibi teknik özellikleri sebebiyle Tesla’ya göre daha pahalı olabileceği tahmin ediliyor.

Elektrikli araba Faraday Future

Elektrikli araba Faraday Future

Faraday Future, bu yaz FFZERO1 isimli konsept otomobili ile ilk kez dikkatleri çekmişti. “Elektrikli Batmobil” gibi görünen bu konsept aracı kısıtlı sayıda geliştirmiş ve 1000 beygir gücünde olacağını ilan etmişlerdi. Geliştiriciler NASA’nın sıfır yer çekimi tasarımından ilham aldıklarını belirtmişlerdi. Faraday Future’ın Tasarım direktörü Richard Kim, FFZERO1’in Faraday Future’ın tasarım yaklaşımını ortaya koyan bir model olduğunu anlatmıştı.Faraday Future ürettiği elektrikli araba FFZERO1 modelinin 321 km/sa hıza erişebildiğini belirtiyor. Ayrı olarak 100 km/sa hıza ise 3 saniyede çıkabiliyor.

 

Yazar Hakkında

Hacettepe Biyoloji Bölümünden 2011 yılında mezun olduktan sonra ODTÜ’de Antik DNA çalışmaları ile lisans üstü eğitimini sürdürmüştür. Lisans eğitiminde ve daha sonrasında ekoloji ve popülasyon ile ilgilenmiş olup, vektör ekolojisi üzerine çalışmaları ve yayınları bulunmaktadır. ODTÜ’de lisans üstü çalışmalarına devam ederken biyoteknoloji girişimciliğine adım atmış olup, Türkiye’de inovatif biyoteknoloji ekosisteminin gelişmesi için çalışmalarına devam etmektedir. Bildiklerini ve öğrendiklerini paylaşmaktan büyük mutluluk duyan Elçin, doğrulanabilir Türkçe bilimsel yayın kaynaklarının az olmasından rahatsız olmuş ve ortağı Emre ile birlikte Bilimma'yı kurmuştur. Ekim 2016'dan itibaren bilimsel haber ve bilgilerin sorgulanabilir kaynaklarla insanlara ulaşması için yazılar yazmaktadır. Fotoğraf çekmek, arazi çalışmalarına katılmak ve gezmek başlıca ilgi alanları olup, ERES Biyoteknoloji'de projelerini sürdürmektedir.
Alakalı İçerikler
Covid2019HaberKöşe Yazıları

Çin’de Neler Oldu? ÇKP, Wenliang, Chen Quishi ve Çalışmayan testler

HaberTeknoloji

Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları Son Başvuru 2 Mart

HaberSağlık

COVID-19 salgınında son durum : 15/02/2020-22:00

Haber

Çin'de Wuhan'daki Gizemli Virüsün Genomu Dizilendi: Yeni Coronavirus (nCov)

Bilim dünyasının son haberlerini kaçırmamak için eposta bültenimize hemen üye olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir