bilim dünyasının en beğenilen görüntüleri

Temmuz’un en dikkat çekici bilim görüntüleri

8 dakikalık içerik

Bilim dünyasında Temmuz ayında neler oldu? Hangi görüntüler daha çok beğenildi?

Nature’ın fotoğraf ekibinin belirlediği, Temmuz ayının en çok beğenilen ve paylaşılan fotoğraflarını bir araya getirdik.

2 Temmuz tam Güneş tutulması

2 Temmuz tam güneş tutulması
Foto; Petr Horálek/ESO

2 Temmuz günü tam Güneş tutulması gerçekleşti. Şili Atacama Çölü’ndeki La Silla Rasathanesi’ne gelen binlerce kişi, tutulmayı seyretti. Bu karma fotoğraf, Güneş’in batışının yolunu ve Ay’ın tamamen gizlendiği anı gösteriyor.

Kuş nefesi ödül kazandırdı

kuş nefesi
Foto; Kathrin Swoboda/Audubon Photography Awards

Soğuk bir Virginia sabahında, amatör fotoğrafçı Kathrin Swoboda, bu kırmızı kanatlı karakuşu (Agelaius phoeniceus) görüntüledi. Fotoğrafta görülen halkalar, aslında kuşun ılık, yoğun nefesi ile oluşuyor. Fotoğraf Swoboda’ya, 2019 Audubon Fotoğrafçılık Ödülleri‘nde büyük ödülü kazandırdı.

Yüksek çözünürlüklü beyin görüntüsü

Görüntü; B. L. Edlow

Araştırmacılar, insan beyninin tamamını daha önce hiç olmadığı kadar ayrıntılı olarak görüntüledi. Bilim insanları, 58 yaşındaki bir kadın tarafından bağışlanan organ üzerinde manyetik rezonans (MR) görüntülemesi yapmak için özel olarak tasarlanmış bir kap ve özel elektronik geliştirdi. Tarama 100 saat sürdü ve 8 terabayt veri üretildi. Oluşan görüntü, 100 mikrometre çözünürlüğe sahip. Daha önce, beynin sadece küçük bölgeleri ayrıntılı olarak görüntülenmişti.

Rover montajı nasıl yapılır?

Mars rover 2020 kurulumu
Görüntü; NASA/JPL

NASA’nın California’daki Jet Propulsion Lab’ında mühendisler, ajansın Mars 2020 rover / keşif aracına bacak ve tekerlek takıyor. Temiz bir odada yapılan işlemlerde uzmanlar, herhangi bir kontaminasyonu önlemek için ‘tavşan kıyafeti’ giyiyor. Görev, Temmuz 2020’de başlayacak ve keşif aracı, ertesi yıl Şubat ayında Mars’a inecek.

İklim krizi ve beyaz anemon

deniz anemonu
Foto; Morgan Bennett-Smith, KAUST Reef Ecology Lab

Mercanlar gibi deniz anemonları da aşırı sıcağa ve ışığa maruz kaldıklarında beyazlayabiliyor. Kızıl Deniz’deki bu anemon bir zamanlar barındırdığı algleri kaybetti ve renksiz hale geldi. Ağarma / beyazlama olayları iklim krizi ile daha yaygın hale geliyor. Morgan Bennett-Smith‘in bu görüntüsü, Ocean Conservancy’in 2019 fotoğraf yarışmasında “Human Impact / İnsan Etkisi” kategorisinde ödül kazandı.

Ay ışığı

Saturn 5 roketi
Foto; Chen Mengtong/China News Service

Temmuz, Apollo 11 Ay misyonunu 50. yıldönümünü idi. ABD ve dünya çapında anma etkinlikleri düzenlendi. Washington Anıtı’ndaki bir ışık gösterisi, Apollo misyonları sırasında kullanılan Saturn V roketinin bu gerçek boyuttaki projeksiyonunu gösteriyordu.

Yeni bir tür; Cep köpekbalığı

cep köpekbalığı
Foto; Michael Doosey/Tulane University

Araştırmacılar, 2010 yılında Meksika Körfezi’nde keşfedilen küçücük bir köpekbalığının tamamen yeni bir tür olduğunu belirtti. Cep köpekbalıkları, isimlerini solungaçlarının yakınında bulunan ve parlak bir sıvı üreten küçük ceplerden alıyor. Çok nadir görülen bu türün bilinen diğer tek örneği, 1979’da Pasifik Okyanusu’nda yakalandı ve bilimsel adı Mollisquama parini olarak verildi. Ancak bilim insanları yeni köpekbalığının önemli yönlerden farklı olduğunu keşfetti; örneğin daha az omurlara sahip.

Mantis görüşü

mantis karidesi peygamberdevesi karidesi
Foto; Credit: Newcastle University, UK

Küçük bir beyine sahip olmasına rağmen, Mantis / Peygamberdevesi avının ne kadar uzak olduğunu hesaplamak için derinlik algısı kullanabilir. Şimdi, bazı minyatür 3D gözlüklerin yardımıyla, araştırmacılar mantisin görüşünün nasıl çalıştığını buldu. Ekip, gözlüklerle görüşü büyüttü ve ekranda 3D görüntüleri izlemelerinin yolu açıldı.

Radyoaktif denizaltı

Araştırmacılar, 30 yıl önce Norveç Denizi’nde battığı söylenen bir Sovyet denizaltısının halen radyasyon sızdırdığını belirtti. Nükleer enerjiyle çalışan Komsomolets, 1989 yılında ateş aldı ve 42 mürettebatının ölümüyle battı. Norveç Deniz Araştırmaları Enstitüsü’nden bilim insanları, gemiden su örnekleri almak için uzaktan kumandalı bir araç kullandı. Bazı örneklerde radyoaktif sezyum seviyesi, okyanusun diğer yerlerinden 800 bin kat daha yüksekti. Ancak araştırmacılar, izotopun hızlı bir şekilde seyreltildiğini ve deniz yaşamı veya insanlar için tehlike oluşturmadığını söylüyor.

Kaynak;

Nature