Ne kadar temizlik olursa o kadar az mı mikrop olur?

5 dakikalık içerik

Eviniz ne kadar temiz olursa o kadar az mikrop olduğunu düşünebilirsiniz. Oklahoma Üniversitesi’nden biyokimyacı Laura-Isobel McCall, Peru ve Brezilya’daki kırsal ve kent evleri arasındaki mikropları karşılaştırdığında sonucu böyle bulacağını tahmin ediyordu. McCall, “Tüm mikropların kentleşmeyle aslında daha az çeşitlenebileceğini umuyorduk ancak mantarlarda böyle bir sonuç bulamadık.” diyor.

Nature Microbiology‘deki yeni bir çalışmada McCall ve meslektaşları, mantar çeşitliliğinin şehirlerdeki evlerde  daha yüksek olduğunu buldu. Araştırmacılar, insanların temizlik ürünleri kullanmasının ve kentsel yaşam tarzlarının buna neden olabileceğini düşünüyor: “Belki bütün bakterileri temizliyorlar ve ardından mantarların büyümesi için bu büyük açık yüzey oluşuyor; belki de mantarlar kullandığımız temizlik maddelerine karşı daha dirençli hale geliyordur.”

Pek çok antibakteriyel temizlik solüsyonu ve dezenfektanı, diğer tür mikropların gelişmesi için boşluk yaratabilecek bakterileri özellikle hedef alır. Mantarlar ise onları öldürmeyi zorlaştıran kalın hücre duvarlarına sahiptir. Şehir evleri insanları dışardan izole etmek için tasarlanıyor; McCall, ışığın engellendiğini ve mantarların büyümesi için konuksever ortamlar yaratabilecek CO2’nin tutulduğunu söylüyor.

Yağmur ormanlarındaki kulübeden de şehir dairelerinden de örnek alındı

Araştırmacılar küçük parazitler de dahil olmak üzere bakteri, mantar ve mikroskobik yaşamı inceledi. Bu mikroplar insanlarla birlikte yaşar – vücudumuzda, evlerimizde ve çalışma alanlarımızda. Bazıları insanlar için sorunlara neden olurken, bazıları bira ve peynir yapımında rol oynayan maya ve küflere yardımcı olur.

Mikrop çeşitliliğini karşılaştırmak için ekip, gittikçe kentselleşen dört yerden örnekler aldı; bir yağmur ormanındaki sazlık kulübelerden, Manaus şehir merkezlerine kadar. Araştırmacılar evlerde duvar, zemin ve mutfak tezgahı gibi yüzeylerde ve cilt temizlemede kullanılan bezleri analiz etti.

Ekip, mikropların yanı sıra kimyasalları da test etti ve şehir evlerindeki yapı malzemeleri, temizlik ürünleri, ilaçlar, şampuanlar ve deodorantlar gibi kişisel bakım ürünlerinden gelebilecek birçok sentetik kimyasalı buldu.

Rutgers Üniversitesi’nde mikrobiyoloji ve sağlık profesörü olan Maria Gloria Dominguez-Bello, “Kentsel çevreyi çok fazla yapay malzeme ile oluşturuyoruz. Bakteri çeşitliliğini azaltan ve gözlemlediğimiz kimyasal çeşitliliği artıran evlerde yaşıyoruz.” şeklinde konuştu. Dışarıda bıraktığımız bakterilerin bazıları -yararlı bağırsak bakterileri gibi- insanlar için muhtemelen faydalıdır.

Farklı kimyasallar ve mantarlar sadece evlerde değil, insan vücudunun derisinde de bulundu. Çalışma, Brezilya ve Peru bölgeleri ile sınırlı kalırken, bulgular daha geniş kapsamlı olarak uygulanabilir.

Stanford Üniversitesi’nden mikrobiyolog Justin Sonnenburg, “Tahminim, bu mantar toplulukları için ortaya koyulan bu çalışmanın, dünyanın her yerini temsil ettiği yönünde.” dedi.

Araştırmacılar, Brezilya’nın şehir evlerinde bulduğu Malassezia cinsi mantarın, diğer ülkelerde enfeksiyonlara neden olan suşları içerdiğine dikkat çekti. Bu yüzden, ortak bir sorun olabilir. Malassezia, insanlar dahil olmak üzere birçok hayvanın cilt yüzeyinde doğal olarak bulunan bir mantar cinsidir.

Kaynak;

NPR