Haber

TEMA Fazıl Say konserinin şehir merkezinde yapılmasını istiyor

Kirazlı altın arama siyanür

Fazıl Say Kirazlı “Su Nöbeti”nde altın arama çalışmalarına tepki olarak konser verecek.

Kaz Dağları yakınındaki altın arama çalışmalarına yönelik tepkiler devam ediyor. Kanada kökenli Alamos Gold ve Türkiye ortağı Doğu Biga şirketleri, Çanakkale Kirazlı‘da altın madeni çıkarıyor. Altın çıkarma işlemi sırasında siyanür kullanıldığı ve daha önce belirlenenin aksine 195 bin küsur ağacın kesildiğine yönelik iddialar gündemde. TEMA (Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma) Vakfı, resmi Internet sitesi üzerinden dün bir basın bildirisi yayımladı.

Kirazlı’daki altın arama faaliyetlerine tepki gösteren binlerce vatandaş, bölgede “Su Nöbeti” eylemleri yapıyor. TEMA Vakfı da basın bildirisinde, Su Nöbeti’ne sanatçı Fazıl Say’ın katılacağını duyurdu. Açıklamada ilk olarak, “Değerli sanatçımız Fazıl Say, Kirazlı’da yapılması planlanan siyanür liçi ile altın üretiminin durdurulması kampanyasına destek olmak amacıyla, 18 Ağustos 2019 Pazar günü saat 11:00’de, Çanakkale’de ormanlık alanda bir resital vereceğini duyurmuştur. Resital organizasyonu sanatçının ekibi ve Çanakkale Belediyesi tarafından gerçekleştirilmektedir.” denildi.

TEMA: Resitalin ormanlık alanda yapılması orman yangınını tetikleyebilir

TEMA Vakfı, basın bildirisinin devamında Fazıl Say’ın katılımına yönelik çalışmalardan ötürü memnun olduklarını ifade etti. Vakıf, Fazıl Say’a ve Çanakkale Belediyesi’ne teşekkürlerini sunarak, ardından bir öneride bulundu. TEMA, yoğun izleyici kitlesinden dolayı resitalin ormanlık alan yerine şehir merkezinde yapılmasını istedi. Açıklamada, “Misyonumuz gereği, bölgenin ormanlık yapısının, dönemin yüksek sıcaklıklarının ve rüzgar durumunun dikkate alınmasını önemsiyoruz. Çok yakın zamanda yaşanan Marmara Adası ve Gelibolu orman yangınlarını da hatırlatarak, yoğun bir izleyici kitlesine ulaşacağını düşündüğümüz bu resitalin Kirazlı Balaban mevkii ormanlık alanı yerine Çanakkale şehir merkezinde yapılmasını tüm yetkililere bir kez daha tavsiye etme gereğini duyuyoruz. TEMA Vakfı olarak mevsimin  yüksek yangın riskini ve çok sayıda dinleyicinin orman ekosistemine yapacağı muhtemel olumsuz etkileri göz önünde tutma zorunluluğumuzu misyonumuz gereği hatırlatmayı vazife bildiğimizi saygılarımızla kamuoyuna duyurmak isteriz.” ifadeleri kullanıldı.

Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) Türkiye temsilciliği de Fazıl Say resitalini Twitter üzerinden duyurarak, vatandaşları bölgeye davet etti;

Çanakkale Kirazlı’da neler oluyor? 

Kaynak;

TEMA Vakfı

Yazar Hakkında

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümü mezunudur. Bilim ve teknoloji haberciliğinden önce spor ve gündem alanlarında muhabirlik yaptı. Paylaşmak istediğiniz haberler için +90 (541) 380 12 73 numaralı whatsapp ihbar hattımızdan veya [email protected] adresinden ulaşabilirsiniz.
Alakalı İçerikler
Haber

Bataklıktan kurtarılan oğlak Kazdağları eylemlerinin simgesi oldu

Haber

Kirazlı altın arama çalışmaları - Siyanür kullanılıyor mu? 195 bin ağaç kesildi mi?

Bilim dünyasının son haberlerini kaçırmamak için eposta bültenimize hemen üye olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir