Haber

Tayland’da 6 fil birbirini kurtarmaya çalışırken öldü

fil

Tayland’da 6 fil birbirini kurtarmaya çalışırken öldü.

Olay, Tayland’ın kuzey doğusunda bulunan Nakhon Ratchasima kentindeki Haew Narok şelalesinde Cumartesi günü yaşandı. Park yetkilileri BBC’ye verdiği demeçte, Khao Yai Milli Parkı’nda yaşanan üzücü olayın, bebek filin düşmesi sonucu geliştiğini ifade etti. Park müdürü Kanchit Srinoppawan, ölen fillerden birinin 3 yaşındaki fil olduğunu belirtti. Ölen 6 filin yanı sıra, yetkililer, 2 filin ise kurtarıldığını açıkladı. İki fil, yakınlardaki bir uçurumun kenarında mücadele ederken bulundu ve bölgeden uzaklaştırıldı.

Olayın ardından şelale, geçici olarak kapatıldı.

1992 yılında da 8 fil sürüsü aynı bölgeden düşerek ölmüştü.

Tayland'da filler öldü

Kaynak; Khao Yai National Park

Tayland Çevre Bakanı Varawut Silpa-archa, Reuters’e açıklama yaparak, “Bu bir kazaydı. Bu tür olayları sık sık görüyoruz.” dedi.

2 bin kilometre karelik orman ve otlak alandan oluşan parkta, yaklaşık 300 vahşi fil yaşıyor. Ayılar ve kuşlar gibi çeşitli vahşi hayvanlara ev sahipliği yapan park, ülkeye gelen yabancı turistlerin ve yerli turistlerin seyahat noktaları arasında bulunuyor. Tayland’da toplamda 7 bin Asya fili yaşıyor ve büyük çoğunluğu esaret altında.

The Guardian’ın paylaştığı görüntü;

Kaynaklar;

The Guardian

BBC News

Yazar Hakkında

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümü mezunudur. Bilim ve teknoloji haberciliğinden önce spor ve gündem alanlarında muhabirlik yaptı. Paylaşmak istediğiniz haberler için +90 (541) 380 12 73 numaralı whatsapp ihbar hattımızdan veya [email protected] adresinden ulaşabilirsiniz.
Alakalı İçerikler
Haber

İlaca dirençli sıtma parazitleri hızla yayılıyor

Haber

Kaçak avcıyı aslanlar yedi

Bilim dünyasının son haberlerini kaçırmamak için eposta bültenimize hemen üye olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir