Haber

Tavus kelebeği ilk defa mı görülüyor?

tavus kelebeği

Bugün pek çok haber sitesine Tavus Kelebeği ‘nin Aydın’da görüntülendiğine dair haberler düştü. Aydın Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nde görevli personel Erhan Öztürk, Tavus Kelebeğini gördüğünde fotoğraflamış ve heyecanını “Kelebeği gördüğümde çok şaşırdım. Hayatım boyunca ilk kez bu kadar büyük bir kelebek gördüm” kelimeleriyle sosyal medyada paylaşmış. Bu beyanlarını yerel basından haberleştiren DHA (Demirören Haber Ajansı)’ndan Burhan Ceyhan’da ulusal basında haberleştirilmesini sağlamış.

tavus kelebeği

DHA’nın yayınladığı haber. Bağlantı: https://www.dha.com.tr/yurt/tavus-kelebegi-gorenleri-sasirtti/haber-1631826

Tavus kelebeği, Saturnia pyri aslında bir kelebek değil. Daha çok tavus güvesi olarak anılan bir güve türü. Her yıl bahar ve yaz aylarında Türkiye’nin çeşitli yerlerinde görülebiliyor ve ilgi çekici boyutu sebebiyle haberlerde yer alıyor.

Entomoloji uzmanları kelebekler ve Saturnia pyri hakkında pek çok araştırma gerçekleştirilmiş. Bu güvelerin yaşam döngülerinden*, Türkiye’de hangi bölgelerde dağılım gösterdiğine** kadar pek çok araştırma bulunmakta.

Bunun yanı sıra Saturnia pyri ‘nin yanı tavus kelebeğinin daha doğru ismiyle tavus güvesinin pek çok videosu, belgeseli ve fotoğrafı da bulunmakta. Özellikle sosyal medya kullanıcılarının pek çok paylaşımını bulmak mümkün. Hatta geçtiğimiz yıllarda kocaeligazetesi.com.tr ‘den Necdet Güler bu konu hakkında bilgilendirici bir haber hazırlamış ve haberleri araştırmadan ve uzmanına danışmadan yayınlayan gazeteleri eleştirmiş. Yazdığı habere buradan ulaşabilirsiniz.

Sosyal medyadaki ilginç paylaşımları da sizin için derledik:

*Rivnay, E., and G. Sobrio. “The phenology and diapause of Saturnia pyri Schiff. in temperate and subtropic climates.” Zeitschrift für Angewandte Entomologie 59.1‐4 (1967): 59-63.

**Kaygin, Azize Toper, Yafes Yildiz, and Mustafa Avci. “Lepidoptera fauna in Bartin province, in western black sea region of Turkey.” African Journal of Agricultural Research 4.9 (2009): 815-822.

Seven, Erdem, and A. K. I. N. Kesran. “Contributions to the knowledge of Macroheterocera (Lepidoptera) Fauna of Mutki District (Bitlis Province, East Turkey).” Sakarya University Journal of Science 23.3 (2019): 435-445.

BEŞKARDEŞ, Vedat. “Lepidoptera fauna of Yuvacik dam watershed in Kocaeli, Turkey.” African Journal of Agricultural Research 7.11 (2012): 1749-1754.

Kapak Fotoğrafı: Fatih Güvercin, Osmaniye, 2016, http://dogalhayat.org/property/tavus-guvesi-6/

Yazar Hakkında

Hacettepe Biyoloji Bölümünden 2011 yılında mezun olduktan sonra ODTÜ’de Antik DNA çalışmaları ile lisans üstü eğitimini sürdürmüştür. Lisans eğitiminde ve daha sonrasında ekoloji ve popülasyon ile ilgilenmiş olup, vektör ekolojisi üzerine çalışmaları ve yayınları bulunmaktadır. ODTÜ’de lisans üstü çalışmalarına devam ederken biyoteknoloji girişimciliğine adım atmış olup, Türkiye’de inovatif biyoteknoloji ekosisteminin gelişmesi için çalışmalarına devam etmektedir. Bildiklerini ve öğrendiklerini paylaşmaktan büyük mutluluk duyan Elçin, doğrulanabilir Türkçe bilimsel yayın kaynaklarının az olmasından rahatsız olmuş ve ortağı Emre ile birlikte Bilimma'yı kurmuştur. Ekim 2016'dan itibaren bilimsel haber ve bilgilerin sorgulanabilir kaynaklarla insanlara ulaşması için yazılar yazmaktadır. Fotoğraf çekmek, arazi çalışmalarına katılmak ve gezmek başlıca ilgi alanları olup, ERES Biyoteknoloji'de projelerini sürdürmektedir.
Bilim dünyasının son haberlerini kaçırmamak için eposta bültenimize hemen üye olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir