tavus kelebeği

Tavus kelebeği ilk defa mı görülüyor?

4 dakikalık içerik

Tavus kelebeği oldukça büyük ve dikkat çekici bir güve türü. Pek çok yerde görülse bile büyük boyutuyla dikkat çeken bir canlı. Daha önce tavus kelebeğini görmemiş olanlar için farklı gelen bu güve türü haberlere de sıklıkla konu oluyor.

Tavus kelebeği dikkat çekti

Pek çok haber sitesine Tavus Kelebeği ‘nin Aydın’da görüntülendiğine dair haberler düştü. Aydın Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nde görevli personel Erhan Öztürk, Tavus Kelebeğini gördüğünde fotoğraflamış ve heyecanını “Kelebeği gördüğümde çok şaşırdım. Hayatım boyunca ilk kez bu kadar büyük bir kelebek gördüm” kelimeleriyle sosyal medyada paylaşmış. Bu beyanlarını yerel basından haberleştiren DHA (Demirören Haber Ajansı)’ndan Burhan Ceyhan’da ulusal basında haberleştirilmesini sağlamış.

tavus kelebeği
Tavus kelebeği, DHA’nın yayınladığı haber. Bağlantı: https://www.dha.com.tr/yurt/tavus-kelebegi-gorenleri-sasirtti/haber-1631826

Tavus kelebeği nedir?

Tavus kelebeği, Saturnia pyri aslında bir kelebek değil. Daha çok tavus güvesi olarak anılan bir güve türü. Her yıl bahar ve yaz aylarında Türkiye’nin çeşitli yerlerinde görülebiliyor ve ilgi çekici boyutu sebebiyle haberlerde yer alıyor.

Entomoloji uzmanları kelebekler ve Saturnia pyri hakkında pek çok araştırma gerçekleştirilmiş. Bu güvelerin yaşam döngülerinden*, Türkiye’de hangi bölgelerde dağılım gösterdiğine** kadar pek çok araştırma bulunmakta. Yani aslında oldukça yaygın bulunduğunu söylemek bile mümkün.

Bunun yanı sıra Saturnia pyri ‘nin yanı tavus kelebeğinin daha doğru ismiyle tavus güvesinin pek çok videosu, belgeseli ve fotoğrafı da bulunmakta. Özellikle sosyal medya kullanıcılarının pek çok paylaşımını bulmak mümkün. Hatta geçtiğimiz yıllarda kocaeligazetesi.com.tr ‘den Necdet Güler bu konu hakkında bilgilendirici bir haber hazırlamış ve haberleri araştırmadan ve uzmanına danışmadan yayınlayan gazeteleri eleştirmiş. Yazdığı habere buradan ulaşabilirsiniz.

Sosyal medyadaki ilginç paylaşımları da sizin için derledik:

*Rivnay, E., and G. Sobrio. “The phenology and diapause of Saturnia pyri Schiff. in temperate and subtropic climates.” Zeitschrift für Angewandte Entomologie 59.1‐4 (1967): 59-63.

**Kaygin, Azize Toper, Yafes Yildiz, and Mustafa Avci. “Lepidoptera fauna in Bartin province, in western black sea region of Turkey.” African Journal of Agricultural Research 4.9 (2009): 815-822.

Seven, Erdem, and A. K. I. N. Kesran. “Contributions to the knowledge of Macroheterocera (Lepidoptera) Fauna of Mutki District (Bitlis Province, East Turkey).” Sakarya University Journal of Science 23.3 (2019): 435-445.

BEŞKARDEŞ, Vedat. “Lepidoptera fauna of Yuvacik dam watershed in Kocaeli, Turkey.” African Journal of Agricultural Research 7.11 (2012): 1749-1754.

Kapak Fotoğrafı: Fatih Güvercin, Osmaniye, 2016, http://dogalhayat.org/property/tavus-guvesi-6/