karaciğer nakli için gelişme

“Süper soğutma” karaciğerin sağkalım süresini üçe katladı

3 dakikalık içerik

Karaciğer nakli için büyük bir gelişme yaşandı. Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan Massachusetts Genel Hastanesi ve Harvard Tıp Okulu‘ndan bir araştırma ekibi, vücut dışında 9 saat yaşayabilen karaciğerleri 27 saate kadar canlı tutabildi.

Derin soğutulmayla organlar, nakil bekleyen daha fazla insanın hayatını kurtarabilir. Araştırmacılar başarılı bir şekilde insan karaciğerlerini sıfır sıcaklıklarda canlı tutabildiklerini ve daha sonra onları yeniden ısıttıklarını söylüyor. Türk kimyager Korkut Uygun’un da aralarında bulunduğu ekibin çalışması Nature Biotechnology ‘de yayımlandı.

Soğutma sırasında donmayı önleyen karışım geliştirildi

karaciğer nakli için gelişme

Çalışmaya, beş yıl önce farelerde denenen yöntem öncülük etti. Çalışmada, farelerin minik karaciğerlerini soğutulabilmişti. Ancak insan karaciğeri farelerinkinden 200 kat daha büyüktür; farelerin karaciğeri 10 gram iken, insanlarınki 1.5 kilogramdır. Bu sebeple insan karaciğerini soğutma konusunda zorluklar vardı. Organlar büyüdükçe, hücreleri parçalayıp dokuları öldürebilen buz kristallerinin oluşma tehlikesi bulunur. Yani, düşük sıcaklıklarda organlar daha uzun süre yaşatılabilir ancak bu da organlarda buz kristallerinin oluşmasına ve neticesinde organların hasar görmesine sebep oluyordu.

Araştırma ekibi, soğutma esnasında donmayı (buz kristallerini) önleyen koruyucu bir karışım hazırladı. Karışım, trehaloz ve gliserol dahil olmak üzere donmadan koruyucu kimyasallardan oluşuyordu. Her karaciğerin koruyucularla tamamen doyurulduğundan emin olmak için araştırmacılar bir makine perfüzyon sistemi kullanarak kimyasalları uyguladı. Her insan karaciğerine donmadan koruyucu karışım uygulandıktan sonra, araştırmacı Reinier de Vries ve meslektaşları, karaciğerleri –4 ° C bir soğutucuda sakladı. Korkut Uygun ve ekibi, “süper soğutma” denilen tekniği kullanarak, su sıcaklığını dondurmadan –4 ° C’ye düşürdü. Bu gibi düşük sıcaklıklarda, fiziksel işlemler önemli ölçüde yavaşlar. Soğutucudaki 20 saatin ardından karaciğerler, kimyasalları temizleyen bir makine perfüzyon sistemine bağlandı. Ekip daha sonra, sıcak kanı yavaşça naklederek karaciğerleri onardı. Baştan sona, süper soğutma depolama işlemi yaklaşık 27 saat sürdü. Araştırmacılar, 5 insan karaciğerini bu şekilde koruyabildi.

Harvard Tıp Okulu, ABD’deki ölümlerin yüzde 30’unun organ nakilleri sayesinde önlenebileceğini tahmin ediyor.

Kaynaklar;

Technology Review

BBC News

Science News