Haber

Sümerolog Muazzez İlmiye Çığ 106 yaşına girdi

Muazzez İlmiye Çığ

Muazzez İlmiye Çığ, Sümerolog, bilim insanı, tarihçidir. 20 Haziran 1914 yılında Bursa’da dünyaya gelen Çığ, bugün 106 yaşına girdi.

Muazzez İlmiye Çığ, 1919 yılında İzmir’de yaşarken, İzmir’in Yunanlılar tarafında işgal edilmesinden sonra güvenli bir yer olarak Çorum’a ailesiyle birlikte yerleşti. Çorum’da okul hayatına başlayan ünlü Sümerolog Muazzez İlmiye Çığ, yeniden Bursa’ya taşındıktan sonra Bizim Mektep isimli özel bir okula devam etti. Çığ, Bursa Kız Muallim Mektebi sınavını kazarak bu okula girdi ve öğretmen olarak Eskişehir’e atanarak 4.5 yılını burada geçirdi.

Muazzez İlmiye Çığ, Atatürk’ün emri ile kurulan Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Hititoloji bölümüne kayıt yaptırdı. Burada Nazi Yönetiminden kaçıp gelen Prof. Dr. Hans Gustav Guterbock’tan Hitit Dili ve Kültürü; Prof.Dr. Benno Landsberger’den ise Sümer ve Akad Dilleri dersleri aldı. Ankara Üniversitesinden 1940 yılında mezun olan Çığ, İstanbul Eski Şark Eserleri Müzesine Belgeler Arşivi uzmanı olarak atandı. Müzede 31 yıl görev yaptı. Bu süre içinde arkadaşları ile birlikte Sümer, Akad, Hitit dillerinde yazılmış olan on binlerce tableti temizledi, sınıflara ayırarak numaralandırdı.

1972 yılında emekliye ayrıldıktan sonra Sümerolog Çığ, yurt dışında yaşamaya başladı ve Philadelphia Üniversitesi Müzesi Tabletler Bölümü Başkanı Prof. Kramer ile yaptıkları araştırmalar sonucunda Sümer Edebiyatı’na yeni konular kazandırarak eksik bilgileri topladı.

Samuel Noah Kramer’in “Tarih Sümer’de Başlar” eserini Türkçeye çeviren Çığ, “Zaman Tüneliyle Sümerlere Yolculuk”  ve “Atatürk ve Sümerler” gibi çok okunan kitapları kaleme aldı.

Muazzez İlmiye Çığ sevgi dostluk ve özgüveni vurguladı

Gazeteci Sedef Kabaş, Muazzez İlmiye Çığ’ın doğum gününü kutlamak için bulunduğu Mersin’e gitti. Her yıl ünlü Sümerologun doğum gününü kutladığını ifade eden Kabaş, Çığ ile fotoğraflar ve videolar çekip sosyal medya hesabından paylaştı.

Sedef Kabaş paylaştığı bir diğer gönderisinde ise Çığ’a bir soru yöneltti. “Hayatta en önemli 3 şey ne?” sorusuna Çığ, “sevgi, dostluk ve kendine güvenmek” cevabını verdi.

Sümeroloji nedir?

Sümeroloji, M.Ö. 3300 ile 0 yılları arasında Anadolu ve Mezopotamya bölgelerinde yaşamış halkların kültür ve dilleri hakkında araştırmalar yapan bir alandır. Bu alanda öncelikle çivi yazısının icadı, hangi evrelerde ne gibi değişikliklere uğradığı, hangi halklar tarafından kullanıldığı gibi, temel konulara yönelik çalışmalar yürütülür. Sümerce’nin yanında, özellikle Samî bir dil olan Akadca’nın Babil ve Asur lehçeleri üzerinde durulur. Bunlardan, Anadolu’nun yazı ile tanıştığı, Asur Ticaret Kolonileri Çağında kullanılmış olan Eski Asur çivi yazısı ve dili hakkında, orijinal belgeler kullanılarak detaylı araştırmalar yapılır.

Kaynaklar;

Kidega

Ankara Üniversitesi DTCF 

Yazar Hakkında

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümü mezunudur. Bilim ve teknoloji haberciliğinden önce spor ve gündem alanlarında muhabirlik yaptı. Paylaşmak istediğiniz haberler için +90 (541) 380 12 73 numaralı whatsapp ihbar hattımızdan veya [email protected] adresinden ulaşabilirsiniz.
Alakalı İçerikler
Haber

Sümerolog Muazzez İlmiye Çığ Ekşi Sözlük yazarlarının sorularını yanıtladı

Bilim dünyasının son haberlerini kaçırmamak için eposta bültenimize hemen üye olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir