Starlink uyduları UFO zannedildi

4 dakikalık içerik

Starlink İnternet uyduları, parlaklığından ötürü UFO (bilimsel açıklaması olmayan ve genellikle dünya dışı yaşam taşıdığı iddia edilen gizemli nesne) sanılıyor. Şirket, yeni uyduların siyah renkli yapılacağını ve daha az görünür olacağını açıkladı.

Elon Musk‘a ait SpaceX şirketinin Starlink uyduları, alçak Dünya yörüngesinde iyi bir başlangıç yakalamış gibi görünüyor. Starlink uydularının ilk 60’ı, 23 Mayıs günü Falcon 9 roketiyle fırlatılmıştı. Starlink, dünyadaki insanlara (özellikle İnternet erişiminin olmadığı yerler) uygun fiyatlı ve hızlı İnternet erişimi sağlamak için geliştirilmişti.

Elon Musk Starlink uydusu üzerinden tweet attı

Musk, 22 Ekim 2019 günü Starlink uydusu üzerinden İnternet’e bağlandığını da bir tweet ile bildirmişti. Musk, Starlink uydusu üzerinden İnternet’e bağlandığını belirterek, “Bu tweeti Starlink uydusu üzerinden gönderiyorum.” dedi.

Starlink projesi kapsamında yörüngeye 42 bin uydu fırlatılması planlanılıyor. Nisan ayı hesaplamalarına göre yörüngede toplamda 2 bin 62 çalışır vaziyette uydu var. Yani SpaceX’in planladığı üzere 42 bin uydunun tamamı fırlatılırsa, şu ankinden 20 kat daha fazla uydu yörüngede bulunacak. İnsanlık tarihi boyunca ise 8 bin 500 uydu kullanılmıştı.

Her şey yolunda giderse, Starlink, SpaceX şirketine yılda 30 milyar – 50 milyar dolar arasında gelir sağlayacak. Bu, şirketin yıllık 3 milyar dolara yaklaşan lansman gelirinden çok daha fazlası.

ABD’nin Federal İletişim Kurulu (FCC), Birleşmiş Milletler’in Uluslararası Telekomünikasyon Birliği’ne (ITU) 30 bin yeni küçük uydu çalışması için başvuruda bulundu. ITU Uzay Hizmetleri Başkanı Alexandre Vallet, FCC’nin SpaceX adına 30.000 başvuruda bulunduğunu doğruladı.

150 kişi uyduları UFO sandı

Astronomi topluluğu, gökyüzünde “parlak” ve “göze çarpan” uyduların fırlatılmasına ilişkin endişeleri de paylaşıyor. Hollanda’dan bir UFO web sitesi UFO Meldpunt Nederland, 150 kişi tarafından uyduların UFO zannedilerek endişeye sebep olduğunu raporladı.

SpaceX, konuya ilişkin bir çözüm arayarak, bir sonraki uydu grubunun siyah renkli üretileceğini ve böylece daha az fark edilebileceğini açıkladı.

Gazeteci Julian Röpcke de Twitter’da, Türkiye’den İdlib ili üzerine hareket eden ve oradan güneye doğru giden uyduların UFO gibi göründüğünü yazdı;

Gökyüzünde böyle bir manzara ile karşılaşırsanız UFO zannedip telaş yapmayınız! Starlink uydularının görünümü;

Kaynaklar;

Space.com

Daily Mail UK