Haber

Stanford Respiratör Dekontaminasyon bilgilendirme dökümanı 

Stanford Respiratör Dekontaminasyon bilgilendirme dökümanı

Sağlık çalışanları için hazırlanmıştır.

DÖKÜMANIN TÜRKÇE ÇEVİRİSİNİ İNDİRMEK İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ. 

Amy Price, DPhil (Oxon) ve Larry Chu, MD
On behalf of the Stanford AIM Lab and Learnly COVID-19 Evidence Service
Stanford Anesthesia Informatics and Media LabLearnly Anesthesia Learning Ecosystem
Correspondence to [email protected]

Orijinal Kaynak: https://m.box.com/shared_item/https%3A%2F%2Fstanfordmedicine.box.com%2Fv%2Fcovid19-PPE-1-1 

Çeviren : Sua Soysal
Hazırlayan: Elçin Ekşi 

İçindekiler :

TEMEL EDİNİMLER

GEREKÇE

“Hastanem PUI ve COVID-19 pozitif hastalar için sadece N95 maskeleri sağlıyor. Negatif COVID-19 geçmiş taraması olan asemptomatik bir kişinin SARS-CoV-2 virüsünü taşıma olasılığı nedir? Bu olasılığa dayanarak, endotrakeal entübasyon geçiren tüm hastalar için bir N95 maskesi takılması gerekiyor mu?”

“Hastanemdeki N95 ve ameliyat maskeleri bitti. Yerel mağazalardan satın alabileceğimiz malzemelerle kendi yüz maskelerimizi yapmak istiyoruz. KKD olmadığında yüz maskeleri için hangi uygun yedek malzemeler uygundur?”

“N95 maskeleri birden çok kez tekrar kullanılabilir ve SARS- CoV-2 için bariyer koruması olarak etkinliğini sürdürebilir mi?”

“N95 maskeleri güvenli yeniden kullanım için otoklavlanabilir veya başka yollarla sterilize edilebilir mi?”

“Elektrolize su SARS-CoV-2’yi öldürebilir ve yeniden kullanım için KKD’yi tedavi etmek için kullanılabilir mi?”

“Hastanemde ciddi N95 maskesi sıkıntısı var. Maskeleri birden fazla hasta bakımında ve tüm gün boyunca tekrar kullanmamız isteniyor. SARS-CoV-2’ye karşı bariyer koruması olarak N95 maskelerinin yeniden kullanılmasının potansiyel zararları nelerdir?”

Yazar Hakkında

Hacettepe Biyoloji Bölümünden 2011 yılında mezun olduktan sonra ODTÜ’de Antik DNA çalışmaları ile lisans üstü eğitimini sürdürmüştür. Lisans eğitiminde ve daha sonrasında ekoloji ve popülasyon ile ilgilenmiş olup, vektör ekolojisi üzerine çalışmaları ve yayınları bulunmaktadır. ODTÜ’de lisans üstü çalışmalarına devam ederken biyoteknoloji girişimciliğine adım atmış olup, Türkiye’de inovatif biyoteknoloji ekosisteminin gelişmesi için çalışmalarına devam etmektedir. Bildiklerini ve öğrendiklerini paylaşmaktan büyük mutluluk duyan Elçin, doğrulanabilir Türkçe bilimsel yayın kaynaklarının az olmasından rahatsız olmuş ve ortağı Emre ile birlikte Bilimma'yı kurmuştur. Ekim 2016'dan itibaren bilimsel haber ve bilgilerin sorgulanabilir kaynaklarla insanlara ulaşması için yazılar yazmaktadır. Fotoğraf çekmek, arazi çalışmalarına katılmak ve gezmek başlıca ilgi alanları olup, ERES Biyoteknoloji'de projelerini sürdürmektedir.
Bilim dünyasının son haberlerini kaçırmamak için eposta bültenimize hemen üye olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir