HaberUzay

SpaceX Yeni Bir Çağ Başlattı Mı?

SpaceX, geçtiğimiz hafta tarih yazdı! Geçen hafta yapılan uçuşta, daha önce uzaya gidip daha sonra başarıyla geri dönen bir roketi tekrar uzaya başarıyla gönderdi. Böylece tarihte bir ilke imza attı ve tekrar kullanılabilen roketi resmen geliştirdiğini göstermiş oldu. 30 Mart’ta SES-10 görevinde, daha önceden kullanılmış Falkon 9 roketini kullanan ve böylece ilk kez bir roketi ikinci kez kullanan SpaceX, bu hamlesiyle uzay taşımacılığında çığır açmış oldu.

SpaceX

SES-10 görevinde 11 ay önce kullanılmış olan Falcon 9 roketi tekrar kullanıldı. Roket daha önce 8 Nisan 2016’da CRS-8 görevinde kullanılmıştı. Falcon 9 SES-10 görevinde iniş yaparke ineceği “Of Course I Still Love You” insansız gemisinden gelen sinyallerin bir anda kesilmesi misyonu canlı izleyen pek çok kişide üzüntü yarattı. Canlı yayında görüntü geri geldiğinde, roket insansız gemiye inişini gerçekleştirmişti.

“Of Course I Still Love You”

“Tabi ki seni hala seviyorum” aslında sıradan söylenmiş bir sözden öte, otonom uzaylimanı insansız gemisi olarak anılabilecek mavnadan türetilmiş bir roket iniş rampası.”Of Course I Still Love You” SpaceX’in geliştirdiği ve kullandığı ikinci iniş rampası.

SpaceX-of-course-i-still-love-youÖnceki ilk insansız yüzer iniş rampasının ismiyse en az ikincisi kadar eğlenceli seçilmişti “Just Read the Instructions” yani “Sadece Talimatları Okuyun” yazan bu iniş rampası da pek çok inişte kullanıldı.

SpaceX özellikle maliyetleri düşürmesi ile önemli bir noktada yer alıyor. Sıvı yakıt kullanması, roketlerinin uzaya çıkıp sonra tekrar dünyaya dönebilmesi, daha düşük maliyetle taşımacılık yapabilmesine olanak sağlıyor. Böylece rakiplerine göre avantajlı bir konumda yer alıyor. Ancak şirketin esas hedefi Mars’a ulaşmak ve orada kolonileşebilmek. Bu amaç içinse teknolojilerini geliştirmeye devam ediyorlar. Elon Musk Mars kolonileşmesi için  ayrıca başka projelerde yürütüyor. Güneş enerjisi, elektrikli araba (Tesla) gibi farklı teknolojik yatırımların bu amaç için olduğu pek düşünülmekte.

SpaceXSpaceX ve Elon Musk

SpaceX(Uzay Keşif Teknolojileri Şirketi), merkezi Kaliforniya’da bulunan “uzay taşımacılığı” şirketi 2002 yılında Elon Musk tarafından kurulmuştur. Elon Musk SpaceX’i “Mars’ın kolonileştirilmesi” amacı ile kurmuş olup, günümüzde uzay taşımacılığı yapmakta ve teknoloji geliştirmektedir. Elon Musk’ın yanı sıra operasyondan sorumlu Gwyne Shotwell ve teknik sorumlu Tom Mueller faaliyetlerin sürdürmesinde önemli roller üstlenmektedir. Yörüngeye uydu gönderilmesi, Uluslararası Uzay İstasyonu’na paket taşınması gibi işleri gerçekleştiren şirket, ayrıca uydu fırlatma maliyetlerini de düşürmüş ve piyasadaki diğer uydu fırlatan şirketlerden farklı bir konuma yerleşmiştir.

SES-10 Mission

Yazar Hakkında

Hacettepe Biyoloji Bölümünden 2011 yılında mezun olduktan sonra ODTÜ’de Antik DNA çalışmaları ile lisans üstü eğitimini sürdürmüştür. Lisans eğitiminde ve daha sonrasında ekoloji ve popülasyon ile ilgilenmiş olup, vektör ekolojisi üzerine çalışmaları ve yayınları bulunmaktadır. ODTÜ’de lisans üstü çalışmalarına devam ederken biyoteknoloji girişimciliğine adım atmış olup, Türkiye’de inovatif biyoteknoloji ekosisteminin gelişmesi için çalışmalarına devam etmektedir. Bildiklerini ve öğrendiklerini paylaşmaktan büyük mutluluk duyan Elçin, doğrulanabilir Türkçe bilimsel yayın kaynaklarının az olmasından rahatsız olmuş ve ortağı Emre ile birlikte Bilimma'yı kurmuştur. Ekim 2016'dan itibaren bilimsel haber ve bilgilerin sorgulanabilir kaynaklarla insanlara ulaşması için yazılar yazmaktadır. Fotoğraf çekmek, arazi çalışmalarına katılmak ve gezmek başlıca ilgi alanları olup, ERES Biyoteknoloji'de projelerini sürdürmektedir.
Alakalı İçerikler
Haber

Starlink uyduları UFO zannedildi

Haber

Elon Musk’un ‘beyin çipi’ aklın intiharı olabilir

Haber

Facebook zihin okuyan cihazlar için çalışmaları finanse ediyor

Haber

İlk güneş yelkenli uydu; LightSail 2

Bilim dünyasının son haberlerini kaçırmamak için eposta bültenimize hemen üye olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir