Sosyal medya empatiyi artırıyor olabilir

4 dakikalık içerik

Sosyal medya kullanımı yüksek empati düzeyiyle ilişkilendirildi.

Empati (diğer adıyla eşduyum) diğer canlıların duygularını, davranışlarını ya da içinde bulunduğu durumu anlamak ve içselleştirmek olarak tarif ediliyor. Empati, toplumları ileriye götürecek şekilde grup üyeleriyle işbirliğinin yanı sıra ebeveynler ile çocuklar arasındaki bağın gücünün de temelidir. Örneğin, daha yüksek empati sahibi olan ergenler ileride, daha iyi sosyal becerilere, daha yüksek vatandaş katılımına ve yardım etme gibi daha fazla sosyal becerilere sahip yetişkinler haline gelir. Ayrıca empati düzeyi yüksek olan ülkeler daha yüksek kolektivizm seviyelerine, öznel refaha, sosyal yanlı davranışlara sahiptir. Mesela, Amerika Birleşik Devletleri’nin yüksek empati düzeyine sahip eyaletlerinde şiddet içeren suçlar azalmıştır.

Narsisizm (özseverlik) yükselirken ergenler ve genç yetişkinler arasında empatinin azaldığına dair kaygılanmanın nedenleri var. Üstelik sosyal medya kullanımının bu eğilimde rol oynayabileceğinden korkuluyor. 2009’da, Güney California Üniversitesi’nden (USC) nörobilimci Antonio Damasio liderliğindeki bir nörobilim grubu, manevi duyguların zihinde yavaş yavaş hatırlandığını buldu ve dijital medya kültürünün hızının, bu duyguların gelişimini zorlaştırabileceğini öne sürdü.

USC Annenberg İletişim ve Gazetecilik Okulu‘ndan medya profesörü Manuel Castells, Damasio’nun çalışmasına ilişkin, “Damasio’nun çalışması, insanın dijital iletişim ortamındaki olayları algılaması için olağanüstü sonuçlar doğuruyor.” dedi.

Sosyal medya empati ile pozitif ilişkili

Mevcut araştırma, toplam 3 bin 345 katılımcıyı içeren 5 çalışmanın küçük bir meta-analizi. Genel algıya aykırı biçimde çalışmada, sosyal medya kullanımının hem duygusal empati (başkalarının duygularını paylaşma yeteneği) hem de bilişsel empati (başkalarının duygularını anlama yeteneği) ile pozitif ilişkili olduğu bulundu.

Empatideki azalma, toplumsal olarak medya kullanımının artışıyla ilişkilendirilmiş olsa da, bireysel sosyal medya kullanımı (günlük harcanan saat ve sıklık gibi) özellikle duygusal empati olmak üzere, daha yüksek empati düzeyleriyle ilişkili çıktı. Bazı çevrimiçi davranışlar (duyguları paylaşma veya destek ifade etme gibi) empati kurabilmeyi sağlar ve diğerlerinden daha büyük ölçüde empatiyi artırabilir.

Araştırmacılar, bu sonuçların ilişkili olduğunu ve nedensellik göstermediğinin altını çizdi. Dahil edilen tüm çalışmaların (ve genel olarak medya araştırmalarının çoğunun), ABD gibi sanayileşmiş, bireyselci ülkelerde yapıldığını da göz önünde bulundurmak gerekiyor.

Kaynak;

Science Beta