Sonbahar Geldi, Nobel Mevsimi Başladı!

3 dakikalık içerik

Bu senenin Nobel Ödülleri sezonu resmi olarak açıldı. Her Ekim ayında, İsveç ve Norveç’teki komiteler; bilim, edebiyat ve ekonomi ve barış çalışmaları adına çeşitli ödüller veriyor. Ödüllerin tarih ve saatlerini önceden yayınlayan Nobel resmi internet sitesi, duyuru yaparak ilgililere açıklama yaptı. Birden fazla dalda düzenlenen ödüller bu sene de sahiplerini bekliyor.

Bu Seneki Etkinliğe Geçtiğimiz İki Senenin Kazananları Da Davetli

Pandemi sürecinde Nobel Ödülleri de her şey gibi sekteye uğradı. 2020 ve 2021 Nobel törenleri çevrimiçi düzenlenen etkinliklerde dağıtılırken, Nobel Barış Ödülü için Oslo’da düzenlenen törene katılım oldukça azdı. Bu nedenle bu seneki organizasyonun coşkulu bir şekilde yapılması hedeflendi.

Organizasyon, ödül sahiplerinin Nobel Ödülü madalyalarını ve diplomalarını Aralık ayında Stockholm’de alacaklarını ve önceki iki yılın kazananlarının da davet edileceğini söyledi. 3-10 Ekim 2022 tarih aralığında sahiplerini bulacak olan Nobel Ödülleri’nde her kategori için ayrı tarih verildi.

Resmi İnternet Sitesinde Nobel Tarihleri Verildi

Bu tarihler organizasyonun resmi internet sitesinden şöyle duyuruldu;

  • Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü 3 Ekim Pazartesi
  • Nobel Fizik Ödülü 4 Ekim Salı
  • Nobel Kimya Ödülü 5 Ekim Çarşamba
  • Nobel Edebiyat Ödülü 6 Ekim Perşembe
  • Nobel Barış Ödülü 7 Ekim Cuma
  • Nobel Ekonomi Bilimleri Ödülü 10 Ekim Pazartesi

Ödüller Organizasyonun Resmi Kanallarından Canlı Yayınlanacak

Bu sene Konserthuset Stockholm’de (Stockholm Konser Salonu) bir ödül töreni ve Stockholm Belediye Binası’nda bir ziyafet planlanmakta olduğunu belirten Nobel Organizasyonu, “Tüm ödül duyuruları nobelprize.org ’da ve Nobel Ödülü’nün resmi dijital kanallarında canlı olarak yayınlanacak. Ödüller hakkında detaylı bilgi nobelprize.org adresinde yayınlanacaktır” ifadelerine yer verdi. Ayrıca her bir toplantı için basın katılımının mümkün olduğu da verilen bilgiler arasındaydı.