Bilim İnsanlarıÖzel Haberler

Solvay Konferansı : Yıldızlar Karması

solvay

Solvay Konferansı, 1911’den beri Fizik ve Kimya alanında sürdürülen periyodik bilimsel toplantılar olarak bilinir. Özellikle 5. toplantıda çekilmiş olan fotoğraf oldukça ünlüdür ve tarihin seyirine etki etmiş bilim insanlarını bir araya toplamasıyla dikkat çekmektedir. Aslında bu durum sadece 5. toplantı için geçerli değildir. Bu toplantılarda dönemlerinin Nobel Ödülü kazanmış ya da kazanmaya aday yıldız bilim insanlarını bir araya toplanmaktadır. 

Ernest Solvay

Ernest Solvay – Konferansların başlatıcısı

Fransızca Conseils Solvay olarak bilinen konferanslar, her üç yılda bir düzenlenen ve fizik ile kimya alanlarında önemli başlıklar altında sürdürülüyor. Bir yıl fizik alanında, bir yıl boş, sonraki yıl kimya alanında konferans düzenlenmesi şeklinde bir döngüsü bulunuyor.

solvay

Solvay Konferansı – Kimya 2016

Solvay Konferansı en çok 1927 yılında fizik konferansı ile biliniyor. Marie Curie’den Albert Einstein’e döneminin ve dünyayı değiştiren tüm önemli bilim insanlarını bir araya toplamış olması 1927 konferansını hala çok dikkat çekici kılıyor.

Solvay Konferansı günümüzde devam etmekte olup en son 2016 yılında kimya alanında “Biyoloji ve Kimya’da Kataliz” başlığıyla Kurt Wüthrich ve Robert Grubbs başkanlığında ve 2014 yılındaysa fizik alanında Astrofizik ve Kozmoloji konularında Roger Blandfor başkanlığında gerçekleştirildi.

Solvay Konferansı : İlk Konferans

Nobel ödüllü Hendrik A. Lorentz’in başkanlığında ilk Solvay Konferansı, 1911 yılında Kimya şirketinin sahibi Ernest Solvay’ın desteği ile başladı. Daha sonraki sene ise, yani 1912’de Solvay Enstitüsü kuruldu. 1911 yılındaki ilk konferansın konuları radyasyon ve kuantumdu. İlk konferansın katılımcıları arasında genç Albert Einstein, Marie Curie ve Henri Poincaré dikkat çeken isimlerdir.

Beşinci Konferans – 1927

En popüler Konferans 1927’de gerçekleşen konferanstır. Sosyal medyada yaygın olarak bilinen konferans fotoğrafı aslında 5. Konferansı’a aittir. Ayrıca bu 5. konferanstan sadece bu meşhur fotoğraf değil aynı zamanda heyecan verici bir video kaydı da bulunmaktadır. 

Beşinci konferans Elektron ve Fotonları konu almıştır. 29 katılımcının 17 tanesi Nobel Ödülü kazanmış araştırmacılardan oluşan 5. konferansta en dikkat çekici isim Marie Curie’dir. Max Planck, Erwin Schrödinger Albert Einstein ve Neils Bohr gibi önemli isimler bulunmaktadır (tüm liste aşağıda). Bunun yanı sıra beşinci konferans günümüzde de anılan Neils Bohr ve Albert Einstein arasındaki kuantum tartışmalarının başlangıç noktasını da oluşturmaktadır.

solvaySırayla:
A. Piccard, E. Henriot, P. Ehrenfest, E. Herzen, Th. de Donder, E. Schrödinger, J.E. Verschaffelt, W. Pauli, W. Heisenberg, R.H. Fowler, L. Brillouin; P. Debye, M. Knudsen, W.L. Bragg, H.A. Kramers, P.A.M. Dirac, A.H. Compton, L. de Broglie, M. Born, N. Bohr; I. Langmuir, M. Planck, Marie Curie, H.A. Lorentz, A. Einstein, P. Langevin, Ch.-E. Guye, C.T.R. Wilson, O.W. Richardson

Yazar Hakkında

Hacettepe Biyoloji Bölümünden 2011 yılında mezun olduktan sonra ODTÜ’de Antik DNA çalışmaları ile lisans üstü eğitimini sürdürmüştür. Lisans eğitiminde ve daha sonrasında ekoloji ve popülasyon ile ilgilenmiş olup, vektör ekolojisi üzerine çalışmaları ve yayınları bulunmaktadır. ODTÜ’de lisans üstü çalışmalarına devam ederken biyoteknoloji girişimciliğine adım atmış olup, Türkiye’de inovatif biyoteknoloji ekosisteminin gelişmesi için çalışmalarına devam etmektedir. Bildiklerini ve öğrendiklerini paylaşmaktan büyük mutluluk duyan Elçin, doğrulanabilir Türkçe bilimsel yayın kaynaklarının az olmasından rahatsız olmuş ve ortağı Emre ile birlikte Bilimma'yı kurmuştur. Ekim 2016'dan itibaren bilimsel haber ve bilgilerin sorgulanabilir kaynaklarla insanlara ulaşması için yazılar yazmaktadır. Fotoğraf çekmek, arazi çalışmalarına katılmak ve gezmek başlıca ilgi alanları olup, ERES Biyoteknoloji'de projelerini sürdürmektedir.
Alakalı İçerikler
Haber

Bilimde cinsiyet eşitsizliği: Bilim kadınları neden arka sıralarda?

Bilim İnsanlarıÖzel Haberler

Albert Einstein

Bilim İnsanlarıHaberÖzel Haberler

Bilmeniz Gereken 10 Bilim Kadını

BilimHaber

Solvay Konferansı 19-21 Ekim'de

Bilim dünyasının son haberlerini kaçırmamak için eposta bültenimize hemen üye olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir