Haber

Şırnak ve Tunceli’de su samuru görüldü

Şırnak'ta su samuru

Şırnak İkizce Deresi’nde, nesli yakın tehdit altında bulunan su samuru (Lutra lutra) görüntülendi. Daha çok sularda yaşayan, etçil bir memeli olan su samurları, Dünya Doğa ve Doğal Kaynaklarını Koruma Birliği (IUCN) tarafından “yakın tehdit altındaki” türler kategorisinde yer alıyor.

Su samurunu cep telefonu kamerasıyla görüntüleyen dinlenme tesisi işletmecisi Bedirhan Osal, açıklama yaparak, “Arada su samurlarını gördüğüm oluyor. Çoğunlukla gece görülen bir hayvan türü. Bir ara 6 su samurunu birlikte gördüm. Böyle değişik hayvanların coğrafyamızda görülmesi sevindirici.” dedi.

Şırnak su samuru

Rektör Mehmet Emin Erkan. Foto; DHA

Şırnak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Emin Erkan da bir açıklama yaptı. Bölgenin nesli tükenmekte olan birçok türe ev sahipliği yaptığını belirten Prof. Dr. Erkan, bunların su samurları, keklikler, semenderler ve kelebekler olduğunu söyledi. Konuşmasının devamında Erkan, “Avrupalı bilim insanları gelip bu bölgede nesli tükenmekte olan hayvanlar ile ilgili çalışmalar yapıyor. En son İkizce Deresi üzerinde bulunan bir dinlenme tesisinde insanların arasına kadar girip balık avlarken görüntülenen bir su samuru var. Diyarbakır’da, Cizre’de, Cudi Dağı’nda Cifane köyünde ve daha birçok bölgede su samurları görmeye başladık. Bunlar nesli tükenmekte olan canlılar. Bizim bunlara sahip çıkmamız lazım. Bütün canlılar gibi su samurları da insanlara zarar vermez. Su samurları etçil oldukları için bazen vatandaşlarımız tedirgin olabiliyor, ama su samurları asla insanlara zarar vermezler” dedi.

Tunceli’de de su samuru görüntülendi

Tunceli'de su samuru

Görüntü; İHA

İhlas Haber Ajansı’ndan Ercan Topaç’ın haberine göre, Şırnak’ın ardından Tunceli’de de bir su samuru görüntülendi. Su samuru, Tunceli’nin Munzur Çayı’nda görüldü. Bir kişini cep telefonu kamerasıyla görüntülediği su samuru, müziğin sesiyle sanki dans ediyor gibiydi.
Kaynaklar;

CNN Türk

Cumhuriyet

Yazar Hakkında

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümü mezunudur. Bilim ve teknoloji haberciliğinden önce spor ve gündem alanlarında muhabirlik yaptı. Paylaşmak istediğiniz haberler için +90 (541) 380 12 73 numaralı whatsapp ihbar hattımızdan veya [email protected] adresinden ulaşabilirsiniz.
Alakalı İçerikler
Haber

43 milyon yaşında dört ayaklı balina keşfedildi

Bilim dünyasının son haberlerini kaçırmamak için eposta bültenimize hemen üye olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir