HaberNörobilim

Sinirler kendi kendini nasıl tamir ediyor?

Bilim insanları sinir tellerinin kendilerini nasıl tamir ettiklerini fareler üzerinde gösterdiler. Yapılan çalışmada sinir teli zarar gördüğünde tekrar büyümeyi engelleyen gen tespit edildi.

Cacna2d2 isimli bu gen moleküler fren görevi görmekte. Ancak bu araştırma sonucunda elde edilen verilerle artık bu freni nasıl devreden çıkarılcağı biliniyor. Böylece felç ve sinir zedelenmelerinde yeni bir tedavi yönteminin önü açılmış oluyor.

animal-1238228_1280German Center for Neurodegenerative Diseases (DZNE)’de araştırmacılar böyle bir “moleküler fren” sisteminin bulunduğunu hipotez olarak ortaya koyarak çalışmaya başlıyorlar. Yetişkinliğe erişen vücutlarda artık büyüme sürecinin devam etmemesi gerektiğinden yola çıkarak bu hipotezi öne sürmüşler. Araştırma lideri Frank Bradke bu hipotezin deneysel tasarım sürecini ve çalışmaları samanlıkta iğne aramaya benzetiyor.

Çalışmalara önce yoğun biyoinformatik yöntemlerle başlıyorlar ve gen verilerini tarıyorlar. Biyoinformatik çalışmaların neticesinde aday genleri belirleyen ekip Caca2d2 için deneyler tasarlıyorlar.

Cacna2d2 aslında sinir hücrelerinin ucunda bulunan sinaps bölgelerinde önemli rol oynamakta. Hücre içine girecek kalsiyum seviyesinin ayarlanmasında görev alan Cacna2d2 geni, nörondan salınacak nörotransmitterlerin özelliklerini belirliyor. Bunun yanı sıra aynı mekanizma ile aksonların inhibe edilmesi fonksiyonunda da yer alıyor bu gen.

red-41524_1280Çalışmada omurgası zedelenmiş farelere, sinir hücrelerine alınacak kalsiyum üzerine etkisi  Pregabalin (PGB) isimli ilaç veriliyor. Bu ilaç ile Cacna2d2 geninin sebep olduğu “moleküler frenleme” sistemi aşılıyor. Brake çalışmalarının sonucunda klinik olarak test edilmiş bir başka bir sinir sistemi ilacıyla bu soruna çözüm bulduklarını söylüyor.

Neuron

Yazar Hakkında

Hacettepe Biyoloji Bölümünden 2011 yılında mezun olduktan sonra ODTÜ’de Antik DNA çalışmaları ile lisans üstü eğitimini sürdürmüştür. Lisans eğitiminde ve daha sonrasında ekoloji ve popülasyon ile ilgilenmiş olup, vektör ekolojisi üzerine çalışmaları ve yayınları bulunmaktadır. ODTÜ’de lisans üstü çalışmalarına devam ederken biyoteknoloji girişimciliğine adım atmış olup, Türkiye’de inovatif biyoteknoloji ekosisteminin gelişmesi için çalışmalarına devam etmektedir. Bildiklerini ve öğrendiklerini paylaşmaktan büyük mutluluk duyan Elçin, doğrulanabilir Türkçe bilimsel yayın kaynaklarının az olmasından rahatsız olmuş ve ortağı Emre ile birlikte Bilimma'yı kurmuştur. Ekim 2016'dan itibaren bilimsel haber ve bilgilerin sorgulanabilir kaynaklarla insanlara ulaşması için yazılar yazmaktadır. Fotoğraf çekmek, arazi çalışmalarına katılmak ve gezmek başlıca ilgi alanları olup, ERES Biyoteknoloji'de projelerini sürdürmektedir.
Alakalı İçerikler
Haber

Böbrek nakli başarısızlığı ve genomik uyuşmazlık

Haber

Google CRISPR'a kalp hastalıklarını önlemek için destek olacak

Haber

Tekli gen eklenen kör fareler gördü

Haber

CRISPR ile HIV tedavisi yakında insanlara uygulanabilir

Bilim dünyasının son haberlerini kaçırmamak için eposta bültenimize hemen üye olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir