Simbiyotiklerin varlığı konakların fenotiplerinin gelişimini tetikliyor

4 dakikalık içerik

Zoothamnium niveum, deniz kıyı ortamlarında tüy şeklindeki kolonileri oluşturan bir siliat protozoan türüdür. Siliatlar, kolonilerin yüzeyinde yaşayan ve sıradışı beyaz renklerini veren “Candidatus Thiobios zoothamnicoli” türünün kükürt oksitleyici kemosentetik bakterileri ile bir simbiyoz oluşturur.

Nature‘da yayımlanan yeni bir çalışma simbiyotiklerin varlığının ya da yokluğunun iki konakçının fenotipinin (biçim) gelişimini tetiklediğini gösteriyor. Çalışmaya göre, tiotrofik bakteriyel simbiyot, büyük siliyer konakçı türü olan Zoothamnium niveum‘da polifenizmi (çevresel faktörlere göre değişen renk özelliği) etkiliyor.

Evrim teorisi, değişken çevresel koşullar altında ortak ve ortak olmayan davranışlar arasındaki potansiyel değişimleri öngörür. Bu, ortak yaşayanlara dengesiz avantajlar sağlar. Yüksek derecede bağımlılık genellikle dikey olarak aktarılan simbiyotik besin maddelerinin besin sağladığı konakçılarda bulunur. Bu çalışmada deniz kıyısında yaşayan, dev siliat topluluğu Zoothamnium niveum ve dikey olarak aktarılan, besleyici, tiotrofik simbiyotik yaşam incelendi.

Sülfidik koşulların büyük konakçı formuna ve oksik koşulların küçük forma yol açtığı bulunmuştu ancak simbiyotların akıbeti incelenmemişti. Sülfid-toleranslı bir konakçı için farklı çevresel koşullardaki simbiyotik ilişkisi incelendi. Koloni büyümesi ve form bakımından önemli ölçüde farklılık gösterdiği bulundu. Bu polifenizmin kimyasal koşullar tarafından tetiklendiği gözlemlendi.

Doğada bulunan aposimbiyoz biçimli bulgular çalışmada sunuldu. Aposimbiyoz durumunda yüksek bir form kaybına rağmen, siliatların yaşam tarzını koruduğu ve doğada mekansal ve zamansal sülfid yokluğunun üstesinden gelmek için simbiyotik seçeneği olmadan yaşamayı tercih edebileceği anlaşıldı.

simbiyotik yaşam

Çalışmada, mutualizm bozukluğu ortaya çıktı. Uzatılmış oksik koşullar, formu azaltan aposimbiyoz bir biçim gelişimine neden olan simbiyotik kaybına neden olurken; simbiyotikler, büyük formda simbiyotik biçim gelişimine yol açan sülfid veya kısa oksik koşullar sırasında korundu.

Aposimbiyoz konakçı popülasyonların doğada gerçekten bir rol oynayıp oynamadığı ve eğer öyleyse, aposimbiyoz konağın nasıl simbiyotları yeniden kazandığı hakkında çalışmalar sürüyor.

Çalışmanın yazarlarından Viyana Üniversitesi’nden deniz biyoloğu Dr. Jean-Marie Volland, bir tweet atarak çalışmayı duyurdu. Dr. Jean-Marie Volland, “Simbiyotiklerin varlığı veya yokluğu, iki konakçı fenotipinin gelişimini tetikliyor. Bu sebepten dolayı farklı türler olarak sınıflandırılıyor. Videonun başlangıcı, son zamanlarda yerleştirilmiş üç Zoothamnium kolonisinin ilk 15 saatlik gelişimini gösteren kültür bölmelerimizde yaptığımız hızlandırılmış bir fotoğraftır. Beyaz tabaka, silikat konağı kaplayan sülfür oksidasyon simbiyotlarının tek katmanıdır.” dedi.

Kaynaklar;

Nature

Wikipedia-Zoothamnium niveum