GIF'lerden neden ses duyarız

Sessiz GIF’lerden neden ses duyarız?

3 dakikalık içerik

GIF’lerin sessiz olmasına karşın sesliymiş algısı yarattığını hiç fark ettiniz mi? Şimdiye dek, internette ‘gürültülü GIF’lerden bazılarını görmüş olabilirsiniz. Aslında hiç ses içermezler. Ancak yine de birçok insan görüntüde üretilen gürültüyü ‘duyabiliyor’ gibi görünüyor.

Araştırmacılar, birçok insanın bu sesleri görünüşte ‘duyabilmelerinin’ sebebini inceledi. Bazı insanlarda beynin görsel ve işitsel parçaları birlikte çalışmaktadır. GIF’leri duyabilmemizin sebebi olarak bu farklılık gösterilmektedir.

Londra Şehir Üniversitesi’nde psikolog Elliot Freeman GIF’lerle ilgili yaptıkları çalışma hakkında,  “Son çalışmamız, görme ve işitme duyumlarımızın etkileşimindeki normalde ortaya çıkan bireysel farklılıkları ortaya koyuyor. Görsel kulaklara sahip insanların sessiz hareketi görmek ve duymak için her iki duyuyu birlikte kullanabildiklerini tespit ettik. Diğer insanların ise bu tür görsel dizileri izlerken işitmenin engellendiğini fark ettik.” dedi.

Araştırmacılar, ‘görsel-işitsel uyarılmış yanıt’ (Vear) olarak adlandırılan bu hissin neden oluştuğunu incelediler.

Freeman araştırmayla ilgili, “İnsanların yüzde 21’inin bu fenomenin formlarını deneyimleyebildiğini gördük, bu da onu diğer sinestezi yapıştırmalarından çok daha yaygın hale getirdi” açıklamasını yaptı.

Bunun neden işe yarayacağına dair iki popüler hipotez vardır. Ya beynin görsel ve işitsel işlem alanları arasında vEAR’a neden olan ekstra bağlantılara sahip insanlar var ya da herkesin aynı bağlantıları vardır ancak yalnızca onlar vEAR kullanabilir.

Araştırma ekibi, 50’den fazla katılımcı üzerinde birkaç deney yaptı. İki farklı dalga boyunda transkraniyal alternatif akım stimülasyonu adı verilen bir yöntem kullandılar ve insanların Mors kodu dizilerine ‘duyma’ tepkilerini ölçtüler.

VEAR yaşamayanlar için stimülasyon akımları beyinlerinin çalışma şeklini değiştirdi. Stimülasyon beynin görsel işlem bölgelerinin yanına yerleştirilmişse, VEAR dışı katılımcılar görsel performansın düşmesine karşın gelişmiş ses performansı elde etmişlerdir.

Bu, stimülasyonun beynin işitsel işleme parçalarının yanına ne zaman yerleştirildiğinin karşılığı oldu. Bu arada, vEAR deneyimi olanlar için hiçbir değişiklik olmadı.

Kaynak; Science Alert