Satürn yeni uyduları

Satürn’ün 20 yeni uydusuna isim aranıyor

3 dakikalık içerik

Satürn’ün çevresinde 20 yeni uydu keşfedildi. Böylelikle Satürn, 1990’lardan beri en çok uyduya sahip olduğu düşünülen Jüpiter’in uydu sayısını geçerek bu unvanı aldı.

Dünya’nın sadece tek uydusu varken (Ay), diğer gezegenlerin birçok uydusu bulunuyor. Bilim insanları gözlemlerinde bu uydulara yenisini eklemeye devam ediyor. Son olarak Satürn’ün çevresinde 20 yeni uydu keşfedildi. Jüpiter’in 79 uydusu bulunurken, Satürn’ün keşfedilen 20 yeni uyduyla 82 uydusu olmuş oldu.

Carnegie Mellon Üniversitesi’nden gözlemi yapan Scott Sheppard ve ekibi, Satürn’ün yeni uydularından 3’ünün gezegenin tersi yönde dönerken, 17’sinin ise aynı yönde döndüğünü açıkladı. Sheppard, uyduların çaplarının 5 kilometre civarında olduğunu, ters yönde dönen 2 uydunun 1 turu 2 yılda ancak daha uzaktaki uyduların 1 turu yaklaşık 3 yılda tamamladığını ifade etti. Ekip, gözlemlerini Hawaii’de bulunan Subaru Teleskobu ile yaptı.

Satürn’ün uydularına isim verebilirsiniz

Satürn’ün yeni keşfedilen 20 uydusuna yarışmaya katılarak isim vermeniz mümkün! Carnegie Üniversitesi bir yarışma düzenleyerek, uydulara isim önerisini açtı. 7 Ekim tarihinde başlayan yarışma, 6 Aralık’ta sona erecek. İsim vermek için yapmanız gereken adımlar şu şekilde;

Önerdiğiniz uydu adını Twitter’dan @SaturnLunacy hesabına neden seçtiğinizi belirterek tweetleyerek gönderin. Tweetinizde fotoğraf, sanat eseri veya videolar olabilir. Ayrıca #NameSaturnsMoons etiketini mutlaka kullanın.

Yarışmanın genel kuralları ise;

Uydular hakkında bilgi sahibi olmanız faydalı olacaktır. Yeni keşfedilen uyduların ikisi, Inuit grubu olarak adlandırılan yaklaşık 46 derecelik eğim ile bir dış uydu grubuna uyuyor. Bu grup için gönderilen tüm isimler Inuit mitolojisinden olmalı. Yeni keşfedilen uydulardan 17’si Norse grubundan. Aynı şekilde bu grup için gönderilen tüm isimler, Norse  mitolojisinden olmalı. Keşfedilen bir uydu ise Satürn’den ve diğer uydulardan daha uzak olmasına rağmen, Gallic grubundakine benzer şekilde 36 dereceye yakın bir eğime sahip. Gallic mitolojisinden bir isim önerilmesi gerekiliyor. Ayrıca önerdiğiniz ismin daha önce kullanılmadığından emin olmanız şartı da bulunuyor.

Kaynak;

1- Carnegie

2- Carnegie