koronavirüs vizon mutasyonu
/

SARS-CoV-2’de vizon mutasyonu ne anlama geliyor?

Danimarka'da bir çiftlikte yetiştirilen vizonlarda SARS-CoV-2 mutasyona uğradı ve 12 insanı enfekte etti.

8 dakikalık içerik

Vizon mutasyonu COVID-19 hastalığının etkeni SARS-CoV-2’de ne gibi farklılıklar gösteriyor? İnsanlardan, Danimarka’da bir çiftlikte kürk yapımı için yetiştirilen vizonlara koronavirüs geçti ve ardından vizonlarda virüs mutasyona uğrayarak tekrar insanları enfekte etti. Yeni mutasyonun antikorlara daha duyarlı olduğu ve üzerinde çalışılan aşıların bu mutasyona karşı etki etmeyeceği ileri sürülüyor. 

COVID-19’a neden olan virüs SARS-CoV-2, ilk olarak Aralık 2019’da insanlarda tanımlandı. 13 Kasım itibariyle, virüs yaklaşık 50 milyon insanı enfekte etti ve dünya çapında 1,2 milyondan fazla ölüme neden oldu. Virüsün yarasalarla ilişkisi olduğu düşünülmesine rağmen, SARS-CoV-2’nin virüs kaynağı ve ara konak(lar)ı henüz tanımlanamadı. Bulgular, virüsün ağırlıklı olarak insanlar arasında solunum damlacıkları ve yakın temas yoluyla bulaştığını gösteriyor ancak insanlar ve hayvanlar arasında bulaşma örnekleri de bulunuyor. Vizonlar, köpekler, evcil kediler, aslanlar ve kaplanlar gibi enfekte insanlarla temas halinde olan kimi hayvanlar SARS-CoV-2 kaptı. Son olarak vizonlar, enfekte insanlarla temas halinde olduğu için pozitif çıktı. Virüsler insan ve hayvan popülasyonları arasında hareket ettikçe, virüste genetik değişiklikler meydana gelebilir.

Haziran 2020’den bu yana Danimarka’da, çiftlikte yetiştirilen vizonlarla ilişkili SARS-CoV-2 varyantlarıyla enfekte toplam 214 insan COVID-19 olgusu tanımlandı, bunların 12’si 5 Kasım’da bildirildi. Son 12 olgu, Eylül 2020’de Danimarka’nın Kuzey Jutland kentinde tespit edildi. Olguların yaşları 7 ila 79 arasında değişiyordu. Sekiz olgunun vizon çiftçiliği endüstrisiyle bağlantısı vardı, dört olguysa yerel halktandı.

İlk gözlemler, enfekte kişilerdeki klinik tablonun, hastalığın ciddiyetinin ve bulaşmasının dolaşımdaki diğer SARS-CoV-2 virüslerıne benzer olduğunu ortaya koyuyor. Bununla birlikte, “küme 5” varyantı olarak adlandırılan bu varyant, daha önce gözlemlenmemiş mutasyonların veya değişikliklerin bir kombinasyonuna sahip. Bu varyantta tanımlanan değişikliklerin sonuçları henüz tam olarak anlaşılamadı. Ön bulgular, hem vizonlarda hem de 12 insan olgusunda tanımlanan bu özel varyantın nötralize edici antikorlara karşı duyarlılığının orta derecede azalmış olduğunu yani virüsle savaşan antikor moleküllerine karşı daha güçlü bir mutasyon ile karşı karşıya olduğumuzu gösteriyor. Raporlanan ön bulguları doğrulamak ve bu bulguların tanı, tedavi ve geliştirilmekte olan aşılar açısından olası etkilerini anlamak için daha fazla bilimsel ve laboratuvar tabanlı çalışmaya ihtiyaç duyuluyor. Ayrıca, virüsün bu varyantının vizon ve insan toplulukları arasında daha fazla yayılmasını sınırlamak için Danimarka otoriteleri tarafından önlemler alınmaya başladı. 

SARS-CoV-2’nin vizon mutasyonu nasıl önlenecek?

Bugüne kadar, altı ülke (Danimarka, Hollanda, İspanya, İsveç, İtalya, Amerika Birleşik Devletleri) Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü’ne (OIE) çiftlikte yetiştirilen vizonlarda SARS-CoV-2 çıktığını bildirdi. Danimarka yetkilileri,

  • Danimarka’da yetiştirilen tüm vizonları (17 milyondan fazla) öldürme;
  • Kuzey Jutland bölgesi için popülasyon çapında kitlesel PCR testleri de dahil olmak üzere tüm COVID-19 vakalarını tespit etmek için yerel popülasyonun gözetimini geliştirme;
  • Danimarka’da insan ve vizon SARS-CoV-2 enfeksiyonlarının sekanslama yüzdesini genişletme;
  • Vizon varyantı SARS-CoV-2’nin tam genom dizilerini hızla paylaşma;
  • Belediyeler arasındaki hareket kısıtlamaları da dahil olmak üzere bulaşmayı azaltmak için Kuzey Jutland’daki etkilenen bölgelere yeni hareket kısıtlamaları ve diğer halk sağlığı önlemleri getirme kararı aldı.

İnsanlığın suçunun cezası yine hayvanlara kesildi!

Yaban hayatı araştırmacısı Dr. Deniz Mengüllüoğlu, Twitter’da konuya ilişkin kısa bir tweet dizisi yaptı: “Danimarka’nın kürk üretim ve ticareti için kullandığı vizonların (Neovison vison) insanlardan Sars-Cov-2 kaptığı ve virüsün bu hayvanda mutasyon geçirerek yeni bir soy oluşturduğu ortaya çıktı. Şimdiye kadar 12 insan bu yeni soy virüsü kapmış durumda! İlk olarak güneydoğu Asya’nın yabani hayvan pazarlarından geldiği tahmin edilen hastalık şimdi de yeni bir soyla karşımızda. İlk çıktığı andan beri dünyanın her yanından uzmanlar bu tip üretimhane ve pazarların olmaması gerektiğini söylese de insanoğlu ders almayan bir organizma!”

Ardından Dr. Mengüllüoğlu, Danimarka’nın önlem olarak vizonları öldürme kararı almasına tepki gösterdi: “Danimarka’nın yapacağı ilk şey 17 milyon vizonunu katletmek ve yeni virüs soyunun genomunu (tüm genetik dizisi) çıkarmakmış! Ceza tabii ki insana değil vizonlara kesilecek! Peki ye buna sebep veren ve kürk üretim çiftliklerini kapatmayan Danimarka?! Üstelik üretimhanelerdeki vizonların Covid kaptığını Danimarka ve Amerika dahil pek çok ülke biliyormuş! Şimdi milyonlarca insan hasta edip öldüren bir virüsün yeni tipiyle karşı karşıyayız ve önceki pandemi bitmedi! Yabana müdahale etmekten vazgeçin ve oyun oynamayı bırakın!” 

Kaynaklar;

WHO

Klimik