GüzellikHaber

Sanat için iskelet büyütmek !

Amy Karle bir sanatçı, ancak sıradan bir sanatçı değil. İnsan vücudu ve teknolojiyi birleştirerek eserler üretmekte. Amy sadece bir sanatçı değil aynı zamanda bir bilim insanı. Annesinin medikal araştırma laboratuvarının çevresinde büyüyen ve daha sonra genetik mühendisliği okuyan Amy insan eli iskeleti yetiştirdiği bir sanat performansına başladı.

3060592-poster-p-1-this-artist-is-biohacking-the-body-to-3d-print-human-bones

Bu sanat performansında Amy ve takımı öncelikle bir kadın elini tarayarak kemiklerin 3B modelini çıkardılar. Daha sonra ise bu modeli 3B yazıcı ile biyodegrad olabilen ve toksik olmayan hidrojel ile inşa ettiler. İnşa edilen bu hidrojel model mikro-yapılar ve porlar içeriyor ve hücrelerin tutunabileceği alanlar sunuyor.  Bu model el iskeleti bir biyoreaktöre yerleştirildi ve insan kök hücreleri reaktöre verildi. Menzenşimal kök hücrelerinin tutunmasını ve büyümesini bekleyen ekip biyoreaktöre gerekli besin ve gazları veriyorlar. Önümüzdeki iki yıl boyunca iskeleti takip edecekler ve hayatta tutacaklar.

w_amy_karle_portrait_of_the_artist_by_ben_julian_2Regenerative Reliquary ‘de yer alan Amy özellikle doku kültürü çalışmalarına ve araştırmalarına dikkat çekmek istiyor. Vücut parçalarının vücut dışında büyümesi ve insan hücrelerinin vücuttan bağımsız neler yapabileceğine air sorulara da yanıt aradığının altını çiziyor. Bunun dışında kozmetik sektörü ve estetik cerrahları da düşündüğünü belirten Amy, farklı formlarda vücut parçalarının gelişimi ile yeni insan vücudu tasarımının mümkün olup olmadığını da sorgulamakta. Bunun yanı sıra bu soruları neden laboratuvarda denemediğini ve sanat çalışması olarak uygulandığı sorulduğundaysa, kısıtlı protokollerin içinde çalışmak istemediğini ve deneylerini serbest olarak icra edebilmek için sanat çalışması olarak sorularını değerlendirdiğini bildiriyor.

Fastcoexist
http://www.amykarle.com

Yazar Hakkında

Hacettepe Biyoloji Bölümünden 2011 yılında mezun olduktan sonra ODTÜ’de Antik DNA çalışmaları ile lisans üstü eğitimini sürdürmüştür. Lisans eğitiminde ve daha sonrasında ekoloji ve popülasyon ile ilgilenmiş olup, vektör ekolojisi üzerine çalışmaları ve yayınları bulunmaktadır. ODTÜ’de lisans üstü çalışmalarına devam ederken biyoteknoloji girişimciliğine adım atmış olup, Türkiye’de inovatif biyoteknoloji ekosisteminin gelişmesi için çalışmalarına devam etmektedir. Bildiklerini ve öğrendiklerini paylaşmaktan büyük mutluluk duyan Elçin, doğrulanabilir Türkçe bilimsel yayın kaynaklarının az olmasından rahatsız olmuş ve ortağı Emre ile birlikte Bilimma'yı kurmuştur. Ekim 2016'dan itibaren bilimsel haber ve bilgilerin sorgulanabilir kaynaklarla insanlara ulaşması için yazılar yazmaktadır. Fotoğraf çekmek, arazi çalışmalarına katılmak ve gezmek başlıca ilgi alanları olup, ERES Biyoteknoloji'de projelerini sürdürmektedir.
Alakalı İçerikler
HaberSağlık

Organoid ; İnsanlığa yeni soluk

HaberSağlık

Robotel : Türkiye’nin “Yardım Eli” Hareketi

HaberSağlık

Yapay kalp hayat kurtaracak !

HaberTarım

Yemekleriniz için kendi bitki hücrelerinizi yetiştirin!

Bilim dünyasının son haberlerini kaçırmamak için eposta bültenimize hemen üye olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir