sanal gerçeklik ile tat almak

Sanal gerçeklik ile tat almak

4 dakikalık içerik

Sanal gerçeklik ile tat almak mümkün!

Bir cihaz, sıcaklık değişimlerini ve elektrik akımlarını kullanarak dilinizdeki tadı yapay olarak uyarabilir. 2016 Bilgisayar ve Bilgisayar Makineleri Birliği Kullanıcı Arayüzü Yazılım ve Teknoloji Sempozyumu‘nda sunulan yeni bir çalışma, tat alma uyarısı için elektrik uyarımının kullanıldığı önceki çalışmalara dayanarak, dil üzerindeki tatlı tat algılarını kopyalayan termal düzenlemeyi kullandı.

Çalışmanın baş yazarı Singapur Ulusal Üniversitesi‘nden araştırma görevlisi Nimesha Ranasinghe, “İlgi alanlarım sanal gerçeklik teknolojilerine dayanıyor. Yapay olarak kopyalanmış duyuları kullanarak görsel, işitsel ve dokunsal olarak iletişim kurabiliriz. Ancak tat yalnızca kimyasalların yardımıyla geliştirilebilir. Bu tat duyularını simüle etmemize izin verecek bir çerçeve geliştirdik.” dedi.

Ranasinghe ve ekibi öncelikle tada odaklandı. 2012’de deneyler için gönüllü bir grupla çalışan ekip, gönüllülerin dillerinin ön ucuna bir elektrot yerleştirerek ekşi, tuzlu ve acı tatları başarıyla kopyaladı.

Ekip, önceden belirlenmiş büyüklüklerde 20 ila 200 mikro amper arasında ve 50–1000 Hertz (hz) frekanslarında elektrik darbeleri üretti. Katılımcılar, bir derecelendirme sistemi aracılığıyla algılanan tat duyumlarını ifade etti. Ranasinghe’nin ekibi, bu darbeler arasında tuzlu ve ekşi lezzetlerin simüle edildiğine dair güçlü kanıtlar buldu.

Tatlı his veren araç tatlı ihtiyacını giderebilir

Tatlılığın tadını taklit etmek bizim için önemli” diyen Ranasinghe, açıklamalarının devamında, “Şekerli yiyeceklerin aşırı tüketimi, sağlığı olumsuz yönde etkileyebilir ve obezite gibi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu hissi dijital olarak kontrol edebilirsek, bireysel sağlığa katkıda bulunabiliriz.” dedi.

Pilot çalışmalar, termal uyarılardan etkilenebilecek TRPM5 iyon kanallarının aktivasyonu nedeniyle tatlılık algısının geliştirilebileceğini gösteren önceki araştırmalarla desteklendi. Ekip, bir Peltier modülü ve katılımcıların dillerine yerleştirilen bir soğutucu ile sabit döngülerdeki 20 ila 30 santigrat derece arasındaki sıcaklığı değiştirdi. Katılımcılar tatlı lezzet algılarını puanladı. Genel olarak, katılımcılar bu uyarılar ile hafif düzeyde tatlılık tespit etti.

Şimdi akımı değiştirirken doğrusal olmayan artışlara da bakılıyor. Belki gelecekte bir gün, elektrotlar bir bardak içine yerleştirilebilir ve böylece su içtiğimizde tatlı bir tat alabiliriz.

Son olarak çalışmayla ilgili Ranasinghe, “En büyük zorluk, tatların beyinde nasıl yaratıldığını anlayamamızdı. Kırmızı, mavi ve yeşilin birincil renkler olduğunu; ikincil ve üçüncül renkler oluşturmak için karıştırılabileceğini anlıyoruz. İlgili bir sisteme aşina değiliz, hatta sinir ağları içindeki tadı nasıl işlediğimize ilişkin bir çerçeveye bile sahip değiliz.” şeklinde konuştu.

Kaynak;

Bio Techniques