SALT İklim Krizi
/

SALT Soruyor: Bu Son Şansımız mı?

5 dakikalık içerik

Bir kültür ve araştırma kurumu olan SALT belirli bir dönem, disiplin veya nesneye dayalı üretime bağlı kalmayıp kullanıcı ve bileşenleriyle karşılıklı öğrenmeye ve tartışmaya açık bir zemin sağlamayı amaçlıyor.
SALT, iklim krizi odaklı Bu son şansımız mı? gösterim programı kapsamında her hafta bir belgesel filmini ücretsiz ve altyazılı olarak saltonline.org üzerinden izleme şansı sunuyor. Öte yandan SALT Beyoğlu’ndaki İKLİMCİL: Mevsimler Sürüklenirken sergisinde yer alan Exhausted [Kurak Topraklar] (2021) işindeki nesnelere dair rehberi çevrimiçi inceleme fırsatınız olduğunu da hatırlatmak isterim.
Her yıl atmosfere 51 milyar ton sera gazı eklenirken, yenilenebilir enerji kaynaklarını tercih etmemek ve fosil yakıt kullanımını (kömür, petrol ve doğalgaz) umarsızca sürdürmek gezegene telafisi güç sorunlar yaratırken, tarımda verimli araziler bir bir yok olurken, biyoçeşitlilik azalırken ve soluduğumuz havanın içerisinde kanserojen partiküller günden güne artarken ve ne yazık ki buzullar erirken; akıbeti mevcut ekosistemi ve gelecek nesilleri kritik düzeyde etkileyecek bir konu olan “iklim meselesini” bir “değişim” olarak değil de, krizin ta kendisi olarak ifade etmek daha gerçekçi olacaktır.
Bu noktada SALT sorunu kabul ediyor ve çözümün bir parçası olabilmek adına elini taşın altına koyuyor. 2015 yılında “Felaket düzeyine varan iklim değişikliği karşısında müze ve kültür kurumlarının sorumlulukları nelerdir?” sorusundan yola çıkarak Bu son şansımız mı? gösterim programını başlatan SALT, gerçekleştirilen programının 2021 seçkisi olarak Güney Afrika, Norveç, Fransa, Kanada, Bolivya ve Balkanlardan on belgesel filmi bir araya getiriyor ve One Table Two Elephants [Bir Masa İki Fil] (2019) filminin çevrimiçi gösterimiyle 26 Nisan’da başlıyor. Bu bağlamda yine 2015 yılında SALT’ın petrol, kömür veya gaz şirketlerinden destek kabul etmeyeceğini duyurduğunu da hatırlatmak isterim.
4 Temmuz’a kadar her filmin bir hafta boyunca saltonline.org’da, orijinal dilinde Türkçe ve İngilizce altyazılı olarak gösterileceği programın, kasım ayında “iklim ve ekolojik kriz” konulu bir konuşma serisiyle sürmesi planlanıyor. Bu konuyla ilgili olarak bilim insanları, akademisyenler, araştırmacılar ve sivil toplum örgütü temsilcilerini buluşturacak söz konusu sohbetlerin, kasım ayında İskoçya’nın Glasgow şehrinde toplanacak Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı (COP26) ile eş zamanlı yapılması için çalışmaların devam ettiği de edindiğim bilgiler arasında.
Bu son şansımız mı? kapsamında yedi yılda 50’den fazla filmin gösterildiğini belirten SALT Araştırma ve Programlar Direktörü Meriç Öner ise konuyla ilgili görüşlerini şöyle özetliyor: “SALT’ta düzenlenen iklim konulu programlar, kurumun güncel soruları kamuyla ve paydaşlarıyla müzakere etme yaklaşımının bir çıktısı.”
SALT’tan Fatma Çolakoğlu tarafından hazırlanan 2021 programına ve daha fazlasına saltonline.org üzerinde ulaşabilirsiniz.
Hepinize sağlıklı günler ve keyifli seyirler dilerim!