Rusya’nın İşlediği Savaş Suçları Araştırılıyor

7 dakikalık içerik

Rusya’nın Ukrayna’da işlediği savaş suçlarının kanıtları, araştırmacılar tarafından toplanıp inceleniyor.

 

Rusya’nın Ukrayna üzerindeki işgal girişimi hızla devam ederken, mevcut savaş durumunda Ukrayna büyük yara almaya devam ediyor. Dünya’nın büyük çoğunluğu bu durumun bir an önce son bulmasını isterken akla “savaş suçları” konusu geliyor.  Ukrayna’nın içinde bulunduğu savaş ortamında ne gibi zorluklar yaşadığı göz önünde bulundurularak savaş suçları meselesi gündemden düşmüyor.

Savaş Suçu Eylemleri Net Bir Şekilde Belirlendi

Dünya bu savaşa kitlenmişken, Ukrayna’daki yıkım sürmeye devam ediyor. Uluslararası istihbarat topluluğu ve dünya liderleri, savaş suçları konusunu açarak bu durumun incelenmesini talep etti. Bu bağlamda araştırmacılar işlenen savaş suçlarını araştırmaya başladı. Ayrıca Rusya’ya savaş suçları işlediği gerekçesiyle bir dava açılacağı da konuşuluyor.

Bu durumda öncelikle “savaş suçu” kapsamında değerlendirilebilecek eylemleri tespit etmek gerekiyor. Savaş suçları, 1949 yılında imzalanan, uluslararası hukukta insan hakları adına önemli kabuller içeren “Cenevre Sözleşmesi” ile kesinleştirilmiş bazı eylemleri içeriyor. Sözleşmede küçük bazı düzenlemeler yapılmış olsa da, savaş suçları adı altındaki fiillerin net olarak belirlendiği görülüyor. Bu bağlamda; “sivillerin kasten öldürülmesi, savaş esirlerinin öldürülmesi, kişilere işkence edilmesi, rehine alınması, sivil mülkün gereksizce yok edilmesi, yağma ve soykırım yapılması” gibi başlıca pek çok eylem savaş suçu kapsamına alınıyor. Kısacası insan bedenine veya sağlığına verilen zararın, öldürme ve işkence eylemlerinin tümü savaş suçu olarak kabul ediliyor.

Savaş Suçluları Uluslararası Ceza Mahkemelerinde Yargılanacak

Tüm bunlar düşünüldüğünde, Rusya’nın Ukrayna üzerindeki eylemlerinin savaş suçu olduğu konusunda, dünyanın büyük çoğunluğu hemfikir. İngiltere başkanı Boris Johnson Polonya’da yaptığı bir konuşmada, “Artan sayılardan görüldüğü kadarıyla Putin çocukları öldürmek için kulelere füzeler göndermeye karar vermiş” dedi. Ayrıca Putin’in barbarca yöntemler kullandığını söyleyen Johnson, “Barbar yöntemler kullandığına ve sivil alanları bombaladığına şüphe yok. Rusya’nın bu saldırılarına dâhil olan herkes bilmelidir ki bu eylemleri dolayısıyla, gelecekte Uluslararası Ceza Mahkemelerinde yargılanacaklar” diye konuştu.

Eskiden Uluslararası Ceza Mahkemelerinde çalışmış olan, günümüzün İngiltere Adalet Bakanı Dominic Raab ise, Rus ordusunda bulunanları uyararak şunları söyledi, “Savaş suçları cezasız kalmaz. Uluslararası toplumda, ister Putin, ister Moskova’dakiler, isterse de sahadaki komutanlar olsun, her savaş suçunun hesabının sorulacağı çok nettir. Bu suçları işleyecekleri herhangi bir emri yerine getiren herkes, hapisle cezalandırılacağını bilmelidir”. İrlanda Dışişleri Bakanı Simon Coveney ise, Ukrayna’da savaş suçları işlendiği konusunun tartışmasız olduğunu ifade etti.

Bir Okulun Yakınına Bomba Atmanın Gerekçesi Yok!

Gün geçtikçe yoğunlaşan Ukrayna üzerindeki Rusya saldırısı, savaş suçları konusunda da kanıtların birikmesine neden oluyor. Rusya bu iddiaları reddetse de sivillerin öldürüldüğü ve sivil yaşama zarar verildiğine dair pek çok görüntü ve bilgi yayılmaya devam ediyor. Uluslararası Af Örgütü, Okhtyrka kentinde bir anaokulunun yakınına yapılan bombalı saldırıda, biri çocuk 3 sivilin öldürüldüğünü duyurdu. Bu saldırıya dair drone video kayıtları bulunduğunu söyleyen Uluslararası Af Örgütü, “Bir okulun yakınına, nüfusun yoğun olduğu bölgelere misket bombası atmak için olası bir gerekçe yok” dedi.

Dünya Sağlık Örgütü’nün 5 Mart 2022 tarihli raporunun güncel rakamlarına göre Ukrayna’da; ölen sivil sayısı 249, sivil yaralı sayısı 553 olarak açıklandı. Ayrıca aynı raporda 160 bin yerinden edilen vatandaş, 1.2 milyon sığınmacı ve 18 milyon savaştan etkilenen nüfus olduğu söylendi.