Haber

Rusya’da ebola ve çiçek virüslerinin bulunduğu laboratuvarda patlama oldu

Rusya laboratuvar patladı

Rusya’da çiçek ve ebola hastalıklarının suşları (virüs grupları) bulunan bir laboratuvarda patlama oldu. Patlama, bir kişide yanık yaralanmalarına neden olurken, can kaybı olmadı.

Patlama, Vector Viroloji ve Biyoteknoloji Devlet Araştırma Merkezi’nin Koltsovo şehrinde bulunan laboratuvarında yaşandı. Vector, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, sıhhi muayene odasında onarımlar yapılırken bir gaz tankının patladığını doğruladı. Rusya’nın resmi haber ajansı TASS, bir çalışanın yanık yaralanmaları nedeniyle hastaneye kaldırıldığını aktardı.

Vector, Rusya tüketiciyi koruma gözlemcisi ve kentin belediye başkanı ile birlikte, patlama anında biyolojik tehlike içeren maddelerin bulunmadığını ve patlamanın topluma bir tehdit oluşturmadığını vurguladı.

Laboratuvarın önemi, dünyada bilinen canlı çiçek hastalığı virüsü örneklerinin saklandığı iki yerden biri olması. Ölümcül patojenin diğer örneği, Amerika Birleşik Devletleri’nin Atlanta kentinde bulunan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi‘nde (CDC) saklanıyor. Vector’de, bu yılın başlarında bir Ebola aşısı denemeleri tamamlandı.

Vector zaman zaman şüphe uyandıran gelişmelerle de gündeme geldi; 2004’te bir Vector araştırmacısı, virüs taşıyan bir iğneyle kendini öldürerek, güvenlik ve gizlilik endişeleri uyandırdı. 2016 Dünya Sağlık Örgütü teftişinde Vector’ün, biyo-güvenlik ve biyo-emniyet standartlarını karşıladığı ancak müfettişlerin “bazı konularda daha fazla çalışma talep ettikleri” ifade edildi. Vector’ün eski başkanı Prof. Dr. Ilya Drozdov, dolandırıcılık suçlamaları ve çiçek hastalığı suşlarının laboratuvara biyo-silah araştırmaları için taşındığı yönündeki iddiaların ardından 2017 yılında kayboldu.

Kaynak;

The Moscow Times

Yazar Hakkında

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümü mezunudur. Bilim ve teknoloji haberciliğinden önce spor ve gündem alanlarında muhabirlik yaptı. Paylaşmak istediğiniz haberler için +90 (541) 380 12 73 numaralı whatsapp ihbar hattımızdan veya [email protected] adresinden ulaşabilirsiniz.
Alakalı İçerikler
Haber

Laboratuvar çalışanı çiçek virüsünü yanlışlıkla parmağına enjekte etti

Haber

Kongo için acil durum - Ebola salgını devam ediyor

Bilim dünyasının son haberlerini kaçırmamak için eposta bültenimize hemen üye olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir