ruhsal sağlık

Ruh sağlığı bozuklukları ömrü kısaltıyor

4 dakikalık içerik

Ruh sağlığı ile ortalama yaşam süresi (ömür) arasında ilişki olduğu, yeni bir çalışmayla bir kez daha doğrulandı.

Mental health kavramı Türkçe’de ruh sağlığı ve akıl sağlığı anlamlarını taşımakta. Avustralya’nın Queensland Üniversitesi‘nden Prof. Dr. John McGrath ve ekibinin uluslararası çalışması, mental sağlık sorunları olan bireylerin genel nüfusa göre on yıldan daha kısa bir yaşam süresine sahip olduğunu ortaya koyuyor. Bulgular, depresyon, anksiyete ve madde kullanımı gibi bozuklukların bireyin genel sağlığını nasıl etkilediği konusunda yeni bilgiler sunuyor.

Çalışmada, ruh sağlığı sorunları yaşayanların ölüm sebeplerine de değinildi. Bulgular ölüm nedenlerinin çoğunluğunun kalp hastalıkları, kanser ve enfeksiyondan kaynaklandığını gösterdi. Queensland Üniversitesi’nden Prof. Dr. John McGrath, çalışmanın bulguları hakkında konuştu: “Farklı ruh sağlığı bozukluklarına ilişkin yaşam süresini cinsiyete ve yaşa özgü bir şekilde ilk kez ölçtük. Mental bozukluğu olan kişilerin genel nüfustan daha önce öldüğü biliniyordu ancak geçmişte kullanılanlardan daha farklı ve doğru yaklaşımları kullandık. Tüm ruh sağlığı bozukluğu türleri daha yüksek ölüm oranları ile ilişkiliydi. Bazıları intihara atfedilebilir ancak şaşırtıcı bir şekilde çoğu kalp hastalığı, enfeksiyon ve kanser gibi genel tıbbi durumlardan kaynaklanıyordu.” dedi.

Uluslararası nitelik taşıyan çalışmanın diğer ortak yazarı Danimarka’nın Aarhus Üniversitesi’nden Dr. Oleguer Plana-Ripoll idi. Araştırmanın Danimarka ayağında, 1995-2015 yılları arasında Danimarka’da yaşayan 7,4 milyon insandan elde edilen yüksek kaliteli anonim veriler kullanıldı. Araştırmacılar, kaybedilen yaşam yıllarının bir ölçümünü kullanarak, bozuklukların başlangıç yaşını göz önünde bulundurdu. Daha sonra ekip, depresyon ve anksiyete bozukluklarından şizofreniye kadar her bir ayrı mental bozukluk grubu için ortalama yaşam süresi tahminlerini yapmayı başardı.

Ulusal Kayıt Tabanlı Araştırma Merkezi’nde bulunan Dr. Plana-Ripoll, sonuçların endişe verici olduğunu söyledi. Dr. Plana-Ripoll, “Erken ölüm oranlarına bakmanın yanı sıra, belirli ölüm nedenlerini de keşfedebildik. Her yaşta ruhsal bozukluklar yaşayan kişilerde erken ölüm riski daha yüksek çıktı. İntiharın dışında, kanser, solunum hastalıkları ve diyabet gibi durumlar nedeniyle ölüm riski artışını doğruladık.” dedi.

Kaynak;

Science Beta