/

Robotik Paraganglioma Ameliyatı Türkiye’de İlk Defa Ege’de Yapıldı

7 dakikalık içerik

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi (EÜTF) Hastanesinde, doktorlar bir ilki gerçekleştirdi. Transperitoneal yoldan robotik paraganglioma ameliyatını gerçekleştirilen hastane, Türkiye’de bu şekilde yapılan ilk ameliyata imza attı. Ameliyattan 3 gün sonra hasta taburcu edildi.

Dünyada Sayılı Uygulanan Bu Cerrahi Yöntem Türkiye’de İlk Defa Uygulandı

Yüksek tansiyon ve karın ağrısı gibi şikâyetlerle Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine (EÜTF) başvuran hastaya, yapılan testler ve incelemeler sonucu paraganglioma tanısı konuldu. Kısaca böbrek üstü bezinde görülen tümörler olarak açıklanabilen paragangliomanın cerrahi müdahale ile tedavi edilmesine karar verildi. EÜTF Hastanesinde ilgili bilim insanları tarafından gerçekleştirilen ameliyatla bu tümör, transperitoneal yoldan robotik cerrahi yöntemi ile başarılı bir şekilde çıkarıldı.

Bu ameliyatla transperitoneal yoldan robotik cerrahi yöntemi, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı öğretim üyeleri Doç. Dr. Murat Özdemir, Doç. Dr. Tayfun Yoldaş ve Op. Dr. Tufan Gümüş’ün cerrahi müdahaleleriyle Türkiye’de ilk kez uygulandı.

Ege Üniversitesi En Yenilikçi Teknolojileri Tıp Alanında Uyguluyor

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak üniversitenin, Türkiye’nin sağlık alanındaki saygın markası olduğunu söyleyerek, “Araştırma üniversitemiz, ilkleri bilim dünyasına, literatüre ve insanlığa kazandırmaya devam ediyor. Son dönemde önemli yatırımlar yaparak baştan aşağı yenilediğimiz, sağlık altyapısını güçlendirdiğimiz Üniversitemiz Tıp Fakültesi Hastanesi de başta bölge insanımız olmak üzere yurt içinden ve dışından hastalara şifa oluyor” dedi.

Ege Üniversitesindeki anabilim dallarının da dünyadaki en ileri teknolojilerle donatıldığını belirten Prof. Dr. Budak, “Anabilim dallarımız en yenilikçi teknolojileri tıbbın birçok alanında uygulama imkânı buluyorlar. Robotik cerrahi de bunlardan birisi. En zor denilen cerrahi işlemlerde büyük bir kolaylık sağlayarak hastaların tedavi şansını oldukça yükseğe çıkarıyor. Cerrahlarımız, hastanemize başvuran bir hastaya dünyada sayılı Türkiye’de ise ilk olan transperitoneal yoldan robotik paraganglioma ameliyatı yaptılar. Hasta cerrahi müdahaleden sonra üçüncü gün taburcu edildi.  Bu ilk yöntemi uygulayarak göğsümüzü kabartan bilim ekibimizi tebrik ediyorum” şeklinde konuştu.

Paragangliomalar Oldukça Nadir Görülen Ve Tedaviye Dirençli Kitleler

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Murat Özdemir, hastanın durumuyla ilgili şunları söyledi, “Karın ağrısı ve yüksek tansiyon şikâyetleriyle tetkik edilen hastaya çekilen tomografide karın bölgesinde vücut ana damarları üzerinde  5 santimetre çapında bir kitle görüldü. Yapılan tetkiklerde bu kitlenin hormon aktif olduğu, hastada yüksek tansiyona neden olduğu tespit edildi ve paraganglioma tanısı konuldu”. Paragangliomaların vücutta bir çok yerde olabileceğine değinen Doç. Dr. Özdemir, “Bunlar boyun, göğüs içi, karın boşluğu gibi birçok yerde olabilirler ve çok ciddi düzeylerde yüksek tansiyona neden olurlar.  Türkiye’de ilk defa robotik olarak uygulanan bu yöntemle ameliyat edilen hasta ameliyat sonrası üçüncü gün taburcu edildi” diye konuştu.

Bu Zor Operasyon Multidisipliner Şekilde Gerçekleştirildi

Paragangliomaların oldukça nadir görülen ve tedaviye dirençli kitleler olduğunu anlatan Doç. Dr. Özdemir, “Karın içerisinde büyük damarlara yakın olan bu kitlelerin ameliyatı oldukça risklidir ve çok dikkat gerektirir. Ameliyat sırasında en ufak bir dokunma ile hastanın tansiyonu çok ciddi düzeylere çıkabilir. Bu yüzden hem cerrahi hem de anestezi olarak yüksek riskli hastalardır” dedi. Robotik cerrahi yöntemi hakkında bilgi veren ve ameliyatın multidisipliner şekilde yapıldığını söyleyen Doç. Dr. Özdemir, “Robotik cerrahi, hem ulaşılması zor hem de cerrahisi hassas olan benzer ameliyatlarda, 3 boyutlu yüksek çözünürlüklü görüş sağlaması, 540 derece dönebilen hareket kabiliyeti yüksek robotik kolları ile çok büyük avantaj sağlar. Üniversite hastanesi olmanın sağladığı bir diğer avantaj olan multidisipliner yaklaşım ile ameliyatı, endokrin cerrahisi, kolorektal cerrahisi ve hepatobilier cerrahisi olarak birlikte gerçekleştirdik” şeklinde konuştu.

Kaynak ve Görsel: Ege Üniversitesi Haber Ajansı