NASA Uluslararası Uzay İstasyonu’na “Robot Oteli” kuruyor

5 dakikalık içerik

NASA, Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) “Robot Oteli” kuruyor. 

Bazen robotlar uzayda kalacak bir yere ihtiyaç duyabiliyor. NASA, kritik robotik aletler için koruyucu bir depolama birimi olan Robotic Tool Stowage‘ı (RiTS) kurarak, Uluslararası Uzay İstasyonunun dışına bir “robot oteli” ekliyor. 

RiTS robot oteli, 19’uncu SpaceX ticari ikmal görevinde, yani, 4 Aralık’ta (dün) başladı. İlk sakinleri iki Robotik Dış Sızıntı Belirleyici (RELL) olacak. RELL’ler, amonyak gibi gazların varlığını “koklayabilen” kütle spektrometreleriyle donatılan robotik araçlardır. Bunlar, istasyonda sızıntıları tespit etmek için kullanılır. Şu anda istasyonda iki RELL ünitesi bulunuyor; 2015 yılında başlatılan ilk RELL ve bu yılın başlarında başlatılan ikinci bir RELL. 

RiTS yöneticisi Mark Neuman, otelde depolanacak her bir aracın radyasyon ve mikrometroidlerden korunacağını söyledi: “RiTS’in termal sistemi, araç gereçlerin ideal sıcaklıklarını koruyarak işlevsel kalmasına yardımcı olacaktır.” 

Robot otelinin başlatılması ayrıca uzay istasyonunun robot kolu Dextre‘nin bu önemli araçları kolayca konumlandırmasına, tutmasına ve geri bırakmasına yardımcı olacak.

Robot oteli görevlerin daha hızlı ilerlemesini sağlayacak

RiTS ve RELL (solda). Foto; NASA

Uzayda, depolama büyük önem taşıyor. RELL’in istasyonun içinde tutulması, diğer bilimsel donanım ve deneyler için kullanılabilecek alanı kaplar. Ek olarak, araçlar harici olarak depolanmadığında RELL yayılma işlemi çok daha uzun sürer. RELL, yerdeki görev denetleyicileri tarafından uzaktan işletilen, uzay istasyonu onarımlarını kolaylaştırmak için oluşturulan robot bir araçtır. Ancak istasyonun Dextre robotik aletini kullanarak RELL’i istasyonun dışına çıkarmak için mürettebat programı ve hava kilidi hazır bulunmalıdır. İstasyonun dışına çıktıktan sonra ise RELL’in kullanılmadan önce uzayda 12 saat beklemesi gerekiyor. Bu, RELL’in son derece hassas gaz analizörünün (tahlil cihazı) istasyonun içindeki su buharını ve diğer gazları temizlemesini sağlar ve böylece cihazlara temiz bir alan sunar. 

Bu kapsamlı süreçte, bir sızıntının şüpheli olduğu zamandan RELL’in konuşlandırıldığı zamana kadar sızıntının nereden geldiğini bulmak birkaç hafta, hatta aylar sürebilir. RiTS ile, tüm bu süreç yalnızca Dextre’nin kullanılabilirliğine bağlı olacak ve sızıntı tespitini büyük ölçüde hızlandıracak.

NASA Sistem Entegrasyonu Lideri Chris Craw, “Bu donanım, istasyon ekibinin Dextre kullanarak sızıntı tespit özelliklerini kullanması için gereken zamanı ve maliyeti azaltacak. RiTS ile, astronotların uzayda güvenliğini sağlamalarına yardımcı olabilecek RELL’e daha kolay ve daha hızlı erişebileceğiz.” dedi.

RiTS, astronotlar tarafından özel bir uzay yürüyüşünde istasyonun dışında kalacak şekilde kurulacak.

Bunun gibi insan ve robotik işbirlikleri, Ay, Mars ve ötesi potansiyel keşifler de dahil olmak üzere, uzay istasyonundan daha fazlasına uygulanabilir. Örnek verecek olursak, RiTS ve RELL’in kabiliyetleri, Lunar Gateway’in yanı sıra, Ay ve diğer gezegensel yüzeylerde gelecekteki insan habitatlarından kaynaklanan olası sızıntıları tespit etmek için kullanılabilir.

Kaynak;

NASA