Richard Stallman MIT ve Özgür Yazılım Vakfı’ndan istifa etti

5 dakikalık içerik

Richard Stallman Özgür Yazılım Vakfı‘nın başkanlığından ve Massachusetts Teknoloji Enstitüsü‘ndeki (MIT) görevinden istifa etti.

Dün yayımladığımız haberde, Richard Stallman’ın 11 Eylül 2019 Çarşamba günü MIT Bilgisayar Bilimi ve Yapay Zeka Laboratuvarı (CSAIL) posta listesine gönderdiği bir e-postada çocuk istismarını savunduğunu yazmıştık. MIT mezunlarından robot mühendisi Selam Jie Gano, Medium’da, Stallman’ın öğrencilere gönderdiği maili paylaşmış ve mail, MIT öğrencileri ve mezunları tarafından tepki çekmişti. Mailde, Stallman, çocuk istismarından hüküm giyen ve hapishanede ölen Jeffrey Epstein ile finansal ilişkileri çıkan MIT’e karşı MIT öğrencilerinin yapacağı eylemi eleştiriyordu. Eleştiriyle kalmayan Stallman, çocuk istismarını da savunuyordu.

Jeffrey Epstein kimdir?

Ağustos ayında tutuklu bulunduğu hücrede hayatını kaybeden milyarder Jeffrey Epstein’ın, çocukların cinsel istismarından suçlu bulunup mahkum edilmesinden uzun süre sonra, MIT Media Lab da dahil olmak üzere birçok prestijli bilim ve teknoloji araştırma laboratuvarına fon sağladığı ortaya çıkmıştı. Epstein, seks amaçlı insan kaçakçılığı yaparak, birçok araştırmacı ve akademisyenin çocuklarla cinsel ilişki yaşamasına neden oldu. Bir mağdur, Epstein tarafından 2015 yılında (17 yaşında iken), 88 yaşındaki vefat eden MIT profesörü Marvin Minsky ile birlikte olmak zorunda bırakıldığını iddia etmişti.

MIT öğrencileri, kurumun Epstein ile uzun süredir devam eden ilişkisine karşı bir protesto planladı. Ancak, Özgür Yazılım hareketinin kurucusu Richard Stallman, öğrencilere bir tepki mesajı gönderdi.

Stallman çocuk istismarını “rıza” diyerek savundu

E-postada yer alan ifadeler:

“Cuma günkü etkinliğin duyurusu Marvin Minsky’ye bir haksızlık. Haksızlık ‘saldırı’ kelimesindedir. ‘Cinsel saldırı’ terimi suçlama enflasyonunu kolaylaştıracak kadar belirsiz ve kaygandır. Alıntılanan suçlama açık bir enflasyon örneğidir. Kaynak, Minsky’nin Epstein’ın haremlerinden biriyle seks yaptığı iddiasını bildiriyor. Bunun doğru olduğunu varsayalım. ‘Saldırganlık’ sözcüğü, kuvvet veya şiddet uyguladığını ifade eder ancak makalenin kendisi böyle bir şey ifade etmiyor. Sadece seks yaptıklarını ifade ediyor. Pek çok senaryoyu hayal edebiliriz ancak en olası senaryo, kişinin kendisini tamamen istekli olarak Minsky’e sunmasıdır.”

Stallman, mesajında, çocuğun rızasının olabileceğini ve rıza dahilinde bir çocuk ile cinsel ilişkiye girmenin yanlış olmadığını savundu. Stallman’ın pedofiliyi açıkça savunması, büyük tepkiye yol açtı. Stallman’ın gönderdiği e-postanın medya organlarında yayılmasıyla, MIT öğrencileri ve birçok mezunu Stallman’ın MIT’de görev yapmamasını istedi. Son olarak bugün Özgür Yazılım Vakfı, Stallman’ın, kurucusu olduğu Özgür Yazılım Vakfı’nın başkanlığından istifa ettiğini ve medya organları MIT’deki misafir öğretim görevlisi pozisyonundan istifa ettiğini yazdı.

Özgür Yazılım Vakfı, konuya ilişkin bir açıklama yaptı:

“16 Eylül 2019’da Özgür Yazılım Vakfı’nın kurucusu ve başkanı Richard M. Stallman, başkanlık ve yönetim kurulundan istifa etti. Kurul, hemen başlayarak yeni bir başkan arayacak. Ayrıntılar fsf.org sitesinde yayımlanacak.”

Kaynak;

Engadget

Free Software Foundation