Richard Stallman çocuk istismarını savundu

6 dakikalık içerik

Richard Stallman günümüzde en etkili bilgisayar bilimcileri arasında yer alıyor. Birçok ödül ve fahri doktora unvanı ile onurlandırılan Stallman’ın ismi, çocuk istismarını savunmasıyla anılıyor.

MIT mezunu, robot mühendisi Selam Jie Gano, Medium’daki yazısında, Stallman’ın çocuk istismarını savunan e-postasını kaleme aldı. GNU Projesi ve Özgür Yazılım Vakfı‘nın kurucusu Stallman, halihazırda MIT‘de (Massachusetts Teknoloji Enstitüsü) misafir araştırmacı olarak görev yapıyor. 

Ağustos ayında tutuklu bulunduğu hücrede hayatını kaybeden milyarder Jeffrey Epstein’ın, çocukların cinsel istismarından suçlu bulunup mahkum edilmesinden uzun süre sonra, MIT Media Lab da dahil olmak üzere birçok prestijli bilim ve teknoloji araştırma laboratuvarına fon sağladığı ortaya çıkmıştı. Epstein, seks amaçlı insan kaçakçılığı yaparak, birçok araştırmacı ve akademisyenin çocuklarla cinsel ilişki yaşamasına neden oldu. Bir mağdur, Epstein tarafından 2015 yılında (17 yaşında iken), 88 yaşındaki vefat eden MIT profesörü Marvin Minsky ile birlikte olmak zorunda bırakıldığını iddia etmişti. Epstein’in, çocukları alıkoyarak cinsel ilişkiye zorladığı tespit edilen bir malikanesi ortaya çıkmıştı. 

MIT öğrencileri, kurumun Epstein ile uzun süredir devam eden ilişkisine karşı bir protesto planladı. Ancak, özgür yazılım hareketinin kurucusu Richard Stallman, MIT’de araştırmacı olarak yer alarak, yapay zekanın geliştirilmesinde etkili olan Marvin Minsky’nin “anı”sını sürdürüyor. Stallman’ın 11 Eylül 2019 Çarşamba günü saat 11: 00’de, MIT Bilgisayar Bilimi ve Yapay Zeka Laboratuvarı (CSAIL) posta listesine gönderdiği bir e-posta gündeme düştü. Stallman, söz konusu eylemler için MIT CSAIL posta listesine gönderdiği mailde, çocuk istismarını açıkça savundu. 

Stallman açıkça pedofiliyi aklamaya çalıştı

E-postada yer alan ifadeler:

“Cuma günkü etkinliğin duyurusu Marvin Minsky’ye bir haksızlık. Haksızlık ‘saldırı’ kelimesindedir. ‘Cinsel saldırı’ terimi suçlama enflasyonunu kolaylaştıracak kadar belirsiz ve kaygandır. Alıntılanan suçlama açık bir enflasyon örneğidir. Kaynak, Minsky’nin Epstein’ın haremlerinden biriyle seks yaptığı iddiasını bildiriyor. Bunun doğru olduğunu varsayalım. ‘Saldırganlık’ sözcüğü, kuvvet veya şiddet uyguladığını ifade eder ancak makalenin kendisi böyle bir şey ifade etmiyor. Sadece seks yaptıklarını ifade ediyor.Pek çok senaryoyu hayal edebiliriz ancak en olası senaryo, kişinin kendisini tamamen istekli olarak Minsky’e sunmasıdır.” 

Son cümlede Stallman, açıkça “rıza” dahilinde çocuklarla cinsel ilişki yaşamanın yanlış olmadığını savunuyordu. Böylesi bir durumda Stallman, tehdit ve şiddet ile tutulduğu belirlenen çocukların rızası olduğunu nasıl düşünülebilir?

Mağdur, Minsky ile birlikte olduğunda 17 yaşında idi. Olayın gerçekleştiği ABD’nin Virjin Adaları’ndaki rıza yaşı 18’dir. Bu durumda bu olaya “tecavüz” denilmesinde yanlışlık yok. Üstelik Stallman, Epstein’in çocukların alıkonularak tecavüze uğradığı malikaneye “harem” kelimesini seçti. 

Richard Stallman’ın odasında, “Adalet için şövalye, ayrıca ateşli kadınlar” yazıyor.

MIT öğrencileri ve mezunları başta olmak üzere, Selam Jie Gano gibi birçok kişi Stallman’ın “kariyeri ne olursa olsun” MIT’deki görevine son verilmesini istiyor. Eleştirilerde, “Cinsel istismardan hüküm giymemiş olması, MIT’nin değerleri arasında yer almamalı”, “Çocukların cinsel istismarını savunan birinin ‘üstün zekalı’ da olsa görevinden alınması” gerektiği vurgulanıyor. 

Stallman, kişisel Internet sitesinde yer alan bir yazıda da dikkat çekici ifadeler kullandı:

“Yıllar önce, çocuk kabul ederse yetişkin ve çocuk arasında cinsel ilişki hakkında yanlış bir şey göremediğimi belirttim. Son yıllardaki kişisel görüşmeler sayesinde, bir çocukla cinsel birlikteliğin her iki tarafa da psikolojik olarak nasıl zarar verebileceğini anladım. Bu konu hakkındaki fikrim değişti. Bence yetişkinler bunu yapmamalı. Nedenini anlamamı sağlayan konuşmalar için minnettarım.” 

Kaynak;

Medium- Selam Gano