Reddit bilim topluluğu medya kuruluşlarını geride bırakıyor

4 dakikalık içerik

Reddit bilim topluluğu (r/science), bilim makalelerinin yayımlandığı büyük bir mağaza konumunda. R/science, geniş kullanıcı ve okuyucu kitlesi ile ABD’de en büyük ilk on gazetenin toplam tirajını geride bıraktı.

Bilim insanları, yeni yayımlanan makalelerini paylaşmaya çalıştıklarında, genellikle geniş kitlelere ulaşmak için anaakım medya kuruluşlarına yöneliyor. Ancak Ekim ayında yapılan Amerikan İnsan Genetiği Topluluğu (ASHG) 2019 konferansında, Reddit’in r/science topluluğunun birçok medya kuruluşunu bu anlamda geride bıraktığı aktarıldı.

Toronto Üniversitesi’nden moleküler genetikçi Farah Qaiser yazısında, r/science’dan Jennifer (Piper) Below’un sözlerine değindi. Qaiser’in kaleminden Reddit bilim topluluğu;

Reddit, genellikle internetin ön sayfası olarak adlandırılan bir “haber toplama” sosyal medya platformudur. 13 yaşındaki r/science, “yeni bilimsel araştırmaların paylaşıldığı ve tartışıldığı bir yer”. Reddit, 1 milyondan fazla alt kategoriden (topluluklardan) oluşuyor. Bilim yazılarının toplandığı R/science, 22.6 milyondan fazla aboneye sahip ve bu da onu sitedeki en büyük beşinci alt kategori yapıyor. Topluluğun 5 binden fazla kullanıcısı bulunuyor ve bunların büyük bir çoğunluğu, yüksek lisans, doktora öğrencileri ve akademik doktorlardan oluşuyor (yüzde 31’ini lisans mezunu, ek olarak yüzde 4’ünü ve yüzde 24’ünü profesörler ve master öğrencileri oluşturuyor). Bunlar arasında biyoloji yüzde 19’luk kullanıcı ile en büyük alan – ardından mühendislik (yüzde 16) ve tıp (yüzde 12) geliyor.

Gazeteciler, yazarlar ve üniversitelerin basın bölümleri de kullanıcı olabilir.

Jennifer Below, Vanderbilt Üniversitesi Tıp Merkezi’nde Yardımcı Doçent olarak görev yapmakta. Aynı zamanda r/science’daki bin 500’den fazla moderatörden biri. ASHG’nin iletişim çalıştayında Below, yalnızca Eylül 2019’da, r / science topluluğunun ortalama 5,6 milyon bireysel kullanıcı ve 29 milyon sayfa görüntülemesine ulaştığını paylaştı. Bu sayılar, ABD’nin ilk on gazetesinin hafta içi tirajından daha büyük (USA Today, The New York Times ve Wall Street Journal dahil).

Below, r/ science’ın üç hedefi olduğunu söylüyor; bilim insanlarıyla etkileşimleri normalleştirmek, bilim süreçlerini aydınlatmak (sadece sonuçlar değil) ve aracılardan kaçış (yani, doğrudan bilim insanlarına gidebilmek için haber bültenlerini atlamak). Below, r/science’ın bu büyük başarısının arkasında bu üç yolu da kullanmasını gösterdi.

Kaynak;

Massive Science