Teknoloji

PubMed Hub bilimsel makalelere daha hızlı ulaşım sağlıyor

PubMed Hub TV uygulaması, bilimsel makalelere daha hızlı ulaşmak isteyenler için dikkat çekiyor. Arama çubuğuna herhangi bir anahtar kelimeyi (kanser, yazar adları vb.) yazarak, kronolojik sıra, makale başlığı, yazar adları, ortaklıklar, dergi adı, yıl , PMID ve DOI ile birlikte cilt, sayı ve sayfa numaralarıyla birlikte ulaşmak istediğiniz makalenin bilgileri çıkıyor. PMID, biyoloji ve biyomedikal literatürdeki makalelerin her birine PubMed arama motoru için tayin edilmiş tekil bir numara iken, makalenin ayrıntılarını veya makaleninin tamamını elde etmeyi sağlayan DOI ise sayısal nesne tanımlayıcısıdır.

Birleşik Devletler Ulusal Tıp Kütüphanesi tarafından geliştirilen PubMed, MEDLINE dahil biyomedikal dergilerine, fen bilimleri dergilerine ve bibliyografik atıflara erişim sağlamaya yardımcı oluyor. PubMed, tıp, hemşirelik, sağlık hizmetleri, klinik öncesi bilimler, diş hekimliği ve veteriner hekimlik alanlarındaki aramalarınızda, alıntılara ve özetlere kapsamlı bir şekilde hızlı ve kolay erişim sağlamaktadır. Özellikleri arasında alaka düzeyindeki arama sonuçları, doğrudan alıntı verme ihracatı, etiketleme ve ilgili makalelerin grafik gösterimi bulunuyor.

Uygulamada, makalenin özeti ve benzer makalelerin listesini görebilirsiniz. Okumak istediğiniz makaleyi sık kullanılanlara ekleyebilir, paylaşmak istediklerinizi doğrudan sosyal medyada paylaşabilirsiniz. Günlük ve toplam tıklanma, toplam alıntılar, hızlı erişim için tarama geçmişi gibi birçok özellik de bulunuyor.

Bilimsel makalelere daha hızlı ulaşmak isteyenler için çok kullanışlı bir uygulama olan PubMed’i, mobil cihazınızın mağazalar bölümünden indirebilirsiniz.

Kaynak;

Google Play

Bilkent Üniversitesi

Wikipedia

Alakalı İçerikler
AkademiHaber

Yağmacı dergiler; kim neden bu dergileri tercih ediyor?

Bilim dünyasının son haberlerini kaçırmamak için eposta bültenimize hemen üye olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Worth reading...
Sümerolog Muazzez İlmiye Çığ 106 yaşına girdi