plastiğin yolculuğu belgesel afişi. çöp geri dönüşüm ve depolama tesislerinden görüntüler var afişte. soluk renkli.
//

Plastiğin Yolculuğu Belgeseli ve Clubhouse Etkinliği

5 dakikalık içerik

Plastiğin Yolculuğu belgesel oldu. Doğu Eroğlu, Medyascope için plastiğin üretiminden geri dönüşümüne, doğadaki kalıntılarından iklim krizi ile olan ilişkisine çok boyutlu bir şekilde ele aldığı “plastik” konusunu derinlemesine bu belgeselde işliyor.

Plastiğin Türkiye’deki Halleri ve İklim Krizi

Doğu Eroğlu’nun Medyascope için hazırladığı “Plastiğin Yolculuğu” belgeseli Medyascope TV YouTube kanalında izleyiciyle buluştu. Plastiğin, dünyayı ve Türkiye’yi nasıl etkilediğini, iklim krizinde plastiğin rolünü inceleyerek başlayan belgesel, plastiğin geri dönüşümü, ve geri dönüşümün etkinliğini inceleyerek devam ediyor. Ayrıca Covid-19 salgın döneminde artan tek kullanımlık pratik ürünlere de dikkat çekiyor. Belgeselde ayrıca Türkiye’nin neden çöp ithal ettiği, mikro-plastiklerin etkileri de ele alınıyor.

Belgeselin araştırma ve kurgusunu  Doğu Eroğlu, kamera çekimlerini Sedat Elbasan, özgün tasarımlarını Egemen Gök ve Doğu Eroğlu, editörlüğünü Gülce İpek Eroğlu, animasyonlarını Denizhan Kaymak ve illüstrasyon çalışmalarını Mert Tugen gerçekleştirmiş. 1 saat 18 dakika süren belgeselde PAGEV Danışma Kurulu Üyesi, Plastik Mühendisi Metin Bilgili, Çukurova Üniversitesi’nde Deniz Biyoloğu olan ve mikroplastikler üzerine çalışan Doç. Dr. Sedat Gündoğdu, Plastik Geri Dönüşüm sanayicisi Muhsin Akbaş, Karataş Belediye Başkanı Necip Topuz gibi konuyla ilgili pek çok kurumdan farklı uzmanlarla görüşen Doğu Eroğlu Plastiğin yolculuğunun Türkiye’den bir kesitle sunuyor.

Plastiğin Yolculuğu projesine plastiginyolculugu.com adresinden ulaşabilirsiniz. Belgeselde anlatılanların yanı sıra plastik geri dönüşümüyle ilgili gerçekler içeren makaleler, konuyla ilgili anket çalışması ve daha fazlası burada yer alıyor

Doğu Eroğlu’nun kaleminden Plastiğin Yolculuğu Belgeseline dair notlar

Plastiğin Yolculuğu belgeselinde Medyascope, hem üretimi sırasında hem de atığa dönüştükten sonra sera gazı emisyonlarına yol açan plastiğin iklim maliyetini araştırıyor.

  • Plastiğin iklim maliyetinin ciddi bir kısmından sorumlu “tek kullanımlık” ya da “kullan-at” plastikler,
  • Plastik döngüsünde fosil yakıt bağımlılığını azaltıp iklim maliyetini düşürebileceği ileri sürülen geri dönüşüm hakkındaki tartışmalar,
  • 2018’le birlikte miktarı tavan yapan Türkiye’ye ithal edilen plastik atıklar ve
  • Plastik üretimi ve tüketiminin son yıllara kadar dikkati çekmemiş karanlık yönü mikroplastikler, Medyascope’un araştırması Plastiğin Yolculuğu’nun odağında.

Plastiğin Yolculuğu 25 Şubat’ta Clubhouse’da

Plastiğin Yolculuğu belgeseli ekibi 25 Şubat 20:00’da Clubhouse’da Dilşad Dağtekin moderatörlüğünde Doğu Eroğlu, Funda Gacal ve Sedat Gündoğdu’nun konuk olduğu bir etkinlikte izleyicilerle bir araya geliyor.

Belgeselde ele alınan konular, güncel durum, plastik konusunda gelecek nasıl olacak ve iklim krizine etkisi ne yönde olacak gibi konular bu Clubhouse etkinliğinde ele alınacak. Etkinliğe katılmak aşağıdaki bağlantıdan katılmak mümkün.

https://www.joinclubhouse.com/event/mW6LarWE