covid-19 aşısı ne zaman çıkıyor
/

Pfizer ve BioNTech’in geliştirdiği COVID-19 aşısı 3. faz aşaması ilk değerlendirmede başarılı oldu

Pfizer ve BioNTech'in geliştirdiği COVID-19 aşısının, denekler üzerindeki test sonuçları yüzde 90 oranında etkili bulundu.

7 dakikalık içerik

COVID-19 aşısı BNT162’nin üçüncü faz aşaması ilk değerlendirmeden başarıyla geçtiği duyuruldu. İlaç şirketi Pfizer ve biyoteknoloji şirketi BioNTech ortaklığında geliştirilen ve denekler üzerinde test edilen koronavirüs aşısının yüzde 90 oranında etkili olduğu açıklandı. 

Pfizer ve BioNTech tarafından geliştirilen COVID-19 aşısı BNT162, 6 ülkede 43 bin 500 kişi üzerinde denendi. Aşı çalışmasının denekleri arasında Türkiye’den de birçok katılımcı vardı. Denekler üzerindeki testlerde aşının herhangi bir güvenlik sorunu ortaya çıkmadı ve aşı, koronavirüse karşı en az yüzde 90 oranda başarılı oldu. Ortaklar, aşıyı “bilim ve insanlık için büyük bir gün” sözleriyle duyurdu. 

Şirketler, Kasım ayının sonunda acil kullanım onayı için başvuruda bulunacak. Onaylanması halinde aşı, üç hafta arayla iki doz şeklinde uygulanacak. İki şirket, 2020 yılı bitmeden 50 milyon doz ve 2021 yılı sonuna kadar 1,3 milyar doz aşıyı piyasaya sürmeyi amaçlıyor. 

Pfizer’in CEO’su Albert Bourla, aşının güvenlik endişelerini göz önünde bulundurarak kamuoyunda güven oluşturmak için aşı olacak ilk kişiler arasında yer alacağını söyledi. Ancak Bourla, CNBC’ye verdiği demeçte bu duruma etik durumların engel olabileceğini  belirterek, Eğer elimizde sınırlı dozda aşı varsa insanların, benim yaşım ve çalışma kapasitemdeki insanların ilk aşı olacak gruba alınmasını onaylayacağından emin değilim. Dolayısıyla buna saygı göstermek isterim.” şeklinde konuştu. 

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhonam Ghebreyesus da aşı çalışmasını takdir etti. Dr. Adhonam Ghebreyesus, Twitter’daki gönderisinde, “Pfizer ve BioNTech’in cesaret verici aşı haberlerini memnuniyetle karşılıyor ve COVID19’u yenmek için yeni güvenli, etkili araçlar geliştiren tüm bilim insanı ve ortaklarını selamlıyoruz. Salgını sona erdirmek için benzeri görülmemiş bilimsel yenilik ve işbirliği yaşanıyor!” sözlerinde bulundu.

BioNTech’in kurucuları Türkiye’den Almanya’ya göç eden ailelerin çocukları

covid19 aşısı pfizer ve biontech
Özlem Türeci ve Uğur Şahin

Almanya merkezli BioNTech şirketinin kurucuları Türkiye’den Almanya’ya göçen bir ailenin çocuğu olan Özlem Türeci ve aynı zamanda şirketin CEO’su olan Uğur Şahin.

Avrupa Reform Merkezi baş ekonomisti Christian Odandahl, Twitter’daki paylaşımında Türeci ve Şahin için, “Almanya uzun süre göç konusunda ne kadar açık olması gerektiği konusuyla uğraştı ve savaş sonrasındaki ‘misafir işçiler’ programı hep sorgulandı. Uğur Şahin’in babası Köln’deki Ford fabrikasında çalışmaya gelen bu misafir işçilerden biriydi, şimdi oğlu dünyayı saran salgına son veren kişi olabilir.” dedi.

Christian Odenbahl’ın tweeti;

 

Pfizer ve BioNTech’in COVID-19 aşısı deneysel bir yöntemle geliştiriliyor

COVID-19 hastalığına karşı geliştirilen birçok aşı çalışması bulunuyor. Birçok ülkede “üçüncü aşama” diye bilinen nihai denemeleri süren 10’u aşkın aşı adayı var fakat Pfizer ve BioNTech, bunlar arasında başarıya ulaşan ilk koronavirüs aşısı konumunda. 

Pfizer ve BioNTech’in geliştirdiği COVID-19 aşısı, tamamen deneysel bir yaklaşıma dayanıyor. Bağışıklık sistemini virüse karşı eğitmek için virüsün kısmi genetik diziliminin bir kısmı vücuda enjekte edildi. Önceki çalışmalarda aşının vücutta antikor ve T hücresi gibi bağışıklık sisteminin parçası hücrelerin üretilmesine yol açtığı belirlenmişti. Bu sebeple aşının üç hafta arayla iki doz şeklinde verilmesi kararlaştırıldı. 

COVID-19 aşısı, ABD, Almanya, Brezilya, Arjantin, Güney Afrika ve Türkiye’de geniş bir denek yelpazesi üzerinde gerçekleştirildi. Çalışma, ikinci doz aşıdan 7 gün sonra ilacın koronavirüse karşı yüzde 90 koruma sağladığını gösterdi.

Kaynaklar;

BioNTech

BBC Türkçe