petrol talebinde düşüş

Petrol talebi eskisi kadar artmayabilir – En yüksek petrol talebini geçtik mi?

4 dakikalık içerik

Petrol talebinin önümüzdeki dönemlerde daha da azalacağı düşünülüyor. Uzmanlar, petrol piyasasının, önümüzdeki dönem ve hatta uzun bir süre kırılgan bir çizgide seyredeceğini öngörüyor. 

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) ve Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC), petrol piyasasının görünümünün beklenenden daha kırılgan olduğunu vurgulayarak uyarılarda bulundu. Buna göre, petrol endüstrisinin yeniden canlanmasına ilişkin umutlar hızla tükeniyor. Koronavirüs vakalarının sayısındaki artış ve zayıflayan piyasa, sektörü zor durumda bırakıyor.

Uluslararası Enerji Ajansı, 2020 yıl petrol talebi büyümesi tahminini günde 91,7 milyon varile indirdi ve zorlu bir sürecin olduğunu iddia etti. Ajans, Ağustos ayı raporunda 8,1 milyon varillik daralma öngörmüştü. Yeni tahminler, önceki raporun üzerine yıllık 8,4 milyon varillik bir daralmayı gösteriyor. Petrol piyasasında ise petrol fiyatları yılın başından bu yana yaklaşık yüzde 40 düşüş sergiledi.

Tarihteki en büyük petrol talebi düşüşü

IEA raporunda, “Kolay kazanımların büyük bir kısmının şimdiden elde edilmesiyle, 2020’nin ikinci yarısında petrol talebindeki toparlanmanın belirgin bir şekilde yavaşlamasını bekliyoruz” ifadesi yer aldı. Ayrıca rapor, “Ekonomik yavaşlamanın tamamen tersine dönmesi aylar alırken, havacılık gibi bazı sektörlerin önümüzdeki yıl bile salgın öncesi tüketim seviyelerine dönme olasılığı düşük.” diyor.

Rapor, Doğu Asya ve Hindistan’da petrol talebinin beklenenden daha az olacağını düşünürken, salgın sürecinden diğer ülkelere göre daha erken çıkan Çin’de talebin artacağı bekleniyor. IEA, küresel pandemi ilanının başlarında bu yıl petrol talebindeki düşüşün tarihteki en büyük düşüş olacağını iddia etmişti. Rapora göre, küresel petrol talebi günlük 91,7 milyon varil olacak (Bu, bir ay önceki tahminden 40 bin varil daha az). OECD ve IEA, 2020 yılının son çeyreğinde petrol talebinin azalacağını belirtiyor. Raporda günlük 91, 7 milyon varile indirilen petrol talebinin ardından petrol fiyatlarının ise yeniden yükseldiğini belirtelim. Ayrıca, rapor, günlük petrol üretiminde de revizyon yaparak, günlük üretimi 9,7 milyon varilden 7,7 milyon varile indireceğini öngörüyor.

IEA, son iki çeyrekte gerçekleşen tahmin düşüşlerinin sebebini COVID-19 salgını olarak gösterdi. Dünya iklim değişikliğinin sonuçlarını sınırlamak için harekete geçiyor ancak yatırımcılar ve enerji devleri önümüzdeki birkaç yıl içinde petrol talebinde büyük değişiklikler bekledikçe aksaklıklar da beraberinde geliyor. Petrol şirketleri BP ve Shell, sıfır karbonlu enerji kaynaklarına odaklanmak için işlerini yeniden şekillendirme sözü verdi. Total ise fosil yakıtların kullanılmasının zararlarını kabul etti.